26 grudnia 2016 Udostępnij

Dress Code: obuwie odpowiednie do pracy biurowej

Dress code - co to, kiedy się do niego stosować ?

Tym razem poruszamy temat biurowego dress code'u, a konkretnie butów jakie powinniśmy zakładać do pracy. Zapraszamy do lektury.

Okazuje się, że współcześnie większość osób pracuje w różnego rodzaju biurach. Jak wiadomo, firma firmie nierówna, zatem w każdej panują na pewno nieco odmienne zasady, ale ponadczasowy dress code raczej pozostaje niezmienny. Do biura nie przystoi przychodzić w kolorowych, letnich szortach nawet gdy jest bardzo ciepło. Nie powinno się ubierać koszulek odsłaniających brzuch, albo ubierać na siebie powyciąganego swetra, gdy mamy mieć ważną naradę z inwestorami. Jest mnóstwo zasad, w ramach których należy się obracać i choć w pewnym czasie znajdziemy wśród nich złoty środek, początki mogą być trudne. Często młodzi pracownicy biur zastanawiają się w czym wypada, a w czym nie wypada im się pojawić w miejscu pracy. 

Dress code - w pracy, różne rodzaje pracy biurowej

Ubiór każdej placówki zależy w zasadzie od tego, czym się ona zajmuje. Wiadomo, że wzięci graficy po ASP, pracujący w biurze równie jak oni sami artystycznym nie będą raczej chodzili w garsonkach i garniturach – zapewne nawet gdyby pofarbowali włosy na niebiesko nikt nie zwróciłby na to uwagi. W większości biur jednak obowiązuje zasada ubioru eleganckiego, który nie jest wyzywający, ani tym bardziej zbyt szokujący. Lepiej zatem zapomnieć o zbyt wyrazistych kolorach, barwach odblaskowych, albo zbyt cukierkowych. Panie, odpowiedno do zasad dress code'u w pracy absolutnie nie powinny zakładać na siebie różu, zbyt krótkich spódnic czy sukienek, a na ich nogach zawsze powinny znaleźć się choćby cienkie rajstopy – inaczej zostaną uznane za nieprofesjonalne. 

dress code smart casual


Panowie również powinni postawić na klasykę. Niektóre biura wymagają ubrania długich spodni i marynarki, a nawet koszuli z krawatem nawet wówczas, gdy jest gorące lato. W innych biurach panuje większa swoboda, niemniej jednak i tak elegancka koszula to podstawa. W przypadku panów również nie warto zbyt mocno eksperymentować z kolorami – oczywiście nie chodzi o to, by całkiem unikać na przykład takich barw jak czerwień czy zieleń, ale zawsze decydujmy się na ich stonowany, gaszony odcień. Pamiętajmy też o zasadzie jednego szaleństwa naraz – jeśli barwy są stonowane, krój może być mniej formalny, lecz jeśli chcemy postawić na bardziej oryginalny kolor, bezapelacyjnie musimy ubrać się możliwie jak najbardziej klasycznie. Szalonymi dodatkami tak dla panów, jak i dla pań mogą być małe drobiazgi – na przykład oprawki okularów.

Eleganckie buty do pracy

Dress code - rodzaje, istotna kwestia butów

W przypadku butów do pracy sprawa jest ciężka, jako że spędzamy tam wiele godzin. Z pewnością zatem podstawową sprawą jest zakupienie dla siebie butów wygodnych, które zapewnią nam komfort w pracy, których nie będzie trzeba ukradkiem zsuwać, nie będą sprawiały, że chodzimy w dziwny sposób (bo nas gniotą, albo obcierają) i które będą tak nieodczuwalne, że będzie można spokojnie skupić się na wykonywaniu swoich zadań. Dlatego też panie powinny przede wszystkim uważać z wysokością obuwia – nikt nie mówi, że muszą koniecznie chodzić na płaskim obcasie, jednak ów obcas nie powinien być zbyt duży. O tym jednak dokładniej opowiemy w kolejnym akapicie. 
Ważne jest także, aby dowiedzieć sie jaki konkretny rodzaj dress codu nas w tej chwili obowiązuje i jak idealnie do jego wytycznych dobrać swoje obówie. W zależności od tego jak bardzo oficjlany dress code panuje w naszej firmie, musimy dobrać nasze obówie, także w ten sposób by nie przesadzić ze zbytnią elegancją i czuć się komfortowo.

dress code w pracy

Dress code - damski, czy klasyczne szpilki są konieczne ?

Nie każda kobieta lubi chodzić w szpilkach – dla wielu pań są one po prostu niewygodne. Do biura jednak są jak najbardziej odpowiednie, ponieważ to buty eleganckie i dodające czaru każdej kobiecie. Kto powinien z nich zrezygnować? Niewątpliwie panie bardzo wysokie! Mimo wszystko nie jest dobrze widziane kilkunastocentymetrowe górowanie nad najwyższymi nawet inwestorami czy członkami zarządu firmy. Jeśli zatem jakaś dama ma więcej niż 175 centymetrów wzrostu, a szpilki które pragnie ubrać dodadzą jej przynajmniej 10 centymetrów, może to być zły pomysł.
Szpilki przydadzą się jednak każdej kobiecie – nie chodzi o to, by w ogóle z nich zrezygnować, lecz by ewentualnie kupić niższe. To idealne obuwie zarówno na co dzień, jak i na ważne spotkania biznesowe czy też firmowe przyjęcia. Każda kobieta będzie się w nich prezentować profesjonalnie i kobieco zarazem – zwłaszcza jeśli będą utrzymane w ponadczasowych kolorach, jak czerń, biel czy beż. Dress code damski biurowy to zazwyczaj czarne szpilki i spódnica ołówkowa, również utrzymana w stonowanych kolorach. Jeśli chodzi o górę to wskaza jest biała lub delikatnie złamana aksamitna koszula. Jest to jednak tylko typowy przykład, a w zależności od rodzaju wykonywanej pracy można bez problemu naciągać granice damskiego dress codu. 

Dress code w pracy - rodzaje butów męskich

Wspomnieliśmy już, że mężczyźni powinni zdecydować się na oksfordki, derby lub brogsy, szykując się do biura. Nie wszyscy jednak wiedzą co oznaczają te nazwy i jakie są inne, ogólne zasady kupowania eleganckich butów. Oksfordki to najbardziej formalne buty, na jakie można się zdecydować. Oczywiście, należy wybierać obuwie z zamkniętą przyszwą, ponieważ jest po prostu dużo bardziej szykowne. Wówczas buty idealnie będą nadawać się do każdego garnituru i na każdą okazję. 
Bardzo szykowne obuwie to również tak zwane lotniki – odmiana oksfordek, lecz pozbawiona przeszyć. Nieco niższy poziom elegancki prezentują derby, zwane też angielkami – idealnie nadają się na nieco mniej formalne okazje, a zatem również do codziennej pracy w biurze. A brogsy? Wyróżniają się specjalnym sposobem zdobienia przy pomocy dziurkowań. Z pewnością bardziej nadają się na co dzień, niż na specjalne, bardzo szykowne okazje, jednak dress code dopuszcza ich ubieranie – również na ważne narady w firmie.

Redakcja wyposaz-biuro.pl