26 marca 2018 Udostępnij

Pióro wieczne vs pióro kulkowe

Chcesz kupić pióro?. Przede wszystkim powinieneś zastanowić się, jaki rodzaj najbardziej Ci się marzy. Wśród podstawowych typów tych artykułów biurowych można wyróżnić dwa – wieczne i kulkowe. Na wybór mają wpływ przeróżne czynniki, takie jak praktyczność, wyprofilowanie, a nawet przywiązanie do tradycji. Nie trudno zauważyć, że stereotypowe pióro kojarzy się z przyrządem do pisania zakończonym stalówką, któremu zawsze i wszędzie towarzyszy słoiczek lub buteleczka atramentu. Zdecydowana większość współczesnych piór nawiązuje do klasycznych form. Różnią się jednak przede wszystkim w sposobie nanoszenia atramentu na papier.

Rodzaje piór

Jeśli nie wiesz jakie pióro wybrać, odpowiedz sobie na jedno proste pytanie – w jaki sposób będzie ono używane? Okazuje się, że różne modele mogą być przeznaczone dla zupełnie innych osób. Dobrym przykładem będzie tu pióro do nauki pisania. Obecnie można kupić takie artykuły szkolne całkowicie bezproblemowo. Są one przede wszystkim mniejsze i odpowiednio wyprofilowane, dzięki czemu idealnie nadają się do stawiania pierwszych literek w zeszycie. Właśnie dlatego dzieci rozpoczynają swoją naukę pisania z piórem – ponieważ jest ono do nich przystosowane. Najlepiej kupić takie na naboje, gdyż są one łatwo wymienialne.

Kolejnym podrodzajem tych materiałów biurowych jest pióro do kaligrafii, używane przez osoby zajmujące się sztuką pięknego pisania. Istnieje także specjalne pióro dla osób leworęcznych, wyprofilowane w odpowiedni sposób, aby ułatwić im pisanie. Stalówka takiego artykułu biurowego wygląda tak samo, jak w piórze dla praworęcznych – różni się jedynie uchwyt. Stosunkowo nowym wynalazkiem jest pióro kulkowe, które łączy w sobie elementy pióra wiecznego i długopisu. Jest bardzo wygodne w użytkowaniu, przeznaczone przede wszystkim dla osób rozpoczynających swoją przygodę z tego typu materiałami biurowymi. Istnieją jego dwa warianty, które różnią się rodzajem zasilania pióra – tusz oraz naboje. Niesłabnącą popularnością cieszy się natomiast klasyczne pióro ze stalówką. Atrament spływa do niej pod wpływem siły nacisku. Pisanie takim piórem oceniane jest jako wyjątkowo przyjemne. Jeśli stalówka jest sztywna, nie wygina się, co zazwyczaj zapobiega rozlewaniu atramentu pod dużym naciskiem.

Jeśli chodzi o zasilanie, istnieją dwa rodzaje tych artykułów biurowych. Pierwszym z nich jest pióro na naboje. To wyjątkowo wygodna opcja – atrament znajduje się w małych nabojach, które wymienia się bardzo szybko i łatwo. Właśnie takie pióra poleca się dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym. Innym rodzajem materiałów biurowych są te na atrament. Pióro takie posiada specjalny tłoczek, który pobiera atrament z kałamarza. Artykuły te idealnie sprawdzają się podczas pracy przy biurku. Są przeznaczone przede wszystkim dla ludzi doświadczonych w pisaniu piórem.

artykuły biurowe

Tradycyjne artykuły biurowe – pióro wieczne

Pióra wieczne powszechnie uznawane są za synonim stylu i elegancji. To następcy dawnego pióra gęsiego – łączą się przede wszystkim sposobem pisania, ściśle uzależnionym od umiejętności ich użytkownika. Kaligrafowanie tym artykułem biurowym można uznać za sztukę. Jest to prawdziwe wyzwanie – liczy się nie tylko odpowiednia siła nacisku na papier, ale również kontrola dłoni i palców oraz płynność ruchu. Atrament wypływający przez cieniutki rowek stalówki bardzo często nie chce współpracować – może nawet zniszczyć cały napisany tekst. Wiele osób dostrzega jednak w pisaniu piórem wiecznym niesamowity i bardzo przyciągający urok. Sprawia on, że te materiały biurowe wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością, pomimo swojej wiekowości.

Pióra wieczne bardzo często są kupowane jako prezenty na przeróżne okazje, przede wszystkim osobom wiekowym lub bardzo wykształconym. Te artykuły biurowe stanowią naprawdę nietuzinkowe podarunki, które służyć będą przez długie lata. Istnieje wiele firm, które dorobek swojego istnienia zawdzięczają właśnie dystrybucji kosztownych piór wiecznych. Artykuły te prędko nie wyjdą z mody, tym bardziej, że popyt na nie stale rośnie.

Nowoczesność – pióro kulkowe

Pióro kulkowe opiera się na mechanizmie „kulkowym”, który jest również odpowiedni dla współczesnych długopisów. Atrament jest nanoszony na powierzchnię do pisania w sposób charakterystyczny dla „pisaków” – w tym wypadku fakt, że pióro jest wyposażone w pompkę lub konstrukcję nabojową nie ma najmniejszego znaczenia. Powszechnie wiadomo, że używanie tego artykułu szkolnego jest o wiele prostsze, niż korzystanie z pióra wiecznego. Proces pisania jest łatwiejszy w kontrolowaniu, atrament nie brudzi rąk, tekst nie rozmazuje się. W dodatku nie ma ryzyka postawienia charakterystycznego dla pióra wiecznego „kleksa”. Te artykuły biurowe, jak każde posiadają również wady. Główną z nich jest konieczność częstego wymieniania wkładów z atramentem oraz występowanie charakterystycznego dla długopisów zacinania się, a także wyjątkowo słabego nanoszenia tuszu na papier.

Pióra kulkowe mają zdecydowanie gorszą opinię od wiecznych. Wskazuje się, że powodem takiego stanu rzeczy jest przywiązanie do tradycji, którą wielu ludzi stara się pielęgnować. Mimo wszystko te materiały biurowe również cieszą się popularnością. Używane są przede wszystkim przez dzieci oraz młodzież – uczniów szkół podstawowych i średnich. Pomimo mniejszej popularności, niż pióra wieczne, również prędko nie wyjdą z mody. Zobacz ofertę piór wiecznych w sklepie AliBiuro.pl.

 

Redakcja wyposaz-biuro.pl