4 stycznia 2018 Udostępnij

Daj odpocząć nadgarstkom! Kup żelową podkładkę pod mysz

Wbrew pozorom dobór odpowiedniej podkładki pod myszkę komputerową jest istotny. Dzięki niej można pracować lub grać na komputerze znacznie wygodniej. Ich rodzaje są przeróżne i zupełnie inna będzie najlepsza dla graczy, do użytku w domu czy do pracy.

Najczęściej ludzie kładą myszki bezpośrednio na stole czy biurku przy którym aktualnie korzystają z komputera. Nawet nie zdają sobie sprawy, że dzięki podkładce ich użytkowanie tego sprzętu może stać się przyjemniejsze. Zanim jednak ktokolwiek zdecyduje się na jej zakup, warto przeanalizować, która sprawdzi się najlepiej da jego potrzeb.

Podkładka pod mysz - rodzaje 

Najpopularniejsze myszki to tak zwane „szmaciaki”. Charakteryzują się elastycznością i miękkością, a wybór wśród nich jest szeroki jest chodzi o materiał wykonania.

Najczęściej ich budulcem jest guma lub pianka na którą naciąga się materiał. Do ich głównych zalet można zaliczyć niską cenę, wygodę użytkowania, lekkość oraz ciszę podczas pracy. Myszka na nich nie ślizga się, więc łatwiej nad nią zapanować. Dla niektórych może to być jednak wadą, tak jak i to, że są mało wytrzymałe, szybko ulegają zabrudzeniu, a materiał na bokach łatwo się strzępi.

Z drugiej strony można wybrać dużo sztywniejsze i zapewniające odpowiedni poślizg podkładki plastikowe. Ich trwałość jest większa i można je szybko doczyścić wodą. Przez nie łatwemu zużyciu ulegają suwacze myszki, co może powodować nieprzyjemne dźwięki podczas dłuższego użytkowania.

Aluminiowa podkładka pod mysz

Znacznie lepszym wyborem jest zakup metalowej podkładki, która dodatkowo zawiera syntetyki. Wykonuje się je z metalu i jego stopów, jak i z tworzyw sztucznych. Powstają coraz to ciekawsze ich odmiany, do których wytworzenia ich producenci używają aluminium lub teflonu.

Podkładka pod mysz laserową

Charakteryzują się tym, że ich ceny są niewysokie, a jakość wykonania to perełka. Ponadto niełatwo je wygiąć i wytrzymują wiele. Świetnie będą służyły profesjonalistom i osobom o wysokich wymaganiach, gdyż są bardzo gładkie. Dedykowane są więc przede wszystkim grafikom, projektantom czy graczom. Podczas użytkowania chłodzą nadgarstek, a ich zakres cenowy to kilkadziesiąt do kilkuset zł.

Warto też wspomnieć o szklanych podkładkach, które są bardzo wytrzymałe. Jednak nie da się na nich pracować praktycznie żadnymi myszkami optycznymi, a i laserowe potrafią mieć problemy. Dodatkowo muszą być często czyszczone.

żelowa podkładka pod mysz

Dobór podkładki pod potrzeby

Mysz optyczna będzie dobrze współpracowała z podkładkami aluminiowymi lub materiałowymi, natomiast dla laserowych odpowiednie będą szklane lub plastikowe.

Żelowa podkładka pod mysz i nadgarstek

Osoby, które spędzają dużo czasu przy komputerze powinny zaopatrzyć się w podkładkę żelową. Specjalnie wypukły obszar na jej przodzie sprawi, że ręka będzie wygodniej ułożona nawet podczas długotrwałego użytkowania.

Gracze powinni natomiast zwrócić uwagę na to czy ślizg podkładki i łatwość kontroli na podkładce jest wyjątkowo dobra. Dzięki temu nie tylko zwiększy się ich szybkość, ale i poprawie ulegnie precyzja. Co do grubości, to powinni wybrać jak najcieńszą. Antypoślizgowy materiał lub dodatkowe mocowanie sprawią, że podkładka nie będzie się ruszała przy gwałtownych i nagłych ruchach.

Profesjonaliści, jak projektanci czy graficy muszą mieć natomiast dużo miejsca na podkładce, dlatego nie powinni zaopatrywać się w mniejszą niż 25 x 35 cm. Dobrym rozwiązaniem jest dla nich zakup dużej podkładki, na której zmieści się i mysz i klawiatura tak, by swobodnie i dokładnie wykonywać swoje zadania. Precyzja ruchów powinna być dla nich bowiem na pierwszym miejscu tak, by nie utrudniać sobie pracy.

Na jaką jednak się zdecydować? Czy zakup podkładki do domu powinien być nieprzemyślany?

To, że podkładka ma służyć do użytku domowego nie znaczy, że nie należy do jej wyboru przyłożyć wagi. Na początek należy określić jakiego rodzaju myszki używamy, bo to do niej należy odpowiednio dobrać podkładkę. Później trzeba się zdecydować, jakie jeszcze wymagania stawiamy temu, wydawać by się mogło, niepozornemu przedmiotowi. Praca lub nawet gra bez podkładki staje się bowiem mniej przyjemna, a dodatkowo powoduje szybsze niszczenie myszki. Zakup odpowiednio dobranej podkładki może okazać się dobrą inwestycją przez którą nie trzeba będzie tak szybko wydawać kolejnych sum na nową myszkę, która poprzez złe użytkowanie łatwo się zużyje.

Redakcja wyposaz-biuro.pl