Papiery użytkowe do zadań specjalnych
Rodzajów i typów papieru użytkowego na rynku jest wiele. Ich właściwości są uzależnione przede wszystkim od ich grubości, masy właściwej, przepuszczalności tłuszczów, nasiąkliwości, barwy oraz wytrzymałości na zginanie i zerwanie. Masa właściwa i grubość przekładają się na tzw. gramaturę papieru. Gramatura to masa jednego metra kwadratowego papieru podana w gramach. Gramatura cienkiej bibułki wynosi od 1 do 20 g, a zwykłego papieru około 150g. Nasiąkliwość zależy od rodzaju użytych składników oraz stopnia sklejenia. Nienasiąkliwy jest np. pergamin czy papier używany do zawijania wyrobów cukierniczych, a nasiąkliwa bibuła czy papier kredowy. O trwałości papieru decyduje z kolei rodzaj surowca użytego podczas produkcji. Najbardziej trwały jest papier produkowany ze szmat, a najmniej wytrzymały ten otrzymywany z makulatury i ścieru drzewnego.
Papier dzieli się na 6 głównych grup - bibułki, papiery, bibuły, pergaminy, kartony oraz tektury. Rodzaj papieru określa jego zastosowanie np. papier pakowy czy drukowy. Gatunek z kolei oznacza skład surowcowy jego masy. W ten sposób wyróżnia się kilka klas papieru. Odmiana określa natomiast technikę jego powierzchni (szorstki, matowy, jednostronnie gładzony, satynowany czy jednostronnie satynowany).
Rodzaje papieru fotograficznego
Matowy papier fotograficzny stosowany jest rzadko. Wydruk nie jest bowiem w tym przypadku idealnie ostry, a sam papier wsiąka dużą ilość atramentu. Z drugiej strony w przypadku tego papieru nie ma problemu z nieestetycznymi odciskami palców. Na co dzień jednak lepiej używać papieru błyszczącego. Zapewnia on bowiem ostry i żywy obraz, a samo zdjęcie jest gładkie w dotyku. Na fotografiach widać jednak ewentualne odciski palców i kurz. Papier fotograficzny błyszczący nie jest też wskazany, gdy zdjęcia oglądane są przy ostrym oświetleniu lub w pełnym słońcu. Alternatywą jest jeszcze papier błyszczący z laminatem chroniącym przed zniszczeniem.
Niekiedy fotografie drukuje się też na papierze samoprzylepnym tworząc naklejki lub satynowym. Ten drugi posiada cechy zarówno papieru matowego, jak i błyszczącego. Gwarantuje precyzyjne oddanie kolorów i wysoką jakość wydruku. Często wykorzystywany jest nawet w profesjonalnych punktach druku cyfrowego.
Papier samoprzylepny i papier satynowy – specyfikacja
Papier samoprzylepny cechuje się zazwyczaj niewielką gramaturą rzędu 70-80 g/m2. Składa się zazwyczaj z podłoża z papieru silikonowego, warstwy kleju oraz warstwy papieru bądź folii z tworzywa sztucznego. Wystarczy oderwać znajdującą się od spodu warstwę ochronną i papier jest gotowy do użytku. Papier samoprzylepny najczęściej produkowany jest w większych arkuszach lub zwojach. Na rynku dostępne są różne kolory i wykończenia powierzchni do wyboru (matowe lub z połyskiem). Papier tego typu bywa niekiedy nacinany w arkuszach, aby można go było łatwiej oddzielić od warstwy ochronnej.
Papier satynowy przeznaczony jest przede wszystkim do druku cyfrowego, atramentowego lub laserowego. Cechuje się idealnie gładką powierzchnią, która zapewnia doskonałe odwzorowanie kolorów i wysoki stopień nasycenia barw. Satynowe wykończenie redukuje zbędny odblask. Jakość wydruku na papierze satynowym jest porównywalna do jakości fotografii wywoływanych metodą tradycyjną. Nie powstają na nim nieestetyczne zacieki czy zniekształcenia. Dobrze sprawdza się w druku zdjęć, czarno-białych i kolorowych. Na papierze satynowym z powodzeniem można drukować także materiały reklamowe czy wizytówki.
Gramatura papieru pakowego
Papier pakowy, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest do pakowania przesyłek różnego rodzaju. Gramatura papieru tego typu zazwyczaj zawiera się w granicach od 50 do 170 g/m2. Stosowany jest przede wszystkich w sytuacjach, gdy trwałość opakowania nie jest aż tak istotna, podobnie zresztą jak walory estetyczne. Papier pakowy jest materiałem w pełni ekologicznym, który ulega procesowi biodegradacji, a więc jest przyjazny środowisku naturalnemu. Można go w łatwy sposób transportować, ciąć i przechowywać. Sprzedawany jest najczęściej w większych arkuszach bądź na kilogramy. W sprzedaży najczęściej spotkać można papier makulaturowy szary i bielony.
Niską gramaturę posiada papier pakowy gazetowy, bo zaledwie około 45-50 g/m2. Jest mało wytrzymały, ale popularny z uwagi na niską cenę. Papier bielony (siarczanowy) o gramaturze 40 g/m2 jest znacznie wytrzymalszy. Dzięki białej barwie cieszy się dużą popularnością i wykorzystywany jest m.in. do pakowania ciast. Papier pakowy tłuszczoszczelny pokryty jest z kolei z obu stron silikonem spożywczym, co sprawia, że nie przywiera on do wypieków i innych produktów. Nadaje się do wielokrotnego użytku. Papier nabielony w kolorze brązowym posiada gramaturę w granicach 40-100 g/m2. Służy głównie jako papier pakowy w przemyśle meblarskim, lakierniczym czy budowlanym, czyli tam gdzie liczy się niska cena i wysoka jakość. Rodzajem papieru pakowego jest też wykorzystywany na co dzień papier śniadaniowy wykonywany z półpergaminu o gramaturze 25 g/m2. Posiada on atest PZH.
Papier ozdobny, znany jako prezentowy
Wśród szerokiej gamy papierów pakowych szczególne zastosowanie ma papier ozdobny, nazywany niekiedy prezentowym. Wykorzystywany jest powszechnie do pakowania prezentów na różnego rodzaju okazje. Dostępny jest w sklepach w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Dobór odpowiedniego papieru uzależniony jest od okazji z jakiej wręczany jest podarunek (urodziny, imieniny, ślub, święta itd.). Zazwyczaj papier prezentowy jest dość cienki i błyszczący, jego gramatura oscyluje wokół 70-80 g/m2. Sprzedawany jest w arkusza lub w rolkach. Czasem spotkać można także papier ozdobny dwustronny.
Cechy dobrego sklepu papierniczego w Krakowie
Dobry sklep papierniczy Kraków powinien posiadać przede wszystkim szeroki asortyment. Do sklepu tego rodzaju przychodzi się bowiem zazwyczaj po określone produkty. Różnorodność jest więc bardzo ważna. W sklepie papierniczym oprócz papierów różnego rodzaju, zeszytów, notesów i innych artykułów papierniczych muszą znajdować się też inne akcesoria biurowe i szkolne - długopisy, ołówki, teczki, taśmy samoprzylepne, kredki, a także płyty DVD i wiele innych. Co więcej, towar zawsze powinien znajdować się na stanie.
Jak zawsze, ważną kwestią są również atrakcyjne, konkurencyjne ceny. Sklep papierniczy powinien oferować produkty na podobnym poziomie cenowym jak supermarket. Dobrze jeśli przy większych zakupach można otrzymać rabat lub zniżkę. Nie bez znaczenia są też godziny otwarcia. Wiele osób z uwagi na obowiązki zawodowe sklep z artykułami papierniczymi odwiedzić może dopiero wieczorem po pracy lub w weekend. Sklep powinien więc być otwarty np.w sobotę. Ciekawym rozwiązaniem są sklepy oferujące także dodatkowe usługi np. kserowanie, skanowanie, bindowanie, drukowanie czy wysyłanie faksów. Wówczas podczas jednej wizyty można załatwić kilka spraw jednocześnie. Istotna jest też oczywiście odpowiednia obsługa, która w razie jakichkolwiek wątpliwości czy pytań odnośnie asortymentu posłuży fachową radą.
V Praca w domu z pewnością boom w ciągu ostatnich kilku miesięcy i większość z tego jest w dół do faktu, że żyjemy przez pandemię. Wiele osób, które być może nigdy nawet nie myślał o idei wyboru do pracy w domu nagle znalazł się z ned do ustanowienia prowizorycznego biura domu...
V Istnieje wiele powodów, dla których morale w biurze może spaść. Może to być coś krótkotrwałego lub coś bardziej chronicznego i długotrwałego. Niezależnie od sytuacji, morale jest kluczowe i kiedy jest na niskim poziomie, wydajność nie jest daleko w tyle. Słaba komunikacja może...
V Praca w domu jest całkiem świetna na tak wielu poziomach. Możesz pracować w piżamie, jeśli chcesz, nie musisz dojeżdżać i możesz być tak niechlujny, jak chcesz. Jednak są też nieuniknione minusy. Jednym z nich jest ryzyko poczucia izolacji. Jeśli zawsze pracowałeś w dużym...