30 października 2017 Udostępnij

Czym jest i jakie zastosowanie ma wizualizer?

Wizualizer, nazywany także kamerą dokumentową, jest urządzeniem, przy użyciu którego można pokazywać dowolnie wybrane dokumenty czy przedmioty w dużym powiększeniu. Wykorzystuje się do tego telewizor lub projektor. Co ważne wizualizer jest urządzeniem bardzo łatwym w obsłudze.

Wizualizery

Stacjonarne wizualizery mogą mieć wbudowaną podświetlarkę, w przypadku urządzeń przenośnych należy mieć podświetlarkę przenośną.

Wizualizer przenośny

Przenośne wizualizery mogą mieć szerokie zastosowanie, można ich używać na przykład jako klasycznego rzutnika na folii. Urządzenia świetnie sprawdzają się również we współpracy z mikroskopem. To bardzo wygodne rozwiązanie, wystarczy bowiem tylko jeden mikroskop oraz jeden wizualizer, aby wszystkie osoby przebywające w pomieszczeniu (na przykład klasa w szkole) miały możliwość przyjrzenia się omawianym obiektom.  

Wizualizer cyfrowy

To nie wszytsko!  Wizualizer daje możliwość nagrywania obrazu, co sprawia, że istnieje możliwość pokazania żywej natury w ruchu, zaprezentowania w jaki sposób wykonywać jakąś czynność, zarejestrowania całej lekcji, czy też poprowadzenia wykładu w sieci.

wizualizer do szkoły

Wizualizer do szkoły

Nagrania, które powstają dzięki użyciu kamery dokumentowej mogą być zapisywane w pamięci komputera co sprawiają, że raz zarejestrowana czynność może być prezentowana również ludziom, którzy nie byli obecni na zajęciach, czy też zaprezentowana kolejnym rocznikom lub klasom równoległym. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, kiedy nagrana została czynność czasochłonna, czy też wiążąca się z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów (jak choćby operacje plastyczne, czy malowanie). Dodatkowo dzięki specjalnemu oprogramowaniu dla wizualizerów możliwe jest przesyłanie nagrań na popularne serwisy (np. YouTube), czy media społecznościowe (Facebook). To sprawia, że osoby nieobecne na zajęciach mają jeszcze lepszy dostęp do ważnych materiałów. Część wizualizerów umożliwia osobom z nich korzystającym nanoszenie notatek przy użyciu myszki, dzięki czemu możliwe jest rysowanie po obrazie nawet nie podłączając urządzenia do komputera.

Wizualizer - zasada działania

Frontem do odbiorców

Korzystanie z wizualizera daje możliwość przeprowadzenia prezentacji przodem do osób, do których jest ona kierowana. Dzięki temu można przez cały czas utrzymywać kontakt z odbiorcami. Część zastosowań urządzenia sprawia, że nie ma konieczności pisania informacji na tablicy, a tym samym odwracania się od swoich odbiorców.

Motywacja

Prezentacja prowadzona z wykorzystaniem wizualizera sprawia, że wzrasta motywacja do tego, by przez cały czas być skupionym. Dzięki kamerom możliwe jest przedstawienie własnych pomysłów przez uczestników zajęć, co pozytywnie wpływa na atrakcyjność prezentacji.

Oszczędność i troska o środowisko

Dzięki wizualizerowi nie ma konieczności drukowania czy kserowania dużej ilości stron.

Redakcja wyposaz-biuro.pl