19 marca 2018 Udostępnij

Czy modne biuro może być ergonomiczne?

Czy elementy wyposażenia biura takie jak biurko, fotel lub kwiatek w doniczce mogą poprawić efektywność pracy i zapobiec rozwojowi niektórych chorób? Owszem! Okazuje się, że wyposażenie biura bardzo wpływa na wydajność – ma więc znaczenie niebagatelne. Stanowisko pracy nieodpowiednio wyposażone może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. A czy istnieją stylowe meble, które dodatkowo uczynią pracę ergonomiczną? Przekonaj się!

Stylowy fotel dbający o zdrowie

Ze względu na oszczędność finansową ludzie najczęściej wybierają tanie krzesła, które akurat są wystawione w promocyjnych cenach. Nie wiedzą co oznacza „krzesło ergonomiczne”, więc biorą takie, które wydaje się wygodne. Często także kupują te wyróżniające się wyszukanym stylem, które w rzeczywistości poza nietuzinkowym wyglądem nie oferują niczego.

Ergonomiczne krzesło biurowe charakteryzuje się przede wszystkim dobrze wyprofilowanym siedziskiem i oparciem – pomagają one w utrzymaniu właściwej postawy. Do tego powinno być wyposażone w szereg różnych regulacji umożliwiających dostosowanie go do sylwetki, np. wysokości oparcia. Niektóre z nich posiadają nawet regulowaną głębokość siedziska czy pochylenie siedzenia. Dobrze zaprojektowane wyposażenie biura tego typu ma przemyślaną konstrukcję, a nad udogodnieniami pracuje szereg specjalistów. Stworzono nawet specjalistyczne systemy, których zadaniem jest odpowiednie podtrzymywanie kręgosłupa na całej jego długości. Dobre krzesło powinno przede wszystkim zapewniać podparcie dla naszego ciała. Potrzebna jest wytrzymała konstrukcja, stabilne siedzisko i pewne oparcie. Do ich wytworzenia najczęściej stosowane są wysokiej jakości materiały oraz mechanizmy, dzięki czemu rzadziej zdarzają się awarie.

Krzesła te, poza ochroną naszego zdrowia, pełnią również funkcję wyposażenia nowoczesnego biura. Są one projektowane w bardzo stylowy sposób, dzięki czemu idealnie wpasują się w otoczenie. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje biuro było nie tylko ergonomiczne, ale również stylowe, poszukaj krzesła, które będzie do niego pasowało. Istnieje wiele foteli biurowych mających te same zalety ergonomiczne, jednak wyglądających inaczej. Wystarczy dobrze przeszukać katalogi różnych sklepów – dzięki temu znajdziesz najbardziej stylowe krzesło ergonomiczne dla siebie.

Nowoczesne biurko dostosowane do Ciebie

Nie od dziś wiadomo, że najważniejszym meblem w biurze jest biurko. Większość czasu spędzasz właśnie przy nim, dlatego powinno ono być odpowiednio dostosowane do potrzeb Twojego kręgosłupa. Ergonomiczne biurko powinno przede wszystkim mieć odpowiednią wysokość. Nie możesz zbytnio się nad nim pochylać, ponieważ wywoła to uciążliwy ból kręgosłupa, zarówno lędźwiowego i piersiowego, jak i szyjnego. Nie jest również wskazane zbyt wysokie biurko, które także narazi Cię na nieprzyjemne dolegliwości. Wybierając tą część wyposażenia biura zwróć również uwagę na możliwość regulacji poziomu monitora i pochylenia blatu. Biurko ergonomiczne powinno umożliwiać jak najbardziej swobodną pracę, najlepiej bez konieczności zmiany ustawienia kręgosłupa. Jego konstrukcja powinna dawać możliwość indywidualnego doboru parametrów, takich jak wysokość, kąt nachylenia blatu czy wysokość podstawy pod monitor komputera (o ile biurko posiada wydzieloną na niego część).

Blat Twojego biurka powinien znajdować się na wysokości łokci. Dzięki takiej pozycji ograniczysz zmęczenie swoich pleców, a co za tym idzie – również ich ból. Kiedy już masz oparte łokcie, a przedramiona leżą na biurku swobodnie, ważne staje się ustawienie kąta zgięcia w stawie łokciowym między 90, a 100°. Niestety większość biurek w biurach posiada płaski blat, który jest jednym z powodów nadmiernego pochylania głowy i zginania pleców. Kiedy blat jest odpowiednio nachylony, obciążenie Twojego kręgosłupa spada aż dwunastokrotnie!

Modne biurka to funkcjonalne biurka. Zwróć więc szczególną uwagę na ergonomię, ponieważ w tej części wyposażenia biura bardzo często idzie ona w parze z elegancją. Kup takie biurko, przy którym będzie Ci się dobrze pracować. Postaraj się również, żeby kolorystycznie pasowało do pozostałych mebli w Twoim biurze. Jeśli kupujesz biurka dla pracowników zadbaj również o prywatność – warto zorganizować, np. drewniane, cienkie ścianki oddzielające jedno od drugiego, aby każdy podczas pracy czuł się komfortowo.

nowoczesne biurko

Ergonomiczne akcesoria komputerowe

Jedną z najważniejszych części biura jest komputer. Gdyby nagle nastąpiła awaria wszystkich urządzeń tego typu, firma byłaby sparaliżowana. Warto więc zadbać o odpowiednio wysoką jakość sprzętu. Najważniejsze są monitory – mogą one powodować pogarszanie się wzroku. Powinny być jak najbardziej bezpieczne, dostosowane do potrzeb człowieka. Nowoczesne, eleganckie monitory są zazwyczaj również ergonomiczne, więc znalezienie takiego, który połączy szyk z bezpieczeństwem to łatwe zadanie.

Artykuły biurowe to nie tylko długopisy. Ważne są również akcesoria, które sprawdzą się podczas korzystania z komputera czy laptopa. W obu przypadkach dobrym krokiem będzie zakup podkładki pod mysz. Wybierając taką zwróćmy szczególną uwagę na jej rozmiar i materiał, z którego została wykonana. Poza tym, jeśli korzystasz z laptopa, warto zakupić podstawkę chłodzącą. Jej głównym zadaniem jest chłodzenie laptopa za pomocą zamontowanego wentylatora – może więc okazać się niezbędna podczas korzystania z tego urządzenia w lecie.

Ergonomiczne akcesoria komputerowe nigdy nie wyjdą z mody. Wyglądają one bardzo profesjonalnie oraz stylowo, dzięki czemu korzystanie z nich nie zburzy Twojego marzenia o szykownym, dostosowanym do pracownika biurze – wręcz przeciwnie, może być jednym z czynników doprowadzających je do realizacji. Warto więc zainwestować w te ergonomiczne akcesoria. Ułatwią one pracę i pozytywnie wpłyną na wygląd biura, czyniąc je bardziej profesjonalnym.

Zadbaj o szczegóły

Często mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. Fakt, jeśli nie zadbamy, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, nasze marzenie o ergonomicznym, a zarazem stylowym biurze może legnąć w gruzach. Dużą rolę gra tutaj pozornie nieistotne światło. Podczas pracy jest ono niewątpliwie jednym z najważniejszych czynników. Nie chcesz chyba, żeby oczy Twoje lub Twoich pracowników narażone były na różnego rodzaju dokuczliwe dolegliwości, takie jak ból czy łzawienie? Dla bezpieczeństwa wzroku warto zadbać o odpowiednie natężenie światła. Ważne jest zarówno oświetlenie dzienne, jak i elektryczne. Trzeba również zminimalizować odblaski świetlne, ponieważ odbijające się światło może bardzo utrudniać pracę.

Istotne są także kolory w biurze. Okazuje się, że mogą one wpływać nawet na sposób wykonywania pracy. Oczywiście nie chodzi tutaj o kolory artykułów szkolnych, takich jak długopis, ale barwy wyposażenia biura oraz ścian. Najodpowiedniejsze w biurze są kolory naturalne, np. zieleń i brąz, ponieważ wśród nich czujemy się dobrze – są dla nas naturalne. To również kolory bardzo stylowe i pasują do nowoczesnych biur.

Pozytywny, wręcz relaksujący wpływ na człowieka ma obecność roślin. W biurze umieszczenie kliku kwiatów doniczkowych jest więc wskazane. Dzięki ich obecności Twoi pracownicy poczują się spokojniej i bezpieczniej, przez co ich praca stanie się bardziej wydajna. Wiadomo, że ludzie i natura byli nierozłączni od wielu tysięcy lat. Obecnie często się o tym zapomina, co jest błędem, ponieważ rośliny mają na nas ogromny wpływ. Dodatkowo są idealnym uzupełnieniem stylowego biura.

Dużą rolę grają również materiały biurowe stałego użytku, takie jak długopis czy papier ksero. Okazuje się, że niektóre z nich również mogą być ergonomiczne. Przykładowo wspomniany wyżej długopis. Jeśli dany pracownik podczas wykorzystywania obowiązków zawodowych musi dużo tekstów pisać na papierze, warto zaopatrzyć go w ergonomiczny artykuł biurowy tego typu. Takie długopisy posiadają bardzo stylowy wygląd. Możemy również pomyśleć o zakupie dla każdego pracownika małej półki na dokumenty i oraz pojemnika, do którego włoży materiały biurowe, jak np. ołówki czy długopisy.

Redakcja wyposaz-biuro.pl