21 listopada 2016 Udostępnij

Biurko dla introwertyka - na przekór open space’om

Biurko dla introwertyka to stanowisko pracy, które trzeba zaprojektować z myślą o ogromnym indywidualizmie takiej osoby. Co powinno znaleźć się na takim biurku?

W czasach, gdy wszyscy powinni być otwarci na innych ludzi i nastawieni na pracę w zespole, introwertycy mają coraz trudniej. Pracownicy z taką osobowością często są postrzegani jako nieśmiali albo zadufani w sobie.

Ich „dziwactwo” pracodawcy próbują przełamać na wiele sposobów, między innymi poprzez różnorodne szkolenia i wymuszoną pracę zespołową. Niestety, nie są w stanie wyplenić introwersji swojego pracownika. I bardzo dobrze.

Osoby introwertyczne często są bardziej wydajnymi pracownikami. Nieustannie analizują, a dodatkowo – jako, że są dobrymi obserwatorami – potrafią dostrzec rzeczy, na które ich ekstrawertyczni koledzy nie zwracają w ogóle uwagi. Co więcej, potrafią lepiej skupić się na zadaniach i mają lepszą pamięć oraz doskonałe umiejętności organizatorskie. Badaczka dr Derba Johnson wyjaśniła, dlaczego tak się dzieje. Mózg introwertyków działa inaczej niż 75% społeczeństwa – tyle osób jest ekstrawertykami. 

Krew w mózgu osób introwertycznych dopływa głównie do ośrodków związanych z pamięcią oraz odpowiedzialnych za rozwiązywanie problemów. Natomiast u ekstrawertyków dopływa głównie do obszarów, które są odpowiedzialne za postrzeganie zmysłów: wzroku słuchu, węchu czy smaku.

Czy zatem warto zatrudnić introwertyka?

Świat coraz bardziej docenia osoby o takich cechach osobowościowych, a badania dr Derby Johson pokazały jasno, że introwertycy częściej niż ekstrawertycy są dobrymi szefami i organizatorami. Dzięki swojej zdolności do pogłębionej analizy, widzą i wiedzą więcej, a to przekłada się na realne korzyści.

 Ich segregator czy teczka są o wiele grubsze i cięższe niż ich ekstrawertycznych kolegów. Na pierwszy rzut oka być może wyglądają na bardziej skłonnych do depresji, ponieważ częściej przebywają w samotności – nic bardziej mylnego. Taki stereotyp wykształciły osoby ekstrawertyczne, dla których samotność jest czymś w rodzaju kary, z którą nie potrafią sobie poradzić.

Introwertycy są także świetnymi organizatorami, potrafią wiele rzeczy zaplanować z wyprzedzeniem oraz umieją dostrzegać istotne szczegóły w pracy. Jednakże samo bycie osobą skupioną raczej na sobie i własnym wnętrzu niż na relacjach z innymi wcale nie jest wyznacznikiem sukcesu lub jego braku.

Społeczeństwo każe nam wierzyć, że jeśli ktoś wykazuje takie cechy to z pewnością jest to osoba nad wyraz inteligentna, niczym Abraham Lincoln, Albert Einstein czy Gandhi. W swoich ocenach powinniśmy być jednak ostrożni. To tylko stereotyp, który nie sprawdza się w wielu przypadkach.

Jakie artykuły biurowe są potrzebne introwertykowi?

Ekskluzywne długopisy czy elektryczna temperówka z pewnością nie zrobią wrażenia na osobie introwertycznej. Jako, że bardziej jest skupiona na świecie przeżyć wewnętrznych, nie koncentruje swojej uwagi na tym, co dzieje się dookoła. Z tego względu nie obchodzi jej za bardzo jakiej marki jest dany produkt.

Akcesoria biurowe

Pracodawcy, zatrudniając osobę o takiej osobowości, powinni postawić na jej niezależność i pozwolić urządzić biurko według własnego pomysłu. Na pewno świetnie sprawdzą się personalizowane etui na wizytówki czy też etui na dokumenty. W ten sposób pracownik będzie czuł się niezależny, ważny i potrzebny, co z pewnością przełoży się na jego efektywność w przedsiębiorstwie.

Linijka oraz kątomierz to kolejne elementy, które sprawdzą się doskonale na biurku introwertyka. Jego zamiłowanie do liczenia oraz sporządzania różnego rodzaju wykresów i analiz w ten sposób znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dzięki temu, że umożliwimy takiej osobie zapisywanie wniosków i tworzenie wykresów, sami możemy odnosić wymierne korzyści w firmie. 

Tworzenie tego typu wykresów nie jest możliwe bez odpowiedniego narzędzia do rysowania. Ołówek automatyczny czy pisaki sprawdzą się tutaj najlepiej. Klasyczne pióro wieczne to również odpowiednie narzędzie, ponieważ nie tylko podkreśli indywidualizm takiej osoby, ale dodatkowo sprawi, że osoba zapisująca będzie miała szansę poprawienia błędów, wykorzystując w tym celu odpowiedni korektor do pióra.

Wszystkie narzędzia od taśmy klejącej po przekładki tekturowe introwertyk z powodzeniem włoży w pudełka kartonowe, a raczej w przegródki. Nic dziwnego. Dbałość o
ład i porządek to jedna z cech wyróżniająca ludzi uporządkowanych, którymi są również introwertycy.

Redakcja wyposaz-biuro.pl