30 stycznia 2017 Udostępnij

Niezbędna w każdym biurze - linijka

Linijki każdy z nas nosił ze sobą do szkoły, gdzie przydawały się na lekcjach matematyki czy fizyki. Każdy z nas ma też przynajmniej jedną w domu, która używana jest, gdy trzeba coś wymierzyć, albo podkreślić. Chodzi oczywiście o małe linijki, gdyż te większe – w postaci metra – zwykle także znajdują się w każdym domu, w skrzynce z narzędziami. Linijka jest jednak również bardzo przydatnym przyrządem biurowym – i to bez względu na to, w jakiej branży pracujemy. Rzecz jasna, jeśli chodzi o biura architektów czy dekoratorów wnętrz, oczywiste jest, że linijki i wszelkie przyrządy kreślarskie muszą się tam znaleźć – wielu osobom wydaje się jednak, że są zbędne w innego rodzaju biurach, a to nieprawda! W jaki sposób powstała linijka, do czego się przydaje w biurach i jaką najlepiej wybrać? Oto krótki przewodnik po tych popularnych produktach.

Praktyczne zastosowanie linijki kreślarskiej

Linijka jest prostym narzędziem kreślarskim, który przez każdego z nas był wielokrotnie używany, a który stał się tak powszechny, że wiele osób nie zastanawia się zupełnie nad jego historią. Przyrząd ten ma zwykle kształt prostokąta o przekroju trapezu i jest na niego naniesiona podziałka mianowana, jednostronna (lub dwustronna), ułatwiająca odmierzanie. Linijka używana jest do kreślenia linii prostych o danej długości – i w związku z tym powszechnie pojawia się w szkolnym czy biurowym wyposażeniu.

Niegdyś – przez wiele wieków – do określania długości jakichś rzeczy używano części ludzkiego ciała. Dlatego była mowa na przykład o stopach czy o łokciach. Wiadomo jednak, że stopa stopie nierówna, co doprowadzało do wielu zatargów, problemów i nieuczciwości. Dopiero jednak w XVIII wieku wszedł w życie system metryczny, zostając przyjęty z miejsca niemal na całym świecie. Nie oznacza to jednak, że w czasach starożytnych nie znano linijki – odkrycia wskazują, że była używana przed naszą erą tak na terenie Europy, jak i na przykład Azji. Po prostu używany był w nich inny system miar. W Europie w czasach nowożytnych używano pierwszych przyrządów do odmierzania, choć w takiej formie jak je znamy obecnie powstały dość późno.

linijka biurowa

W roku 1851 Anton Ullrich wynalazł składaną linijkę, a Frank Hunt w 1902 wymyślił linijkę elastyczną. Obecnie posiadamy mnóstwo rodzajów tych przydatnych przyrządów – które stosowane są do wykonywania rysunków technicznych, malowania, podkreślania, odmierzania. Z pewnością pojawienie się komputera i możliwość tworzenia w nim, a następnie drukowania czy to tabelek, czy podziałów strony (i tak dalej) nieco osłabiło pozycję linijki, jednak nadal jest ona nieodłącznym elementem każdego domu, biura czy szkoły.

Linijka aluminiowa, a plastikowa – którą wybrać?

Obecnie korzystać możemy z wielu różnych rodzajów linijek – wciąż wymyślane są też nowe, czasem w naprawdę ciekawych wizualnie wersjach. Zwłaszcza dzieci mogą się cieszyć z bajkowych linijek, na których często pojawiają się bohaterowie ulubionych filmów, baśni, zwierzęta czy rośliny. Obecnie można nawet kupić linijki połączone z długopisami, albo linijki na których znajduje się kalkulator. Wyobraźnia twórców nie zna granic – o czym można było się niejednokrotnie przekonać – zatem zapewne to nie ostatnie słowo i producenci wkrótce czymś znów nas, konsumentów, zaskoczą.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje linijek? Kiedyś wykonywano je jedynie z drewna. Później drewno zastąpił plastik. W sklepach możemy kupić także linijki metalowe, choć one są zwykle wykorzystywane raczej w specjalistycznych pracowniach. Można zdecydować się także na wersje elastyczne i giętkie, które niełatwo złamać, więc ich trwałość jest bardzo duża. Istnieją nawet linijki laserowe, choć one także są sprzętem specjalistycznym, raczej stosowanym w budownictwie i niezbyt przydatnym w takich miejscach jak biuro. Każda z linijek posiada swoje wady i zalety. Wydaje się, że oprócz odpowiadającego nam tworzywa, warto rozejrzeć się za taką, która wyposażona jest w pomocne dodatki – na przykład gumowany element, który zapobiega przesuwaniu się narzędzia w czasie pracy, albo uchwyt, który ułatwia jej trzymanie we właściwej pozycji. Niektóre posiadają nawet stalowe wkładki czy okucie krawędzi do cięcia, pozwalające na perfekcyjne i równe cięcie materiału czy papieru nożami. To wersje aluminiowe są zwykle wyposażone w podobne cechy – co może być przydatne w biurach, gdy chcemy na przykład szybko obciąć jakąś kartkę.

linijka z plastiku

Linijka 30 cm – najpopularniejszy rozmiar

Linijki można zakupić w wielu różnych rozmiarach – mierzące 10 cm, 20 cm, 30 cm, a nawet 70 cm, czy też 200 cm. Panuje tu pewna dowolność – każdy producent wykonuje taki produkt, jaki jest mu stworzyć najwygodniej. Wydaje się jednak, że najbardziej rozpowszechnione są te mierzące 30 cm. Dlaczego? Zapewne decydująca jest tu kwestia wygody i poręczności – taka linijka jest na tyle mała, by wszędzie się zmieścić, więc zawsze może być pod ręką, a jednocześnie jest na tyle duża, że podkreślenie jakiegoś tekstu czy użycie jej do odmierzenia czegoś w zeszycie albo notesie nie sprawia trudności. W zwykłych biurach rzadko trzeba używać czegoś, co jest dużo większe. 

Oczywiście, pozostaje jeszcze transparentność linijek – najwięcej osób kupuje te przezroczyste (nawet jeśli są kolorowe), gdyż wówczas widać przestrzeń pod spodem. Nieco mniej popularne są linijki metalowe czy drewniane, przez które nie można nic zobaczyć – ale wybór zależy tu od osobistych preferencji każdego pracownika.

 

Redakcja wyposaz-biuro.pl