23 lipca 2020 Udostępnij

Jakie są rzeczywiste korzyści z recyklingu?

Być może słyszeliście już Państwo zwrot "Zredukować, ponownie wykorzystać, poddać recyklingowi" i jest to kluczowy termin związany z recyklingiem, który jest używany na całym świecie. Odnosi się on do tego, jak powinniśmy żyć w sposób bardziej zrównoważony i jak możemy być bardziej przyjazni środowisku w naszym codziennym życiu.

Ale to wciąż zostawia nas z pytaniem: Dlaczego powinniśmy poddać recyklingowi? Jest tak wiele korzyści z recyklingu i na tym blogu zamierzamy zbadać niektóre z najważniejszych korzyści, jakie recykling ma dla naszego środowiska.

Zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska

Każdego dnia nasza populacja stale rośnie i coraz więcej odpadów jest produkowanych i wywożonych na wysypiska, co powoduje ogromne obciążenie dla naszego środowiska. Prowadzi to do zwiększonego ryzyka zanieczyszczenia, zatrucia i potencjalnych problemów zdrowotnych. Kontynuując recykling, możemy stopniowo zmniejszać ilość odpadów trafiających na wysypiska, jak również zmniejszać ilość miejsca potrzebnego do ich składowania.

Recykling tworzy więcej miejsc pracy

Przemysł recyklingowy jest ogromny i znacznie bardziej pracochłonny niż gospodarka odpadami stałymi. Friends of the Earth oznajmił, że jeśli 70% zebranych odpadów zostanie poddanych recyklingowi, to w np. Wielkiej Brytanii może powstać ponad 51 000 miejsc pracy związanych z recyklingiem. Recykling jest zintegrowanym procesem, który wymaga od tysięcy pracowników sortowania i wysyłania go we właściwe miejsca.

Ochrona dzikiej przyrody

Niestety, przewiduje się, że co minutę do naszych oceanów wlewa się ciężarówkę z plastikowymi odpadami, co ma szkodliwe skutki. Rozkładanie się odpadów może trwać nie tylko do 200 lat, ale stanowi również ogromne zagrożenie dla życia morskiego i jest niebezpieczne dla ptaków, które często mylą je z pokarmem.

Recykling zmniejsza potrzebę wydobywania nowych surowców z Ziemi, co pomaga zmniejszyć i zapobiec dalszym szkodom wyrządzanym naturalnym zwierzętom i roślinom. Na przykład, wycina się mniej lasów, które mogą szkodzić dzikiej faunie i florze, przekierowuje się mniej rzek oraz zmniejsza się zanieczyszczenie powietrza i wody.

Taniej niż zbieranie odpadów

Mówiąc wprost, im więcej przetwarzamy, tym więcej pieniędzy oszczędzamy. W 2017 roku Rada Miasta Lambeth stwierdziła, że np. "utylizacja odpadów z recyklingu jest sześciokrotnie tańsza niż utylizacja odpadów ogólnych". Dzięki recyklingowi możemy przeznaczyć wszystkie zaoszczędzone pieniądze na inne istotne elementy naszej gospodarki, takie jak gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa i usługi publiczne. Recykling odpadów żywnościowych jest również bardzo korzystny, ponieważ często mogą być one ponownie wykorzystane do wytworzenia kompostu do uprawy większej ilości żywności lub upraw.

Zbierz społeczność

Podczas gdy każdy z nas ma do odegrania rolę w recyklingu, ostatecznie powinien to być wysiłek społeczny. Bez względu na to, czy zbierasz materiały dla szkół, czy odbierasz śmieci w drodze, istnieje wiele sposobów, na które my, jako społeczność, możemy współpracować, aby uczynić recykling o wiele przyjemniejszym i łatwiejszym procesem.

Większość rad założyła obecnie "ośrodki recyklingu", które jak zawsze ułatwiają lokalnej społeczności recykling, a większość stron internetowych rad posiada również darmowe pliki do pobrania, które pokazują dokładnie, co możemy, a czego nie możemy poddać recyklingowi i gdzie powinno się to odbywać.

Ponieważ chcemy, aby recykling stał się częścią naszego codziennego życia, jest to również świetny sposób, aby nauczyć dzieci odpowiedzialności i zajęcia stanowiska, które pomoże chronić ich środowisko.

Jak widzieliśmy powyżej, recykling jest bardzo ważny, ponieważ odpady mają ogromny negatywny wpływ na nasze środowisko naturalne. Recykling nie tylko przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczeń powodowanych przez odpady, ale także zmniejsza zapotrzebowanie na surowce, dzięki czemu można chronić naszą dziką przyrodę. Tak samo ważne jak recykling, musimy również skupić się na zmniejszeniu ilości tworzyw sztucznych, które wykorzystujemy.

 

Redakcja wyposaz-biuro.pl