Niezbędne akcesoria do pracy na komputerze
Wydajność pracy jest niezwykle istotna z punktu widzenia każdego pracownika biurowego. Aby możliwe było sprawne wykonywanie obowiązków służbowych, należy zadbać o właściwą aranżację swojej przestrzeni. W dobie cyfryzacji kluczowym narzędziem pracy jest komputer, jednak monitor klawiatura i mysz to za mało, żeby można było mówić o efektywnym wykorzystaniu sprzętu. Jakie akcesoria powinny znaleźć się w obrębie każdego biurka? Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych porad.
Na efektywność pracy wpływa bardzo wiele czynników. Nawet najlepiej wyposażone stanowisko nie będzie dla pracownika sprzyjającym środowiskiem, jeżeli nie zostanie zaprojektowane w sposób ergonomiczny. Prawidłowa pozycja przy pracy z komputerem jest niezwykle istotna, wpływa bowiem na dobre samopoczucie, a w dłuższej perspektywie – także na stan zdrowia. Nie należy jednak lekceważyć kwestii doboru urządzeń peryferyjnych. Te sprzyjają nie tylko efektywności wykonywanych zadań, ale także relaksowi w czasie wolnym od pracy. Na co zatem należy zwrócić uwagę podczas aranżacji stanowiska?
Odpowiednia postawa pracy przed komputerem
Wbrew opiniom osób, które w większości nie miały do czynienia z pracą biurową, długie godziny spędzone przed komputerem stanowią znaczne obciążenie dla organizmu nie tylko od strony umysłowej, ale także fizycznej. Wielogodzinna pozycja siedząca z całą pewnością nie sprzyja utrzymaniu dobrego stanu zdrowia – cierpi nie tylko układ kostno-stawowy, ale także wzrok. Osłabienie ostrości widzenia, bóle kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe w stawach – na to wszystko narażony jest każdy pracownik biurowy. Wszelkie niekorzystne zjawiska można jednak znacząco zniwelować poprzez zajęcie odpowiedniej pozycji za biurkiem.
Szczególną uwagę należy poświęcić prawidłowemu ustawieniu urządzeń peryferyjnych komputera – monitora i klawiatury. Ze względu na stosunkowo niewielkie obciążenie narządu wzroku, najlepszy do wielogodzinnej pracy będzie monitor LCD. Powinien być ustawiony na wysokości, która pozwoli na utrzymanie jego górnej krawędzi o kilka cm powyżej linii wzroku. Optymalna odległość nie może być mniejsza niż 40 cm i większa niż 70 cm.
Kolejna rzecz to poprawne ustawienie klawiatury. Nadgarstki powinny spoczywać na przeznaczonej do tego podpórce, zatem sama klawiatura powinna być odsunięta od krawędzi blatu roboczego w odległości około 15 cm.
Na poziom zmęczenia i złe samopoczucie w bardzo dużej mierze wpływa niewłaściwe ustawienie krzesła. Siedzisko powinno znajdować się na wysokości, która umożliwi swobodne oparcie całych stóp o podłogę oraz ugięcie kolan pod kątem prostym. Oparcie powinno być ustawiony w sposób, który zapewni mocne podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Niebagatelne znaczenie dla możliwości zajęcia prawidłowej pozycji ma też samo biurko. W tym przypadku kluczowym parametrem jest jego wysokość. Po zajęciu miejsca na krześle blat roboczy powinien znajdować się na wysokości łokci.
Ergonomiczna myszka – podstawa pracy biurowej
Elementem, który wywiera bezpośredni wpływ na komfort pracy, a który najczęściej jest bagatelizowany, jest myszka komputerowa. Wielogodzinna praca z dłonią ułożoną na niewłaściwie wyprofilowanym „gryzoniu” jest nie tylko męcząca, ale w dłuższej perspektywie – także szkodliwa. Jeżeli doskwiera Ci ból nadgarstka, przedramienia i ramienia w ręce, którą obsługujesz myszkę, najprawdopodobniej winny jest źle dobrany sprzęt, a konkretnie – wynikające z tego pronacyjne ułożenie dłoni i wygięcie nadgarstka.
Ergonomicznie ukształtowana myszka zakłada ułożenie dłoni w pozycji neutralnej, czyli ustawionej w pionie. Rynek akcesoriów komputerowych oferuje kontrolery ukształtowane w sposób przypominający gamingowy joystick. Inną opcją jest myszka pionowa. Takie akcesoria doskonale nadają się do precyzyjnej pracy, gdzie liczy się celność i szybki czas reakcji. Użytkownicy, którzy nie wykorzystują myszki w sposób profesjonalny, mogą zdecydować się na centralny touchpad lub touchbar.
Prezentuj projekty z klasą – z komputera na mini projektor
Na efektywność pracy w znacznym stopniu wpływają akcesoria dodatkowe. Prezentacja projektów na monitorze jest nie tylko niewygodna, ale także niezbyt czytelna. Znacznie lepiej sprawdzi się mini projektor, który bez problemu możemy zabrać z sobą w dowolne miejsce.
Prezentacje biurowe nie wymagają urządzeń o wyjątkowo głębokim kontraście, ważną cechą jest natomiast jasność. Nie każde pomieszczenie można zaciemnić, a żeby wyświetlana treść mogła pozostać czytelna w każdych warunkach, należy skupić się na urządzeniach o jasności przekraczającej 3000 ANSI Im, jednak w większości przypadków wystarczająca okaże się wartość na poziomie 2200 ANSI Im.
Chwila dla siebie – ulubiona muzyka ze słuchawek komputerowych
W natłoku obowiązków warto znaleźć trochę czasu na relaks, w końcu nie samą pracą człowiek żyje. Pomoże w tym kojąca muzyka, ale ta wymaga przecież odpowiedniego sprzętu do odsłuchu. Rynek akcesoriów komputerowych oferuje wiele modeli słuchawek, jednak najtańsze warianty zwykle pozostawiają wiele do życzenia. Aby można było mówić o wyraźnym odwzorowaniu barwy dźwięku we wszystkich tonach, należy skupić się na modelach z zakresem pasma na poziomie 20 – 25.000 Hz. Najlepszym wyborem będą modele nauszne, nie tylko ze względu na odpowiednią średnicę głośnika (między 25 a 65 mm). Tego typu słuchawki doskonale tłumią hałasy otoczenia.
Drukuj i zapisuj pomysły na papierze komputerowym
Mając na uwadze komfort pracy, należy poświęcić chwilę na dobór odpowiedniego papieru komputerowego. Powiedzmy to wprost – tzw. papier uniwersalny z całą pewnością nie będzie właściwym wyborem. Poza grupą produktów specjalistycznych (papier fotograficzny, wizytówkowy, artystyczny itp.) mamy także standardowe typy dostosowane do konkretnej techniki druku. Inne wymogi przedstawia drukarka laserowa, a inne atramentowa i właśnie pod takim kątem powinien być dobierany papier do drukarki. Każdy z tych wariatów sprawdzi się też przy szybkim zapisywaniu notatek odręcznych.
V Praca w domu z pewnością boom w ciągu ostatnich kilku miesięcy i większość z tego jest w dół do faktu, że żyjemy przez pandemię. Wiele osób, które być może nigdy nawet nie myślał o idei wyboru do pracy w domu nagle znalazł się z ned do ustanowienia prowizorycznego biura domu...
V Istnieje wiele powodów, dla których morale w biurze może spaść. Może to być coś krótkotrwałego lub coś bardziej chronicznego i długotrwałego. Niezależnie od sytuacji, morale jest kluczowe i kiedy jest na niskim poziomie, wydajność nie jest daleko w tyle. Słaba komunikacja może...
V Praca w domu jest całkiem świetna na tak wielu poziomach. Możesz pracować w piżamie, jeśli chcesz, nie musisz dojeżdżać i możesz być tak niechlujny, jak chcesz. Jednak są też nieuniknione minusy. Jednym z nich jest ryzyko poczucia izolacji. Jeśli zawsze pracowałeś w dużym...