12 maja 2022 Udostępnij

Jakie są obowiązki pracodawcy w zakresie dostępu dla osób niepełnosprawnych?

W procesie rekrutacji ważne jest, aby zatrudnić najlepszą osobę na dane stanowisko, niezależnie od innych czynników, takich jak wiek, płeć, rasa, religia oraz to, czy dana osoba jest niepełnosprawna.

Jeśli niedawno zatrudniłeś nowego pracownika, a jest on niepełnosprawny, np. porusza się na wózku inwalidzkim, możesz zastanawiać się, jakie są Twoje obowiązki jako pracodawcy w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa oraz jak zmodyfikować miejsce pracy, aby ułatwić dostęp do niego.

Ustawa o równości określa Twoje obowiązki, a to oznacza, że we współczesnym środowisku biurowym i nie tylko, musisz wprowadzić zmiany w miejscu pracy, aby przystosować je dla pracownika niepełnosprawnego, niezależnie od tego, czy porusza się on na wózku inwalidzkim, czy nie. Może to obejmować podjazdy, poręcze ścienne, toalety dla niepełnosprawnych i ewentualnie poszerzenie otworów drzwiowych, aby umożliwić łatwy przejazd wózków inwalidzkich.

Znalezienie najlepszych firmowych mebli biurowych dla pracowników jest bardzo ważne, niezależnie od tego, czy są oni niepełnosprawni, czy nie, ponieważ zapewniają im komfort przez cały dzień pracy. Krzesła biurowe z regulacją to absolutne minimum.

Aby stworzyć środowisko pracy sprzyjające integracji środowisko pracy Jeśli jednak masz pracowników, którzy wymagają modyfikacji środowiska pracy, zmiany te należy wprowadzić jak najszybciej, aby spełnić wymagania pracodawcy.

Co sądzisz o tym temacie?

Redakcja wyposaz-biuro.pl