24 stycznia 2017 Udostępnij

Weź paragon fiskalny! Czyli narodowa loteria paragonowa

Słyszałeś o akcji „Weź paragon”? Czy wiesz czego dotyczy i dlaczego warto zawsze zabierać ze dowód zakupu? Pamiętaj, że paragon to podstawa dla osób składających reklamację. Sprawdź, dlaczego warto przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji.

Paragon fiskalny i jego rola

Czy spotkałeś się z sytuacją, w której nie otrzymałeś dowodu zakupu z kasy? Czy wiesz, jakie ma znaczenie dla Ciebie ten mały wydruk? Okazuje się, że paragon fiskalny jest wartościowy nie tylko dla kupującego, ale przede wszystkim dla budżetu państwa. 

Mimo, że obecnie jako klienci zyskujemy coraz więcej praw to nadal do zareklamowania wadliwego towaru lub usługi niezbędny jest paragon. Bez niego nie będziemy w stanie udowodnić, że uszkodzony produkt pochodzi ze sklepu, w którym dokonaliśmy zakupów. W ten sposób nie zabierając "białego papierka" tracimy szansę na zwrot pieniędzy lub możliwość wymiany towaru. 
Niektóre sprzęty AGD czy RTV posiadają kilkuletnie gwarancje i usługi serwisowania, ale tylko w przypadku gdy przedstawimy dowód zakupu i kartę gwarancyjną. 
Paragon jest także gwarancją odprowadzania podatków przez firmę. Mogłoby wydawać się, że dla kupującego nie jest to ważne, ale to właśnie dzięki regularnym wpływom do budżetu państwa powstają nowe placówki oświatowe, kulturowe oraz wiele innych inwestycji związanych z życiem publicznym. 

Paragon to jedyny dowód na dokonanie transakcji. Znajdziemy na nim informacje o sprzedawcy oraz cenie towaru. Co więcej powinniśmy go otrzymać bez żadnego upominania się. Pozostawienie paragonu w sklepie lub co gorsza nie otrzymanie go oznacza, że sprzedawca będzie miał możliwość uniknięcia obowiązku podatkowego. 
Gromadzenie dowodu zakupu to również większa kontrola wydatków w Twoim budżecie domowym. Zabierając ze sobą "biały papierek" masz pewność, że jesteś chroniony przez prawo w razie zakupu wadliwego produktu. Możesz sprawdzić, jaki podatek wliczony został w zakupione towary oraz masz pewność, że sprzedawca rozlicza się z Państwem. 
W ten sposób zmniejszana jest szara strefa, a na rynku wszystkie firmy działają na takich samych zasadach. 

Narodowa loteria paragonowa

Akcja Weź paragon - Narodowa loteria paragonowa 

Akcja organizowana jest przez Ministerstwo Finansów i jej głównym zadaniem jest uświadomienie, jak ważne jest odbieranie dowodu transakcji w sklepach, na stacjach benzynowych czy podczas korzystania z usług. Kampania prowadzona jest od 01.10.2016 do 31.03.2017 roku. Wydarzenie to jest cyklicznie organizowane od 2004 roku.
Pozostawienie paragonu sprzedawcy może zostać wykorzystane przy wystawianiu tzw. „pustych faktur”, co pozwala wygenerować wyższe koszty działalności gospodarczej i na zwiększenie podatku naliczonego. 

W paragonowej loterii może wziąć udział każda pełnoletnia osoba, która dokona zakupów za minimum 10 zł i zarejestruje dokument zakupu na specjalnej stronie konkursowej. Należy pamiętać, aby zrobić to w miesiącu zakupu i zachować paragon fiskalny. W losowaniu można zgłosić nieograniczoną ilość wydruków z kasy. 

Wielka paragonowa loteria - gdzie zarejestrować paragon?

Zwiększamy swoją szansę na wygraną, jeśli dokonamy zakupu w premiowanej branży, która wybierana jest co 3 miesiące. Zgłoszenie obejmuje wpisanie unikatowego numeru kasy rejestrującej, NIP-u firmy, daty sprzedaży, numeru kolejnego wydruku oraz kwoty brutto. Na stronie promocji znajduje się dokładna instrukcja, jak poprawnie wprowadzić dane.
Do wygrania jest 8 samochodów, 36 Notebooków Lenovo ThinkPad oraz 42 iPady. Losowanie odbywa się w wyznaczonym terminie i transmitowane jest w TVP3.

rodzaje rolek do kas fiskalnych

Rolki termiczne, offsetowe oraz samokopiujące

Z pewnością zwróciliście uwagę, że niektóre paragony po kilku miesiącach stają się nieczytelne i bardzo często należy je skopiować. Wszystko zależy od zastosowanej techniki druku oraz rolek papieru w kasie fiskalnej. Wyróżnia się rolki termiczne, offsetowe oraz chemiczne. Najpopularniejsze obecnie są rolki termiczne, które znajdują się w większości urządzeń fiskalnych. Aby sprawdzić, czy rolka jest termiczna wystarczy ją zarysować. Powinna się od razu odbarwić. Rolki offsetowe używane były w starszych urządzeniach i wymagają kaset barwiących. Zastępowane są przez samokopiujące się rolki chemiczne. Przede wszystkim nie potrzebują kaset barwiących, a dodatkowo zapewniają zdolność do kopiowania danych oraz ich przechowywania nawet przez kilka lat. Warto więc pomyśleć o nich jako zabezpieczeniu informacji o transakcjach w firmie. Rolki samokopiujące zachowują się podobnie, jak kalka. Składają się z dwóch warstw – papieru offsetowego oraz papieru o wysokiej czułość SC. 

Wybierz odpowiedni rozmiar rolki do terminalu

Bez papierowych rolek w terminalu nie jest możliwe drukowanie paragonów. Najczęściej o braku papieru informuje komunikat na terminalu lub kasie fiskalnej. Informacje o tym, jaki rozmiar papieru należy umieścić w urządzeniu powinny znajdować się w parametrach technicznych. Dla przykładu w popularnym terminalu VeriFone Vx675 drukarka termiczna obsługuje papier o szerokości 57 mm oraz średnicy 40 mm. W instrukcji znajduje się również dokładna informacja, jak wymienić papier. Co ciekawe jako klienci również możemy zaobserwować, kiedy taka wymiana będzie konieczna. Na wydruku pojawią się kolorowe paski, które informują o końcu rolki.

 

Redakcja wyposaz-biuro.pl