Popularny i gloryfikowany – dysk SSD
Dysk twardy należy do tych komponentów, które podlegają najintensywniejszemu użyciu w toku eksploatacji komputera. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że wymiana tego elementu pozwala zwiększyć nie tylko przestrzeń pamięci wewnętrznej, ale także wydajność urządzenia, a co za tym idzie – także komfort użytkowania komputera. Chcesz przeprowadzić solidny update swojego laptopa? Postaw na dysk SSD.
Rodzaje dysków twardych
Wybierając dysk twardy staniemy przed możliwością skorzystania z trzech opcji – HDD, SSD i SSHD. Warto dokładnie określić swoje oczekiwania, bowiem jak pokazuje praktyka, różnice pomiędzy poszczególnymi technologiami nie ograniczają się jedynie do pojemności czy stopnia niezawodności. Wydajny procesor i odpowiednio duża pojemność pamięci operacyjnej to podstawowe czynniki, które definiują wydajność sprzętową, jednak mało wydajny dysk twardy może okazać się „blokerem”, który skutecznie zdusi potencjał pozostałych komponentów.
Dysk HDD przewiduje zastosowanie tzw. talerza lub zespołu składającego się z kilku talerzy. Elementy te są wykonane ze stopu aluminium. W tym przypadku funkcję nośnika pełni warstwa magnetyczna, a za zapis i odczyt danych odpowiadają współpracujące z nią głowice elektromagnetyczne. Na każdy talerz przepada jedna para głowic.
Dysk SSD jest konstrukcją pozbawioną jakichkolwiek ruchomych elementów. Funkcję nośnika pełnią tu kości NAND. Układ połączony jest w sposób równoległy, a to oznacza, że prędkość zapisu i odczytu danych nie jest uzależniona wyłącznie od parametrów pojedynczego elementu, ale także od liczby kości.
Trzecią grupę nośników tworzą dyski hybrydowe, czyli SSHD. Jak można się łatwo domyślić, tego typu urządzenia łączą w sobie elementy konstrukcyjne dysków HDD i SSD. Do układu NAND trafia system operacyjny oraz często edytowane pliki, czyli te elementy, które wymagają pracy w wydajnym środowisku. W „przestrzeni talerzowej” zapisywane są natomiast większe pliki multimedialne.
SSD – rozwinięcie skrótu
Skrót SSD oznacza Solid State Drive. W wolnym tłumaczeniu oznacza to „napęd stały”. Zamiennie stosuje się też rozwinięcie Solid State Disk (dysk stały). Określenie to odnosi się do nośnika, który w tego typu konstrukcjach odpowiada za magazynowanie danych użytkownika. Dyski SSD wykorzystują pamięć typu flash, co pozwala na wyeliminowanie wszelkich elementów mechanicznych – jedyne podzespoły w układzie to elektronika sterująca oraz kości NAND. Tego typu pamięć ma charakter nieulotny, a to oznacza, że do magazynowania danych nie jest potrzebna nieprzerwana dostawa zasilania. Dyski SSD mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie poza kompaktowymi rozmiarami liczy się także ponadprzeciętna wydajność sprzętowa.
Dysk SSD – dlaczego powinieneś go mieć?
W konfrontacji z nośnikami magnetycznymi dyski SSD przedstawiają całą masę zalet, które będą odczuwalne dla każdego użytkownika, nie tylko dla wykwalifikowanych informatyków. Brak elementów ruchomych skutkuje większą niezawodnością i mniejszą podatnością na działanie wstrząsów (choć należy zaznaczyć, że pod względem żywotności górą są dyski HDD) . Oznacza to, że upadek sprzętu (co w przypadku komputerów przenośnych zdarza się dość często) z dużą dozą prawdopodobieństwa nie zaskutkuje utratą danych.
Nośniki typu HDD generują wyraźnie słyszalny hałas, którego źródłem jest silnik elektryczny (czyli napęd) oraz zespół głowic (zapisujących i odczytujących). Dyski SSD nie mają żadnych elementów ruchomych, a co za tym idzie – ich praca jest bezgłośna.
Wymieniając zalety tego typu nośników, nie można nie wspomnieć o mniejszym apetycie na prąd. W porównaniu z silnikami elektrycznymi kości NAND wykazują mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, co ma bardzo duże znaczenie przede wszystkim dla użytkowników komputerów przenośnych – mniejszy pobór prądu to dłuższy czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu baterii.
Dysk SSD do laptopa
Największą zaletą jest tu jednak szybkość zapisu i odczytu danych. Wydajność nośników sprawia, że system operacyjny znacznie szybciej reaguje na polecenia użytkownika, dzięki czemu korzystanie z komputera jest znacznie bardziej komfortowe (w porównaniu z urządzeniem wyposażonym w dysk HDD i SSHD). Nośniki magnetyczne wykazują opóźnienie w odczycie danych, co jest spowodowane koniecznością ustawienia głowicy nad właściwym obszarem talerza. Sprawia to, że czas dostępu wynosi w tym przypadku kilkanaście milisekund (więcej lub mniej, w zależności od dysku). Nośniki SSD skracają ten czas do ułamka milisekundy, co oznacza, że w tym przypadku opóźnienie czasu reakcji praktycznie nie występuje. Sprawia to, że system operacyjny reaguje bez zbędnej zwłoki, a wszelkie programy działają znacznie płynniej.
Kolejna rzecz to transfer danych. W przypadku dysków magnetycznych przenoszenie dużych plików to zabawa dla cierpliwych – proces może potrwać nawet kilkadziesiąt minut. Przepustowość dysku SSD może być nawet 100-krotnie większa, co przekłada się na proporcjonalne skrócenie czasu transferu. Bezpośredni wpływ na ten parametr ma rodzaj zastosowanego interfejsu. Najnowsze modele wykorzystują złącze SATA 6 Gbps.
V Praca w domu z pewnością boom w ciągu ostatnich kilku miesięcy i większość z tego jest w dół do faktu, że żyjemy przez pandemię. Wiele osób, które być może nigdy nawet nie myślał o idei wyboru do pracy w domu nagle znalazł się z ned do ustanowienia prowizorycznego biura domu...
V Istnieje wiele powodów, dla których morale w biurze może spaść. Może to być coś krótkotrwałego lub coś bardziej chronicznego i długotrwałego. Niezależnie od sytuacji, morale jest kluczowe i kiedy jest na niskim poziomie, wydajność nie jest daleko w tyle. Słaba komunikacja może...
V Praca w domu jest całkiem świetna na tak wielu poziomach. Możesz pracować w piżamie, jeśli chcesz, nie musisz dojeżdżać i możesz być tak niechlujny, jak chcesz. Jednak są też nieuniknione minusy. Jednym z nich jest ryzyko poczucia izolacji. Jeśli zawsze pracowałeś w dużym...