3 września 2022 Udostępnij

4 powody, dla których słaba komunikacja sygnalizuje niskie morale w biurze

Istnieje wiele powodów, dla których morale w biurze może spaść. Może to być coś krótkotrwałego lub coś bardziej chronicznego i długotrwałego. Niezależnie od sytuacji, morale jest kluczowe i kiedy jest na niskim poziomie, wydajność nie jest daleko w tyle.

Słaba komunikacja może być przyczyną niskiego morale, ale może też być jego skutkiem ubocznym. Rozumiejąc, w jaki sposób komunikacja i morale są ze sobą powiązane, możesz pracować nad poprawą sytuacji i zminimalizować wszelkie potencjalne problemy związane z obniżeniem morale, które pojawią się na Twojej drodze.

Jak więc jedno może wpływać na drugie?

  1. Nieporozumienia wynikające ze słabej komunikacji wpływają na morale - Kiedy źle się rozumiecie, łatwo jest szybko przerodzić się w konflikt. Nawet jeśli nie, to sprawi, że oboje, lub przynajmniej jedno z was, poczuje się trochę negatywnie przez jakiś czas. Kiedy dotyczy to całego biura, czyli duża liczba osób doświadczyła tego samego nieporozumienia, być może wokół nowoczesnych stołów zarządu podczas burzy mózgów, efekty są podwojone, potrojone, a nawet poczwórne. Morale może szybko spaść, a im dłużej to trwa, tym gorsza będzie sytuacja.
  2. Niskie morale powoduje, że ludzie unikają prób - Słaba komunikacja może być efektem ubocznym niskiego morale w ogóle, a w takim przypadku ludzie po prostu nie starają się już tak mocno. Oznacza to, że nie są tak ostrożni przy wyjaśnianiu rzeczy i mogą zdarzyć się błędy lub nieporozumienia. Kiedy ludzie nie widzą sensu w staraniu się jak najlepiej, ponieważ wszystko wokół nich jest negatywne, cała sytuacja wpływa na firmę i jej zyski.
  3. Słaba komunikacja ze strony kierownictwa ciągnie ludzi w dół - Kiedy kierownictwo nie komunikuje się skutecznie i jasno z pracownikami, morale szybko spada. Ludzie nie czują się dowartościowani, są zdezorientowani i mają wrażenie, że dzieje się sytuacja "my i oni". Kiedy ludzie nie czują się doceniani, nie starają się i nie są skłonni pozostać w firmie na dłużej. Skup się na komunikowaniu się z pracownikami w sposób otwarty, sprawiedliwy i przyjemny przez cały czas. Pamiętaj, że Twoi pracownicy są Twoim największym atutem.
  4. Słaba komunikacja powoduje niepokój w biurze - Kiedy ważne kwestie nie są przekazywane skutecznie lub jasno, pracownicy mogą łatwo stać się zdezorientowani i obawiają się, co to jest rzeczywiście znaczy. Może to powodować niepokój, który drastycznie obniża morale i powoduje ogromny rozdźwięk i brak zaangażowania pomiędzy pracownikami a standardem ich pracy. Upewnij się, że plotki biurowe zostały wycięte i że zawsze, gdy musisz coś przekazać, robisz to bardzo wyraźnie i dajesz pracownikom szansę na zadawanie pytań, gdy tylko tego potrzebują.

Komunikacja i morale są ze sobą ściśle powiązane i jeśli chcesz uniknąć problemów z jednym i drugim, wszystko sprowadza się do bycia jasnym i rozważnym. Pamiętaj, że nie każdy rozumie to, co mówisz, w taki sam sposób jak Ty. Możesz słyszeć to w swoim umyśle i całkowicie zrozumieć, ale skąd wiesz, że tak właśnie słyszy to druga osoba? Bezpośrednie i jasne podejście jest zawsze najlepsze.

Redakcja wyposaz-biuro.pl