13 stycznia 2017 Udostępnij

Odzież ochronna dla pracowników - wybieramy kurtkę roboczą

Właściwie dobrana odzież robocza (w tym kurtka!) ma niebagatelne znaczenie nie tylko ze względu na bezpieczeństwo pracownika. Równie istotnym czynnikiem jest komfort wykonywanej pracy. Aby oba warunki mogły zostać spełnione, nie wystarczy kierować się ścisłymi wytycznymi, na które wskazują normy zawarte w przepisach BHP. Na ten temat warto też spojrzeć z praktycznego punktu widzenia.

Na wstępie warto zaznaczyć, że zapewnienie odpowiedniej odzieży roboczej to w wielu sytuacjach nie dobra wola, a obowiązek pracodawcy. Dotyczy nie tylko pracowników etatowych, ale także osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej. Zastosowanie ma tu artykuł 304 i artykuł 37 Kodeksu pracy. Pierwszy z przepisów wskazuje na konieczność zapewnienia higienicznych i bezpiecznych warunków osobom wykonującym swoje obowiązki na podstawie innej niż stosunek pracy. Artykuł 37 dotyczy natomiast obowiązku przekazania pracownikowi odzieży roboczej. Ma to zastosowanie sytuacji, gdy istnieje ryzyko zniszczenia lub zabrudzenia prywatnej odzieży pracownika i gdy wynika to z wymogów BHP, technicznych lub sanitarnych. 

Praktyczna odzież robocza

Odzież robocza bardzo często jest utożsamiana ze środkami ochrony osobistej, co w praktyce okazuje się błędem. O ile druga z wymienionych grup produktów ma przede wszystkim chronić pracownika przed urazami mechanicznymi lub wynikającymi z działa środków chemicznych i biologicznych, to odzież spełnia funkcję o bardziej praktycznym podłożu – ma przede wszystkim chronić przed działaniem czynników atmosferycznych (opadów, niskich lub wysokich temperatur), zapewnić właściwy komfort na stanowisku pracy (wewnętrznym lub terenowym) i chronić prywatne ubranie pracownika przed zniszczeniem lub zabrudzeniem. 

kurtka roboczaZakres doboru odzieży roboczej jest różny dla poszczególnych stanowisk pracy. W przypadku osób zatrudnionych w salonach fryzjerskich bądź w laboratoriach najczęściej wystarczy jedynie specjalistyczny fartuch i obuwie (w drugim z wymienionych przypadków konieczne są też środki ochrony osobistej w postaci czepków, masek i rękawic). Większy zestaw nie tylko nie jest wymagany ze względu na charakter stanowiska, ale mógłby też ujemnie wpłynąć na komfort pracy. 

Inaczej wygląda to w przypadku pracowników fizycznych wykonujących swoje obowiązki wewnątrz zakładu pracy i w terenie. W takim przypadku wymagany będzie zestaw kompletny, zapewniający należytą ochronę – czapka, kurtka, bluza, spodnie, rękawice. Warunki pracy terenowej (a w niektórych przypadkach także zakładowej) stwarzają bardzo specyficzne środowisko, w którym pracownik narażony jest na wychłodzenie organizmu. W takich przypadkach nie ma mowy o kompromisach, odzież robocza musi spełniać wszystkie warunki, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo. 

Robocza kurtka – zimowa, ocieplana, odblaskowa?

Podstawowym elementem odzieży, który zapewnia ochronę przed chłodem i opadami atmosferycznymi, jest kurtka robocza. Tej części garderoby warto zatem poświęcić szczególną uwagę. Parametrem, który obowiązkowo należy uwzględnić podczas dokonywania wyboru, jest gramatura materiału, z którego kurtka została wykonana. Niska gramatura klasyfikuje produkt do pracy w środowisku gorącym i wilgotnym obszarze, z kolei wysoka gramatura jest charakterystyczna dla odzieży dedykowanej osobom pracującym w warunkach niskiej temperatury i w miejscach, w których odzież jest szczególnie narażona na uszkodzenia mechaniczne. 

Bardzo istotny jest też rodzaj tkaniny, z którego kurtka została wykonana. W warunkach pracy wewnętrznej i w miejscach, w których panuje spora wilgoć, idealnym rozwiązaniem będą produkty wykonane z połączenia syntetycznych włókien z bawełną. Praca terenowa w warunkach niesprzyjającej pogody wymaga rozwiązania przeciwdeszczowego, czyli ortalionu, PCV, bądź gumy. Warto jednak pamiętać, że o ile taka kurtka doskonale ochroni przed deszczem, to nie zapewni komfortu i swobody ruchów oraz odpowiedniej przepuszczalności powietrza. Takie rozwiązanie należy zatem traktować jako odzież do użytku w warunkach wyjątkowo silnych opadów. 

W każdej innej sytuacji doskonale sprawdzi się kurtka robocza wykonana z materiału typu softshell. Tego rodzaju tkanina ma zastosowanie przede wszystkim w odzieży sportowej i wspinaczkowej, ale ze względu na jej właściwości, coraz częściej sięgają po nią także producenci odzieży roboczej. Unikalna struktura materiału pozwala skórze swobodnie oddychać, a jednocześnie wykazuje odporność na działanie wiatru i opadów atmosferycznych. Warto zatem zaopatrzyć się w kurtkę roboczą softshell.

kurtka robocza odblaskowa

Obowiązkowym elementem kurtki roboczej jest odpinany kaptur. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość jego wyprofilowanie. Kaptur nie może opadać na oczy ani zsuwać się z głowy w trakcie wykonywania pracy, bowiem taka sytuacja mogłaby spowodować realne zagrożenie.

Wytrzymała kurtka robocza dla mężczyzny

W warunkach pracy fizycznej ogromne znaczenia ma też wytrzymałość odzieży roboczej. Kurtka każdego dnia poddawana jest wielu ciężkim próbom, warto zatem zadbać o to, aby pracownik był wyposażony w odzież, która zniesie trudy codziennej pracy. 

O wytrzymałości materiału świadczy jego gramatura. Kurtki wykonane z tkaniny o niskiej gramaturze sprawdzą się w warunkach lżejszej pracy, jednak wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wytrzymałość wyższa od przeciętnej, znacznie lepszym wyborem będzie produkt wykonany z materiału o wysokiej gramaturze.

 

Redakcja wyposaz-biuro.pl