9 listopada 2017 Udostępnij

Wygodne oświetlenie do pracy biurowej

Sezon zimowy jest związany z coraz krótszymi dniami i mniejszą ilością naturalnego światła. W tym czasie szczególnie duże znaczenie ma odpowiednie oświetlenie w miejscu pracy.

Okres jesienno-zimowy powoduje ciągłe niedobory światła dziennego. Kiedy wstajemy, jest jeszcze ciemno, a kiedy wracamy po południu z pracy, powoli zapada zmrok. Taka aura nie wpływa dobrze na kondycję psychiczną i fizyczną. Stajemy się bardziej podatni na infekcje, a także na chandrę i pogorszenie nastroju. Dlatego w tym czasie dużą rolę odgrywa dobrze zaprojektowane sztuczne oświetlenie. Dotyczy to nie tylko naszych domów i mieszkań, ale także miejsca pracy.

Oświetlenie biurowe


Warunki panujące w miejscu pracy przekładają się na nastrój pracowników oraz na większą wydajność. Dobranie odpowiedniego oświetlenia jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania biura. Dobrze zaprojektowanie oświetlenie będzie zapobiegać spadkowi motywacji do działania. Kiedy ilość światła dziennego jest ograniczona, czas pomyśleć o właściwym doświetleniu pomieszczeń.
 

Oświetlenie biurowe LED


W czasie planowania oświetlenia biura trzeba wziąć pod uwagę między innymi wymiary pomieszczeń, tryb pracy oraz jej charakter (np. głównie przed komputerem). Należy również określić czy w biurze dominują małe pomieszczenia dla kilku osób, czy otwarta przestrzeń. Jednym z dostępnych rozwiązań jest inteligentne oświetlenie LED.

natężenie oświetlenia biurowego
 

Natężenie oświetlenia w pomieszczeniach biurowych


W czasie projektowania oświetlenia należy brać pod uwagę rodzaj wnętrza biurowego oraz jego funkcje. Watro pamiętać, że oświetlenie może spełniać kilka zadań — być drogowskazem, wskazywać ważne miejsca, ułatwiać poruszanie się w przestrzeni biurowej. Ma to duże znaczenie także z punktu widzenia bezpieczeństwa pracowników. Światło jest również elementem dekoracyjnym, który podkreśla estetyczne walory wnętrza oraz tworzy odpowiedni nastrój. Nadrzędne znaczenie ma natężenie światła. Niezależnie od tego, czy chodzi o salę konferencyjną, pomieszczenie gospodarcze, recepcję, czy call center, oświetlenie powinno być dopasowane do przeznaczenia danej przestrzeni, elastyczne i zgodnie z potrzebami użytkowników.


 Oświetlenie biurowe sufitowe


Oświetlenie biurowe dzieli się na główne i miejscowe, czyli punktowe. Najpierw należy zaprojektować oświetlenie główne, ponieważ jest ono najważniejszym źródłem światła i doświetla całe pomieszczenie. W biurach o dużej, otwartej powierzchni zazwyczaj stosuje się świetlówki liniowe, montowane na podwieszanym suficie. Najczęściej takie oświetlenie nie występuje samodzielnie i jest często wspomagane przez oświetlenie punktowe, np. lampki, halogeny lub produkty LED takie jak neony, przewody, panele, węże świetlne, które dostępne są w wielu różnych kształtach i kolorach. Światło punktowe jest użyteczne i wygodne z punktu widzenia pracownika. Dodatkowe oświetlenie na biurku można swobodnie dopasować, np. pod względem kąta padania światła. W biurach szczególnie dobrze sprawdzają się diody LED, które są trwałe, energooszczędne i znajdują coraz szersze zastosowanie.
 

Oświetlenie w pracy biurowej


Praca biurowa może być bardzo męczącym zajęciem. Długie siedzenie za biurkiem wpływa niekorzystnie na kręgosłup, a ciągłe używanie monitora na wzrok. Optymalne warunki pracy zapewniają większe zadowolenie pracowników, wzrost ich motywacji i sprawne, efektywne wykonywanie obowiązków. Właściwie dobrane oświetlenie to jeden z najważniejszych wyznaczników komfortu i bezpieczeństwa, dlatego warto je dobrze zaprojektować.

Redakcja wyposaz-biuro.pl