22 marca 2021 Udostępnij

Projektor multimedialny – jak wybrać?

Wielu nabywców projektorów multimedialnych ma dobre wyobrażenie o tym, do czego potrzebują projektora, ale nie potrafią właściwie ocenić czy dany model będzie dla nich odpowiedni.

Co to jest projektor?

Projektor multimedialny to samodzielne urządzenie, które zapewnia transmisję (projekcję) na duży ekran informacji pochodzących z zewnętrznego źródła - komputera (lub laptopa), magnetowidu, odtwarzacza DVD, kamery wideo, kamery dokumentowej, tunera TV itp. Ze względu na ich przeznaczenie funkcjonalne projektory można podzielić na trzy główne grupy:

• projektory kina domowego, projektory do gier (kategoria Kino Domowe),

• projektory dla przemysłu rozrywkowego (do kin itp.),

• projektory dla biznesu i edukacji.

Pierwsza grupa koncentruje się przede wszystkim na odtwarzaniu treści dynamicznych (wideo „na żywo”), druga i trzecia są zwykle przeznaczone zarówno dla treści dynamicznych, jak i statycznych.

Źródło

Z reguły każdy projektor może być używany tylko w połączeniu z zewnętrznym źródłem. W niektórych modelach istnieje jednak możliwość podłączenia pendrive'a, z którego można wyświetlać zdjęcia lub filmy. Niektóre projektory są wyposażone w czytniki kart, które umożliwiają wyświetlanie zdjęć i prezentacji z kart pamięci. Niedawno pojawiły się modele projektorów ze wbudowanymi odtwarzaczami DVD, z których niektóre mają również wbudowane głośniki surround. Na szczególną uwagę zasługują źródła wideo wysokiej rozdzielczości (nadawanie BluRay i HD - TV). Projektory, które mogą obsługiwać i wyświetlać sygnały HD, są klasyfikowane jako „HD-ready”. Te z nich, które mają matrycę o rozdzielczości 1920 x 1080, to pełnoprawne projektory „Full HD”, wyświetlające sygnały w formatach „punkt-punkt” 1080i i 1080p. Wybierając projektor, należy przede wszystkim zdecydować, jakie zadanie projektor ma rozwiązać, do jakich źródeł informacji będzie podłączony, a także, w jakich warunkach będzie działał.

Rozkład

Ten parametr charakteryzuje frakcjonalność obrazu wideo tworzonego przez projektor i jest określany przez liczbę pikseli ciekłych kryształów lub mikrozwierciadeł. W poprzednich latach rozdzielczość projektorów odpowiadała standardowym kartom graficznym używanym w komputerach osobistych i stacjach roboczych. Jednak z biegiem czasu format monitorów komputerowych, a zwłaszcza telewizorów, zaczął się zmieniać, pojawiły się DVD i telewizja wysokiej rozdzielczości, a wszystko to doprowadziło do znacznego wzrostu opcji rozdzielczości projektorów. Im wyższa rozdzielczość, tym lepszy obraz na ekranie. To zawsze powinno być celem, ale im wyższa rozdzielczość, tym wyższy koszt projektorów.

Strumień świetlny (jasność)

Z reguły projektory są w stanie odbierać sygnał o rozdzielczości niższej i wyższej niż nominalna, dzięki zastosowaniu kompresji. Najlepszy obraz uzyskuje się, gdy rozdzielczość źródła informacji i projektora są takie same.

Technologia produkcji projektorów

Istnieją trzy konkurujące ze sobą technologie, za pomocą których produkowane są bloki matrycowe nowoczesnych projektorów multimedialnych. Są to przepuszczalne ciekłe kryształy (technologia 3LCD), mikrozwierciadła (technologia DLP) oraz odblaskowe ciekłe kryształy (technologie LCOS, D-ILA, SXRD). W zasadzie wszystkie technologie są równe i w większości przypadków technologia nie determinuje wyboru projektora. Wybór projektora (rozdzielczość, strumień świetlny, wielkość wyświetlanego obrazu itp.) Powinien być każdorazowo dokonywany w oparciu o specyficzne warunki pracy.

Redakcja wyposaz-biuro.pl