21 marca 2018 Udostępnij

Ozdoby z papieru

Papier ksero jest jednym z najpopularniejszych artykułów biurowych, używanych wszędzie – w szkołach, w biurach, w urzędach, a nawet w domach prywatnych. Korzysta się z niego podczas drukowania, kserowania, ale także rysowania, malowania czy tworzenia niepowtarzalnych, czasami trójwymiarowych ozdób. Papier może więc być wykorzystywany do różnych celów. To jeden z nierozłącznych elementów życia człowieka – prawie każdy ma w domu stertę dokumentów czy dziecięcych rysunków. Co można zrobić z papieru? Jak w pełni go wykorzystać?

Jak powstaje papier?

Do produkcji papieru wykorzystuje się surowce podstawowe, m. in. włókna roślinne, a także surowce wtórne, tzn. makulaturę i szmaty. Po obróbce chemicznej z drewna otrzymamy masę celulozową, natomiast po mechanicznej ścier drzewny. Zdecydowaną większość papieru na świecie uzyskuje się właśnie z nich. Surowce wybrane do jego stworzenia bardzo często decydują o jakości.

Produkcja papieru obejmuje dwie frazy. Pierwsza z nich to przygotowanie masy papierniczej. Na samym początku rozdrabnia się surowiec – mielące noże gładzą, rozgniatają i tną masę. Jest to bardzo ważny etap, wpływający na późniejsze właściwości papieru. Potem miesza się masę celulozową z dodatkami, takimi jak woda, klej czy kreda. Aby odsączyć wodę z masy papierniczej należy przełożyć ją na specjalne sita. Kolejny krok to spilśnianie papieru. Potem następuje faza druga – właściwa produkcja papieru. Łączy się na mokro włókna i sprasowuje je we wstęgę. Trafia ona do pras, gdzie po raz kolejny traci wodę, zostaje sprasowana i przeniesiona na cylindry suszące. Tam podgrzewa się ją do bardzo wysokiej temperatury, dzięki czemu wstęga formuje się równomiernie. Ostatnim etapem jest jej schłodzenie oraz zwinięcie.

Ozdób swój dom

Papierowe ozdoby możesz kupić wszędzie. Sklepy papiernicze, zarówno te stacjonarne, jak i internetowe, są nimi przepełnione. Czasem warto zainwestować w coś tak nietuzinkowego, aby na specjalne okazje dodać domowi uroku. Na przykład, gdy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia – papierowe śnieżynki przymocowane taśmą dwustronną do ścian stworzą niepowtarzalną atmosferę, a bałwany wykonane z papieru idealnie przyozdobią lodówkę – wystarcz przyczepić je magnesami. Możesz również wydrukować na papierze ksero ciekawe obrazki, które potem umieścisz w różnych miejscach, w całym domu. Możliwości jest wiele – dostosuj je do swoich upodobań.

Ozdoby z papieru nie muszą być płaskie. Często stosowana jest masa papierowa, z której można uformować różne kształty, np. jajeczka Wielkanocne. Zdarza się, że ludzi sprzedają własnoręczne wyroby z papieru, np. różnego rodzaju orgiami. Z pomocą odpowiednich artykułów biurowych potrafią stworzyć cuda. Jest to bardzo ciekawy sposób na zarobienie kilku złotych.

Oczywiście nie musisz kupować gotowych ozdób. Wystarczy ryza papieru i odrobina wyobraźni, żeby samodzielnie stworzyć tego typu dzieła. Jeśli nie masz pomysłu, a jednak chciałbyś własnoręcznie coś wykonać, z pomocą przychodzi Internet, pełen inspiracji. Z pomocą artykułów biurowych możesz stworzyć naprawdę cudowne ozdoby. Nie musisz być plastykiem, aby to zrobić. Wystarczy poświęcić trochę czasu i naprawdę się postarać.

papier biurowy

Papier dla mnie, papier dla Ciebie

Nie musisz zachowywać zrobionych przez siebie ozdób. Możesz podarować je komuś w prezencie na różne okazje, np. Dzień Mamy czy urodziny babci. Prezenty robione ręcznie zazwyczaj cieszą się dużą popularnością – bliscy doceniają wkład pracy. Tym bardziej, jeśli wykonanie jest pomysłowe i staranne. Właśnie takie mogą być Twoje ozdoby z papieru, jeśli odpowiednio się do tego przyłożysz. Warto robić tego typu podarki od serca. Weź więc swoje artykuły szkolne, papier ksero i działaj!

Papier może być świetnym prezentem – oczywiście jeśli zrobi się z niego coś ładnego. Sam arkusz nie zachwyca, jednak różne rzeczy, które powstają przy jego użyciu już tak. Dobrym pomysłem na prezent, który może stanowić równocześnie ozdobę stołu jest kartka. Wręcza się ją na przeróżne okazje, prawie zawsze jest stosownym podarunkiem. Artykuły biurowe, takie jak kolorowe długopisy czy kredki to materiały idealne do jej stworzenia. Możesz puścić wodzę fantazji i sami ją zaprojektować lub po prostu znaleźć gotowe wzory w Internecie – wszystko zależy od Ciebie. Papier ozdobny kupisz w sklepie internetowym Alibiuro.pl.

Papier dla dzieci

Papier jest bardzo popularny wśród dzieci. W połączeniu z artykułami szkolnymi tworzy mieszankę na długie godziny zabawy. Maluchy uwielbiają nie tylko rysować, ale również tworzyć różne ozdoby, np. papierowe listki, gdy zbliża się jesień czy śnieżynki na zimę. Oczywiście podczas takiej zabawy potrzebują pomocy dorosłych – materiały biurowe takie jak nożyczki mogą stanowić dla nich zagrożenie. Warto od czasu do czasu usiąść z dzieckiem i pomóc mu w robieniu ozdób, np. łańcucha na choinkę. Z pewnością będzie to miło spędzony czas, który dodatkowo rozwinie wyobraźnię Twojej pociechy.

Jeśli posiadasz w domu część sprzętu nazywanego wyposażeniem biura, dokładniej komputer i drukarkę, śmiało możesz wydrukować różne, niezbyt skomplikowane szablony, dzięki którym ozdoby zrobione przez Ciebie i Twoje dziecko staną się jeszcze ciekawsze. Do tego pociecha będzie szczęśliwa, że spędzasz z nią czas i razem tworzycie coś tak wspaniałego. Takimi dziełami z papieru można naprawdę ciekawie przyozdobić dom. Tym bardziej, jeśli będą uniwersalne – wtedy zawiesisz je lub przykleisz na stałe, bez względu na porę roku. Odwiedzający na pewno docenią waszą pomysłowość, a być może również zapragną mieć u siebie tak nietuzinkowe ozdoby?

Redakcja wyposaz-biuro.pl