12 września 2017 Udostępnij

Tablice korkowe do kreatywnej organizacji pracy w biurze

Tablice korkowe, zazwyczaj, kojarzone są z dużymi korporacjami i pracą biurową. Nie postrzega się ich jako coś, co mogłoby okazać się przydatne w domu. Jest to spory błąd, ponieważ to właśnie na nich można zawiesić sporo rzeczy, które niekoniecznie muszą być wiązane z pracą. Co więcej nie muszą to być nawet elementy papierowe.

Tablica korkowa - inspiracje

Prosta myśl, jaka przyświecała twórcy tablicy korkowej, sprawiła, że obecnie mamy możliwość korzystania z tak genialnego wynalazku. Jeżeli wisi ona w dobrze dobranym miejscu, to świetnie nadaje się do wieszania na niej karteczek, dzięki którym pracownicy będą wiedzieli co mają do zrobienia. Tablica korkowa swoje inspiracje zaczerpnęła właśnie z potrzeby posiadania miejsca wielokrotnego użytku, w którym będzie można na wiele sposóbów zapisywać bieżące sparwy. Pomimo tego, że coraz więcej czynności da się zrobić komputerowo, na przykład zaplanować spotkanie, czy też ustawić przypomnienie, to nie wymyślono, jak na razie, czegoś, co spełni wirtuialnie wszystkie funkcje tablicy korkowej.

Główną zaletą tablicy korkowej jest to, że, w przeciwieństwie do wszystkich elektrycznych urządzeń, nie potrzebuje ona dostępu do prądu. Jednak w dobie wytrzymałych baterii warto zwrócić uwagę na kilka innych aspektów. Odpowiednie  jej zawieszenie, czyli takie, które pozwala na dosięgnięcie do niej z podłogi, powoduje, że wszystko co na niej wisi jest na wysokości naszych oczu. Co za tym idzie, za każdym razem, kiedy pracownik biura się ruszy po kawę, czy przyjdzie do pracy, ma dostęp do wszystkich zadań, które trzeba danego dnia wykonać.

stara tablia korkowa

Tablica korkowa na wymiar

Ułożenie poszczególnych karteczek, gdzie każda oznaczać może co innego, jest całkowicie dowolne. Można zastosować pewne schematy i używać określonych kolorów do stopnia ważności spraw. Można też szeregować zadania według dni tygodnia, w których powinny być one wykonane. Tablice korkowe nie posiadają bowiem zaawansowanego programu, do którego ustawień trzeba się dostosować.

Kolejnym plusemich plusem jest duży wybór ich rozmiarów. Tablice korkowe można zamawiać na wymiar, a więc dopasowanie ich do wielkości biura nie będzie najmniejszym problemem.

Bardzo często jest tak, że to co zostało początkowo zaplanowane, musi ulec gwałtownej zmianie. Każdy harmonogram może bowiem zostać poddanym korekcie przez klienta, a terminy mogą się znacznie poprzesuwać. Dzięki korzystaniu z tablic korkowych mamy możliwość równie szybkiego reagowania na te zmiany. Wystarczy jedynie przesunąć odpowiednią karteczkę i przytwierdzić ją pinezką. Prawda, że proste?

Tablica korkowa - jak ozdobić i odpowiednio wykorzystać ?

Oprócz najzwyklejszych karteczek można również poprzypinać na niej inne rzeczy. Wszystko to, co pinezka zdoła utrzymać, może stać się elementem zdobiącym ten przyrząd. Mogą to być zarówno najpilniejsze zlecenia, niecierpiące zwłoki faktury do zapłacenia, lub najzwyczajniej na świecie zapas koszulek na dokumenty. Zdarza się też, że zawieszane w ten sposób zostają nawet długopisy.

Nie ulega wątpliwości, że na tablicy znajdą się też rzeczy niezwiązane z pracą, takie jak śmieszne obrazki, albo kawały. Istnieje wiele alternatyw na to jak ozdobić tablicę korkową i zrobić z niej zabawny element wystroju. Nie ma w tym nic złego, a co więcej, ma to dobry wpływ na atmosferę i relacje w zespole. 

tablica korkowa na wymiar

Tablica korkowa - cena , pomysły wykorzystania

Każdy z nas posiada w swoim wyposażeniu coś, co lubi się gubić, albo zawijać w sposób, który nie łatwo potem zrozumieć. Kable USB, czy też słuchawki do telefonu można więc powiesić na odpowiednio powbijanych pinezkach (uważając, żeby nie uszkodzić przewodów). Dzięki temu mamy gwarancję, że przestaną się one gubić. Dodatkowo, mała tablica korkowa może posłużyć jako wieszak na klucze. Te z nich, które szybko się gubią powinny mieć swoje stałe miejsce. Dzięki dobremu wyborowi, co do jej lokalizacji, szybko przyzwyczaimy się do odwieszania ich na swoje miejsce.

Ceny tablic korkowych zaczynają się już od klikunastu złotych, za te mniejsze, mniej solidne i w plastikowych ramkach lub zupełnie bez nich. Górna, rozsądna granica za naprawdę dobre akcesorium to 40- 50 zł. Są one zazwyczaj wykonane z dobrej jakości korka oraz wzbogacone o grubą metalową lub drewnianą ramę z wytrzymałym uchwytem. Warto więc zainwestować w trochę droższą tablicę korkową. Cena, a właściwie ich różnica w stosunku do mniejszych i gorzej wykonanych odpowiedników jest nieproporcjonalnie mała, a poza tym, miejsca nigdy za wiele.

 

 

Redakcja wyposaz-biuro.pl