16 listopada 2018 Udostępnij

Sprzątanie biura po japońsku

Dla Japończyków czystość umysłu nierozerwalnie łączy się z czystością ciała oraz przestrzeni wokół. Nic zatem dziwnego, że stworzyli własną metodę sprzątania, która pozwala nie tylko na porządkowanie, ale również na zwiększenie efektowności pracy.

Twoje biurko - brud i bakterie?

Na przeciętnym biurku jest 14 razy więcej bakterii niż na desce klozetowej. Na samej tylko klawiaturze komputerowej żyje 510 bakterii. Teoretycznie więc bezpośredni kontakt z toaletą jest bezpieczniejszy od tego z powierzchnią biurka. Z tego powodu warto zadbać o to, by codziennie, a nie tylko od święta sprzątać swoje biuro.

Jak szacują amerykańscy naukowcy, wystarczy jedynie 40 dni ciągłego powtarzania, by wyrobić sobie nawyk. W momentach zwątpienia zastanów się, czy wolisz mieć ciągły kontakt z bakteriami, na przykład rotawirusami, które mogą żyć na powierzchniach metalowych, plastikowych oraz drewnianych aż 60 dni, czy też wolisz pozbyć się ich i żyć nie obawiając się o swoje zdrowie.

Zasada 5S

Opracowana przez Japończyków zasada 5S zakłada, że skuteczne sprzątanie jest oparte na pięciu następujących etapach:

  • Selekcja - pozbądź się niepotrzebnych materiałów z biurka. Do segregowania materiałów biurowych możesz zaangażować swój cały zespół. Dzięki temu łatwiej przyjdzie Wam sprzątanie oraz podjęcie decyzji o tym, które artykuły biurowe zostawić, a których się pozbyć.
  • Systematyka - wybierz miejsce, w którym będziesz przechowywać najpotrzebniejsze przybory,
  • Sprzątanie - wyrób sobie nawyk codziennego sprzątania biurka, to pomoże Ci ,
  • Standaryzacja - niech powyższe czynności staną się dla Ciebie standardem,
  • Samodyscyplina - niech Ci wejdą w nawyk powyższe rady. Oczywiście, musisz liczyć się z tym, że na początku powtarzanie dzień w dzień jednego i tego samego nie jest wcale przyjemne, ale z czasem zauważysz, że jest Ci coraz łatwiej stosować się do powyższych rad, a w konsekwencji będziesz robić to machinalnie, nie zastanawiając się nawet nad tym, co robisz.

Porządek na biurku, porządek w umyśle?

"Jeżeli nieuporządkowane biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu to czego oznaką jest puste biurko" - stwierdzał Albert Einstein na początku poprzedniego stulecia. Jego stwierdzenie nie jest wcale oderwane od rzeczywistości, ponieważ jak się okazuje można z łatwością wpływać na swój stan umysłu utrzymując porządek na biurku.

Potwierdzają to wszelkiego rodzaju badania, które wskazują na bezpośrednią korelację pomiędzy czystością umysłu a porządek wokół siebie. Nie bez powodu chińscy filozofowie stwierdzają, że chaos w najbliższej przestrzeni prowadzi do chaosu w życiu osobistym. Z tego powodu warto zająć się porządkowaniem przestrzeni zanim odczujemy przykre konsekwencje naszego złego stanu psychicznego, wywołanego bałaganem w najbliższej nam przestrzeni.

W firmach o wysokiej świadomości społecznej ostatnie 5-10 minut pracy poświęca się na sprzątanie miejsca pracy. Dzięki temu na drugi dzień łatwiej jest podjąć nowe wyzwania z dala od problemów i "brudu" dnia wczorajszego.

Rosnąca popularność 5S

Z Japonii trend szybko przeniósł się także do innych zakątków świata. W Stanach Zjednoczonych zasada 5S stała się wyjątkowo modna zwłaszcza pod koniec XX wieku za sprawą dwóch mentorów takiego podejścia: Takashiego Osady oraz Hiryouki Hirano. Zagraniczne korporacje także przenoszą ten trend na swój grunt. Dzięki temu praca przebiega wyjątkowo wygodnie, bo bez przeszkadzających przedmiotów na biurku.

5S to bardzo popularne narzędzie w lean management, które służy lepszemu zarządzaniu, a także pozwala na stworzenie wygodnego miejsca do pracy.

Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad tym, czy warto pracować w uporządkowanej przestrzeni, przypomnij sobie sytuacje kiedy nie mogłeś znaleźć potrzebnych materiałów biurowych, bo bałagan na biurku zakłóca spokój i przeszkadza w pracy. Zależy Ci na jeszcze efektywniejszej pracy Twoich pracowników? Już dziś postaw na rozwiązania zaproponowane przez Japończyków.

Redakcja wyposaz-biuro.pl