27 sierpnia 2022 Udostępnij

Jakie są alternatywy dla pracy w domu?

Elastyczna praca już od dawna cieszy się popularnością. Jeszcze przed obecną pandemią COVID-19 wielu pracowników dobrowolnie prosiło o możliwość pracy w domu lub w innym miejscu. Wydaje się, że jest to coś, co wiele osób woli robić lub po prostu chce wypróbować dla siebie.

Kiedy spojrzymy na korzyści płynące z elastycznego zatrudnienia, nietrudno dostrzec dlaczego. Lepsza równowaga między życiem domowym i zawodowym, swoboda pracy we własnym otoczeniu, oszczędność pieniędzy i mniejsza szansa na bycie rozproszonym przez konflikty w biurze. Nie oznacza to jednak, że elastyczna praca jest idealnym rozwiązaniem. Wiele osób próbuje i okazuje się, że mimo wszystko wolą współczesne biuro! Jest to osobisty wybór i nie ma dobrej lub złej odpowiedzi.

Kiedy wyobrażasz sobie elastyczną pracę, prawdopodobnie automatycznie myślisz o pracy z domowego biura. To jednak tylko część możliwości. Elastyczna praca to pojęcie zbiorcze, które obejmuje szereg różnych opcji, w tym pracę zdalną i elastyczny czas pracy.

Praca zdalna stała się w szczególności bardzo popularna w ciągu ostatnich kilku lat. Daje to swobodę pracy z dowolnego miejsca. Może to być praca w domu przez cały czas lub jego część, albo na plaży w odległym miejscu. Zanim jednak dasz się ponieść emocjom, praca w pełnym słońcu na plaży to nie wszystko!

Sprawdź tę ciekawą infografikę, która pokazuje kilka zawodów, które możesz wykonywać zdalnie lub z domu, jeśli się na to zdecydujesz. To interesujące dowiedzieć się, jakie rodzaje ról ludzie tradycyjnie wykonują z domu, nawet jeśli jest to tylko dla informacji.

Źródło - https://tr.venngage.com/templates/infographics/work-from-home-jobs-nfographic-9fb8fe52-b10d-4266-a0a3-f776d21b6998

Czy masz ochotę na którąś z tych ról? Może być tak, że po prostu chcesz wykonywać pracę, którą już wykonujesz z innego miejsca niż tradycyjne biurko. Wiele osób decyduje się na taki krok, ale oznacza to, że musisz złożyć wniosek o elastyczny czas pracy i poprosić pracodawcę o rozważenie tej opcji dla Ciebie. Nie musi się na to zgodzić, ale musi to rozważyć i podać dobry powód, dlaczego nie. W większości przypadków chodzi o to, czy praca w innym miejscu niż biuro będzie miała negatywny wpływ na biznes. Kiedy składasz wniosek, warto rozważyć wszystkie skutki dla biura i zasugerować, jak możesz je przezwyciężyć pracując w domu lub zdalnie.

Wiele firm jest jednak bardziej niż kiedykolwiek otwartych na swoich pracowników pracujących zdalnie, czy to z domu, czy z innego miejsca. Pomaga to nie tylko w utrzymaniu obecnych pracowników, ale również oznacza, że są bardziej prawdopodobne, aby potencjalnie przyciągnąć nowe talenty w tym samym czasie.

Czy kiedykolwiek rozważałeś pracę zdalną lub w domu? A może już to robisz, a jeśli tak, to podziel się z nami swoimi doświadczeniami!

Redakcja wyposaz-biuro.pl