9 grudnia 2016 Udostępnij

Grafity – wytrzymałe rysiki do ołówków

Grafity – wytrzymałe rysiki do ołówków

Ołówki cieszą się niesłabnącą popularnością — to podstawowe narzędzie zarówno do pisania, czy do rysowania. Można go używać zarówno na papierze, jak i na drewnie. Niewątpliwą zaletą ołówków jest możliwość starcia naniesionego przy jego pomocy napisu lub rysunku. Spotykamy się z nim praktycznie na co dzień, dlatego warto poznać kilka faktów dotyczących go.

Czysty grafit został odkryty w XVI wieku w Borrowdale w Anglii. Początkowo uznano go za odmianę ołowiu i używany był przy odlewaniu kul armatnich. W roku 1795 Nicholas Jaques Conté zmieszał grafit z iłem, dzięki czemu udało się uzyskać w wysokiej temperaturze materiał o znacznej twardości. Sam ołówek z gumką został opatentowany w 1858 roku.

Dzisiaj wkłady ołówkowe produkuje się z mieszanki grafitu i kaolinu (niekiedy zastępują go polimery plastyczne). To stosunek wymieszania tych substancji ze sobą wpływa na twardość wkładu grafitowego. Twardości ołówków oznacza się wg skali od H9 poprzez F i HB do B9 (gdzie H to najtwardsze, a B miękkie). Im więcej jest kaolinu w składzie, tym jest on twardszy, im więcej grafitu, tym bardziej miękki — wkład 9B to czysty grafit.

Ołówki automatyczne to ołówki, które posiadają wymienny rdzeń i w mechaniczny sposób wydłużają go. Sam wkład, tak jak w tradycyjnych ołówkach, wykonany jest z grafitu i nie jest połączony z zewnętrzną obudową. Ołówki automatyczne nie wymagają ostrzenia i szerokość zostawianej przez nie linii jest stała. Dzięki temu idealnie nadają się do precyzyjnych rysunków technicznych w: notatnikach, blokach czy szkicownikach, chociaż i w artystycznych znajdują one szerokie zastosowanie. Większość ołówków tego typu jest wielokrotnego użytku — mają możliwość uzupełniania grafitów. Zdarzają się jednak tańsze modele, które są jednorazowego użytku i po zużyciu grafitowego wkładu są do wyrzucenia. Niektóre modele oferują możliwość włożenia kilku grafitów do cylindra, dzięki czemu zmniejsza się częstotliwość uzupełniania — po zużyciu jednego wkładu, na jego miejsce wchodzi kolejny.

Grafity do wszystkich typów ołówków

Rynek oferuje szeroki zakres grubości dla wkładów grafitowych do ołówków automatycznych. Wynika to z różnorodności prac, do jakich mogą być wykorzystywane i ich rozmiary wahają się od 0,2 do 5,6 mm. Najczęściej stosowanymi, zwłaszcza przy pisaniu, są rozmiary 0,5, 0,7 oraz 0,8 mm. Rozmiary mniejsze wykorzystywane są do prac technicznych, natomiast większe do rysunków artystycznych itd.

Większość ołówków automatycznych może używać wkładów grafitowych o jednej średnicy. Zdarzają się również takie, które wyposażone są w mechanizm umożliwiający szerszy zakres grubości w tej samej obudowie (dla przykładu grafity 0,3, 0,5 i 0,7 mm).

grafity do ołówków

Tak jak w przypadku tradycyjnych ołówków i przy wkładach grafitowych mamy do czynienia z różnymi rodzajami twardości.

Mniej popularne są kolorowe wkłady do ołówków automatycznych, które mogą być usuwalne lub nie. W zależności od firmy możemy spotkać się z kolorowymi wkładami o grubości 0,5, 0,7, 2,0, 3,15 lub 5,6 mm. Niestandardowe grubości wkładów mają służyć ewentualnemu przywiązaniu do marki.

Ołówki automatyczne Staedtler — odpowiednie grafity

Staedtler to niemiecka firma założona w 1835 roku zajmująca się produkcją szerokiej gamy produktów do pisania, rysowania etc. Ponad 85% produkcji ma miejsce w jej siedzibie — w Norymberdze.

Obudowa ołówków automatycznych posiada kształt, dzięki któremu idealnie dopasowuje się do ręki użytkownika. Dzięki lekkości ołówek jest łatwiejszy w obsłudze i zwiększa komfort z korzystania z niego.

Najczęściej można spotkać się z ołówkami automatycznymi Staedtler o szerokościach: 0,3, 0,5, 0,7 oraz 0,9 mm. Są one produkowane w sposób zapewniający idealne dopasowanie do prac kreślarskich oraz projektowych — a więc bardzo szczegółowych. Często zaopatrzone są w antypoślizgowy gumowy uchwyt zapewniający stabilność pracy. Metalowe elementy zapewniają trwałość wykonania i możliwe jest umieszczenie aż 12 zapasowych grafitów — a więc całej fiolki. Dodatkowo dzięki chowanej końcówce zapewnione jest bezpieczeństwo w kieszeni lub przy przenoszeniu ołówka. Sam grafit jest amortyzowany, aby zapewnić jak najwyższą odporność wkładu na złamania — ponadto mechanizm dozowania ilości grafitu skutecznie zapobiega łamaniu go. Niewątpliwą zaletą jest również łatwość w uzupełnianiu grafitu — same pojemniki tej firmy z wymiennymi grafitami są do tego właściwie przystosowane.

Wkłady tej firmy mogą być stosowane z różnymi typami ołówków, o ile mają one odpowiednią średnicę. Są one wyjątkowo odporne na złamania i można je stosować na zarówno na papierze, jak i na kalce. Zapewniają również łatwość w wycieraniu. Wkłady pakowane są po 12 sztuk o długości 6 cm, co pozwala na całkowite, jednorazowe uzupełnienie grafitów w ołówku automatycznym tej firmy. Posiadają one głęboką czerń linii. Poniżej opiszemy kilka z ich rodzajów:

  • wśród grafitów o grubości 0,3 mm możemy spotkać się z 4 stopniami twardości: 2H, H, HB oraz B;
  • grafity o grubości 0,5 mm posiadają 6 stopni twardości: 3H, 2H, H, HB, B oraz 2B;
  • wśród wkładów o grubości 0,7 mm możemy wyróżnić 5 stopni twardości: 2H, H, HB, B oraz 2B;
  • wkłady grafitowe o grubości 0,9 mm dostępne są w 2 stopniach twardości: HB oraz B;

w ofercie firmy znajdują się również kolorowe wkłady 0,5 mm dostępne w wersji: czerwonej, niebieskiej oraz zielonej. Są one kompatybilne z każdym typem ołówka o średnicy 0,5 mm. Można ich używać zarówno na papierze, kalce, a nawet matowej folii kreślarskiej. Produkowane są w sposób, dzięki któremu są one wyjątkowo odporne na ewentualne złamania.

rozmiary grafitów do ołówków

Wkłady do ołówków — grafity

Grafity do ołówków automatycznych oferowane są przez liczne firmy. Wśród nich można wymienić m.in. Koh-I-Noor, czy Pentel.

Grafity firmy Koh-I-Noor przy grubości 2 mm dostępne są w 9 stopniach twardości: od HB po 8B. Cechują się dużą wytrzymałością i przeznaczone są do ołówków czeskich typu „Versatil". Doskonale nadają się do prac zarówno technicznych, jak i artystycznych. Głęboką czerń osiąga się przede wszystkim przy twardościach B. Firma ta oferuje również kolorowe wkłady: brązowe, czerwone, niebieskie, zielone oraz żółte.

Firma Pentel oferuje wkłady grafitowe o grubościach 0,3, 0,5, 0,7 oraz 0,9. Są one wysoko elastyczne, posiadają długość 6 cm i pakowane są po 12 sztuk. Jeśli chodzi o same grafity to:

  • przy grubości 0,3 mm mamy 5 stopni twardości: 3H, 2H, H, HB oraz B;
  • przy grafitach 0,5 mm mamy 8 stopni twardości: od 4H do 2B, a w tym również F;
  • przy wkładach o grubości 0,7 mm jest 5 stopniowa twardość: pd 2H do 2B;
  • grafity o grubości 0,9 mm mają 2 stopnie twardości: HB oraz 2B.

Warto zaznaczyć, że są również wkłady grafitowe przeznaczone do używania na foliach kreślarskich. Są one dostępne przeważnie w dwóch rodzajach grubości: 0,5 oraz 0,7 mm.

Chociaż ideą ołówków automatycznych jest brak konieczności ostrzenia ze względu na stałą grubość linii pozostawianej przez wkład, to na rynku można spotkać się z ostrzałką do grafitów. Jest to papier ścierny wyprodukowany w formie wygodnej ostrzałki.

Wybierając wkład do ołówka automatycznego warto kierować się jego wytrzymałością — zagwarantuje ona dłuższe i lepsze korzystanie z samego wkładu i niezawodność pracy ołówka. Warto pamiętać o dostosowaniu samej twardości grafitu do planowanej pracy oraz materiału, na którym będziemy pisać, kreślić lub rysować.

 

Redakcja wyposaz-biuro.pl