16 lipca 2020 Udostępnij

Pomoc w łagodzeniu stresu pracowników przez cały okres urlopowy

Wakacje to świetny czas na ponowne spotkanie z rodziną i przyjaciółmi, ale dla wielu mogą być również źródłem stresu. Negatywne uczucia mogą pojawić się w związku z finansami, osobistymi zobowiązaniami i presją na znalezienie odpowiednich prezentów, a w połączeniu ze zwiększonym stresem w miejscu pracy może to być przepis na katastrofę. Jako menedżer, możesz podjąć szereg kroków, które pomogą złagodzić stres w miejscu pracy i sprawią, że Twoi pracownicy będą szczęśliwi i zmotywowani przez cały sezon, w tym te wymienione poniżej.

Nie wykluczaj

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że istnieje wiele różnych sposobów obchodzenia świąt, poza bardziej tradycyjnym podejściem. Tworząc świadomość różnych kultur, grup etnicznych i religii, miejsce pracy staje się bardziej integracyjnym, zapraszającym środowiskiem dla wszystkich, którzy tam pracują.

Kontakt osobisty

Prosty gest, taki jak zapewnienie pracownikom obowiązkowego dnia wolnego w celu realizacji zadań związanych z urlopem, takich jak zakupy lub bardziej osobiste potrzeby, może mieć szereg pozytywnych, długoterminowych korzyści. Pracownicy, którzy czują się doceniani i zrozumiani, mają większe szanse na to, że pozostaną lojalni, zaangażowani i szczęśliwi.

Ponowne skupienie uwagi 

W tym sezonie skupmy się na dawaniu prezentów, aby odciążyć pracowników. Zamiast tego, zachęcaj ich do dawania daru czasu poprzez wolontariat w ramach społeczności. Czy to w grupie, czy indywidualnie, pomaganie innym może dać poczucie celu i nadać większe znaczenie w okresie świątecznym.

Bądź w kontakcie

Zamelduj się u swoich pracowników, aby dowiedzieć się, jak chcieliby zorganizować tegoroczne obchody w miejscu pracy. Oprócz wysłuchania kilku wspaniałych pomysłów, uzyskasz również cenny wgląd w poziom uczestnictwa, jakiego możesz się spodziewać, i dowiesz się, czy powinieneś zaplanować uroczystość na małą czy dużą skalę.

Redystrybucja obciążenia pracą 

W sezonie urlopowym pracownicy mogą być rozciągnięci cienko i wielokrotnie rozdarci między obowiązkami w pracy i w domu. Odkładając wybrane zadania lub projekty na nowy rok, możesz pomóc w odciążeniu ich od presji, jaką mogą odczuwać, zapewniając jednocześnie zaspokojenie potrzeb Twojej firmy.

Stres związany z urlopem może być szkodliwy dla Twojej firmy poprzez utratę produktywności i zwiększenie liczby błędów. Podczas gdy wiele czynników stresogennych pojawia się samoistnie, takich jak nadmierne wydawanie pieniędzy, nadmierne pobłażanie i nadmierne zaangażowanie, ważne jest, aby być świadomym tego, jak radzą sobie z nimi pracownicy i jak możesz pomóc uprzyjemnić sobie miejsce pracy bez utraty rentowności.

 

Redakcja wyposaz-biuro.pl