1 listopada 2017 Udostępnij

Era interaktywnych monitorów dotykowych

Czym właściwie jest monitor interaktywny? Dla uproszczenia można go porównać do większych rozmiarów telewizora LCD, w którym wykorzystany został ekran reagujący na dotyk.

Monitor interaktywny - 55, 70 cali

Kilka bardzo ważnych cech charakterystycznych sprawia jednak, że monitor interaktywny jest bardziej zaawansowany niż jakiś zwyczajny ekran dotykowy czy większy tablet.

Monitory interaktywne zostały stworzone z myślą o ich wykorzystywaniu w dużych pomieszczeniach. Mają one zwykle od 55’’ wzwyż, dlatego są idealnym rozwiązaniem, gdy obraz ma być widoczny dla większej liczby osób. Są one również wyposażone w hartowaną, ochronną szybę frontową, która chroni matrycę przed wszelkiego typu uszkodzeniami. Często powstają one chociażby w wyniku dużego nacisku lub kontaktu monitora z twardymi przedmiotami.

Technologia nakładek dotykowych stosowana na przykład w smartfonach spowodowałaby, że monitory kosztowałyby bardzo dużo. Dlatego w ich przypadku zastosowane zostały nakładki do dużych powierzchni, które nie zwiększają znacząco ceny monitora i sprawiają, że korzystanie z niego jest bardzo wygodne.

Oprócz tego, monitory interaktywne posiadają panel LCD o wydłużonej żywotności oraz zostały wyposażone w trwałą obudowę. Opcjonalnie, mogą także posiadać slot OPS, dzięki któremu komputer może zostać wbudowany w monitor.

monitor dotykowy

Interaktywne monitory dotykowe

Jak można się domyślić monitor służy do wyświetlania treści, natomiast ich generowaniem zajmuje się odrębny, albo też wbudowany komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Przy pomocy monitora, możliwe jest sterowanie samym systemem operacyjnym, jak i aplikacjami dedykowanymi tego typu urządzeniom dotykowym. A ze względu na duże zapotrzebowanie użytkowników, jest ich obecnie naprawdę sporo.

Jeśli chodzi o branżę edukacyjną, obecnie w wielu placówkach tego rodzaju stosowane są zestawy interaktywne. Składają się one z tablicy interaktywnej, na którą przy pomocy projektora nanoszony jest odpowiedni obraz z komputera. Ilość programów dedykowanych sprawia, że nauczyciele mają bardzo szerokie możliwości jeśli chodzi o wykorzystanie takich zestawów w klasie. Na tablicy interaktywnej mogą bowiem pojawić się notatki, jak i obrazy czy nagrania udostępnione w sieci. Takie urozmaicenie lekcji we wszelkiego rodzaju multimedialne pomoce dydaktyczne to z pewnością rozwiązanie, które przyciąga uwagę uczniów i zachęca ich do czynnego udziału w zajęciach.

Cały zestaw składa się zatem z projektora, tablicy i komputera, ale jeśli chcielibyśmy zainwestować w dobre nagłośnienie, należy również doliczyć do tego odpowiednie głośniki. Montaż, kalibracja, ale również ilość różnorodnych kabli sprawia, że taki zestaw interaktywny może sprawić sporo kłopotu.

Monitor interaktywny z wbudowanym komputerem

W przeciwieństwie do popularnego obecnie zestawu interaktywnego, monitor interaktywny jest zdecydowanie lepszym i prostszym rozwiązaniem. Projektor nie jest w ogóle potrzebny, a jeśli zdecydujemy się na opcję z wbudowanym komputerem, tak naprawdę nie trzeba nam niczego więcej oprócz monitora. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie takiego urządzenia All-in-One, jedyne co musimy zrobić to powiesić monitor na ścianie oraz podpiąć go do prądu.

Redakcja wyposaz-biuro.pl