
Jak wygląda biuro Google?
Pianino czy stoły bilardowe w miejscu pracy to już przeżytek. Google stawia na coraz to nowe i bardziej odważne rozwiązania. Mówi się, że Google to pierwsza na świecie korporacja, w której znalazła się zjeżdżalnia. Na tym jednak firma nie poprzestała.
Ostatnio na przykład powierzając urządzenie amsterdamskiego biura D/DOCK, firma zażyczyła sobie, by nowa siedziba wyglądała jak garaż, w którym twórcy Google’a uruchomili swoją wyszukiwarkę.
Filozofia wystroju Google
Jak powszechnie wiadomo, Google słynie z najbardziej ekstrawaganckich, a przy tym najbardziej przyjaznych dla pracownika miejsc pracy. Niemal każdy, przy okazji dyskusji o wystroju, który inspiruje pracowników do pracy, słyszał o Google. To właśnie ta firma jest stawiana za wzór dla wielu pracodawców, którzy zastanawiają się nad tym, jak pobudzić do działania swoich pracowników. W założeniu, w firmie Google’a każdy pracownik powinien czuć się nie tylko dobrze i komfortowo, ale także móc znaleźć przestrzeń, w której rozbudzi swoją kreatywność. To właśnie ona jest motorem napędowym rozwoju. To dzięki niej powstają najlepsze projekty, a firma zyskuje.
Dlatego Google z myślą o swoich pracownikach, stwarza im maksymalnie kreatywne warunki do pracy. Wśród 70 biur na całym świecie nie sposób znaleźć drugiego takiego samego. Mimo to każde z nich jest tworzone według tych samych założeń. Wspólne cechy to przede wszystkim wystrój, który ma wyrażać charakter kraju czy regionu, w którym znajduje się siedziba, strefy relaksu, open space’y oraz miejsca, gdzie każdy w samotności może skupić się na pracy.
Ponadto Google dużą uwagę przykuwa do drobiazgów. Każdy przedmiot, każdy zszywacz czy dziurkacz musi mieć swoje ustalone miejsce i konkretne przeznaczenie. Google nie zaśmieca swojego biura niepotrzebnymi przedmiotami. Więcej, nawet takie z pozoru drobne rzeczy jak zszywki czy koperty nie leżą porozrzucane w biurowej szufladzie, ale mają konkretnie wyznaczone miejsce. Pamiętajmy, że niezależnie od miejsca pracy to przede wszystkim porządek, a nie niebanalnie wyglądające wnętrza, sprawia, że pracuje nam się wydajniej. Gdy już zadbamy o porządek, wtedy można – na wzór Google - wprowadzać kreatywne rozwiązania w swojej firmie.
Zanim jednak to zrobimy, przyjrzyjmy się, jak zrobili to w konkretnych Google.
Różnorodne jak Izrael
Gaje oliwne, plaże czy plantacje owoców cytrusowych – to nie miejsce, gdzie można spędzać wakacje, ale siedziba firmy Google. W izraelskim biurze Google’a mamy do czynienia z motywami typowymi dla tego kraju. W siedzibie znajduje się wiele pięter, z czego każde wygląda inaczej. Twórcy tłumaczą: - Budynek jest taki jak społeczeństwo izraelskie – różnorodne.
Dzięki temu każdy z pracowników może odnaleźć przestrzeń najdogodniejszą dla niego i dla jego rozwoju. W innej siedzibie nie tylko na podłodze, ale i na ścianach umiejscowione zostały krzesła. Jeśli marzeniem pracownika jest praca w domku na drzewie, Google stwarza takie warunki. Ta nietypowa atmosfera sprawi, ze każdy z obecnych pracowników będzie czuł się wyjątkowo.
Najzwyklejszy papier fotograficzny, markery, rystor czy koperty bąbelkowe w siedzibie Google’a oznaczone są logiem firmy. To dodatkowo umacnia w pracownikach przekonanie, że pracują w firmie, która stawia na unikalność, różnorodność i indywidualne podejście zarówno do pracownika, jak i klienta. Każdy z osób pracujących w Google ma spersonalizowane identyfikatory plastikowe oraz smycz na klucze czy na identyfikator w kolorach zarezerwowanych dla firmy.
Jak u siebie… w londyńskim biurze
Sterylne ściany, futurystyczne wnętrza – nie w londyńskiej siedzibie Google. Tu króluje iście domowy wystrój. Dzięki wygodnym sofom, lampom z abażurem czy innymi bibelotami wnętrze zyskuje domową, rodzinna atmosferę. Wielu osobom właśnie w takich warunkach najlepiej się pracuje, ponieważ czują się jak u siebie w domu.
Są jednak i tacy, którzy bardziej od spokoju cenią sobie atmosferę, która kojarzy się z pracą. Również dla tych osób Google znalazło rozwiązanie. Firma udostępnia im klasyczne gabinety, gdzie najzwyklejszy zszywacz biurowy, papier, segregator i inne typowe akcesoria biurowe leżą na biurku. To tu pracownicy, choć na chwilę mogą poczuć się jak w prawdziwej pracy. Nie mogą za to tego powiedzieć osoby, którzy pracują w japońskim Google.
W najnowszym biurze, które powstało w Japonii, można zdecydowanie zapomnieć o biurku zapełnionym pudełkami na dokumenty, pisakami czy segregatorami. Można za to spotkać elementy, które nawiązują do wprost do kultury i tradycji japońskiej. Szwajcarskie natomiast wygląda jak oceanarium, a swoją kolorystyką nawiązuje do szwajcarskiej tradycji. Każde kolejne biuro jest budowane zgodnie z założeniem, by jego wystrój prezentował cechy typowe dla danego zakątka świata.
Plusy i minusy stołów konferencyjnych na stojąco
VStoły konferencyjne o stałej wysokości Jednym z bardziej ekscytujących trendów w meblach biurowych jest dziś pojawienie się stojącego i regulowanego stołu konferencyjnego. Te wyższe biurka z łatwością dostosowują się do wysokości uczestników, aby poprawić koncentrację i...
Nowe trendy w projektowaniu biur
VStworzenie inspirującego miejsca pracy może przyczynić się do poprawy wydajności i zwiększenia współpracy w biurze. Tworzenie przestrzeni, która jest stylowa i przyjazna dla pracowników i klientów, jest możliwe dzięki niestandardowym meblom biurowym. Wykonane na zamówienie modułowe...
VKolor nadaje ton każdej przestrzeni, niezależnie od tego, czy projektujesz pokój dzienny, czy środowisko pracy. Istnieje wiele filozofii dotyczących tego, jakie kolory najlepiej sprawdzają się w biurze, ale ostatecznie sprowadzają się one do nauki i teorii projektowania. Zgodnie z...