1 lutego 2017 Udostępnij

Zielono nam! Wybieramy rośliny do biura

Jeżeli właśnie siedzisz w biurze, rozejrzyj się wokół siebie. Czy w Twoim miejscu pracy znajdują się rośliny? Jeżeli nie, warto to zmienić! Dlaczego? Rośliny to nasi przyjaciele, również w biurze. Są producentami niezbędnego dla naszego życia tlenu, oczyszczają powietrze, nawilżają je i poprawiają nasz nastrój. Są ponadto niezwykłą ozdobą, która nada charakteru każdej przestrzeni biurowej. Wybierając kwiaty do biura, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Pamiętajmy, żeby wybrać rośliny, które nie wymagają od nas wielkiego nakładu pracy – wśród innych obowiązków częste podlewanie, nawożenie i przycinanie roślin prawdopodobnie nie będzie możliwe. Dlatego warto wybrać florę, która jest nieco bardziej wytrzymała i nie wymaga od nas dużego zaangażowania. Warto otaczać się roślinami, które skutecznie pochłaniają szkodliwe substancje i które produkują dużo tlenu. Weźmy również pod uwagę wygląd rośliny i jej wielkość. Odpowiednio dobrane kwiaty podkreślą indywidualny charakter naszego biura.

Dlaczego warto mieć kwiaty w biurze?


1. Kwiaty oczyszczają powietrze

Wiele gatunków roślin potrafi oczyszczać powietrze ze szkodliwych dla naszego zdrowia toksyn i zanieczyszczeń. Proces ten nazywany jest fitoremediacją. To technologia wykorzystująca rośliny w procesie oczyszczania środowiska – powietrza, gleby i wody. Możemy wykorzystać te niezwykłe umiejętności roślin na małą skalę, aby poprawić stan powietrza w naszym biurze, tym samym poprawiając warunki w jakich pracujemy. Pamiętajmy o tym, że w przestrzeni biurowej znajduje się bardzo wiele źródeł substancji toksycznych. Wydzielają je różnego rodzaju wykładziny, meble, środki czystości, a także farby i sprzęty elektroniczne. Oprócz oczyszczania, rośliny potrafią również nawilżać powietrze, co zapobiega podrażnieniu oczu czy wysuszaniu się skóry. Zadbajmy więc o swoje zdrowie, wybierając rośliny o największych umiejętnościach oczyszczających i nawilżających.

 

2. Obecność kwiatów poprawia nastrój

 

Różnorodne badania biologów ze wszystkich stron świata potwierdziły jednoznacznie, że obecność roślin w naszym najbliższym otoczeniu znacznie poprawia nasz nastrój. Ma to związek z tym, że w pomieszczeniach filtrowanych przez kwiaty powietrze jest dużo zdrowsze, ale także z samą ich obecnością i możliwością przebywania wśród nich. W czasach, kiedy coraz więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, okazuje się, że brakuje nam kontaktu z naturą. Rośliny doniczkowe ustawione w przestrzeni biurowej są małą jego namiastką i tym samym wprawiają nas w lepszy nastrój. Niektóre z roślin wydzielają energetyzujące aromaty, które potrafią dodatkowo zmotywować nas do pracy.

 

3. Kwiaty to estetyczny dodatek wyposażenia biura

 

Poza istotnymi dla naszego zdrowia właściwościami oczyszczającymi i nawilżającymi, rośliny doniczkowe ustawione w naszym biurze mają jeszcze jedną niepodważalną zaletę. Są po prostu ładne. Odpowiednio dobrane kwiaty stanowią interesujący dodatek i są elementem aranżacji wnętrza. Ich obecność ociepla wizerunek firmy, sprawia, że ludzie chętniej przebywają w przestrzeni biurowej i częściej się uśmiechają. Warto więc zastanowić się nad doborem odpowiednich roślin, które będą łączyć w sobie te trzy cechy, a więc kwiaty które zadbają o nasze zdrowie, dobre samopoczucie, a przy okazji będą wdzięczną ozdobą naszego biura.

gatunki roślin do biura
 

Jakie rośliny do biura wybrać?

 

1. Skrzydłokwiat

Jedną z lepszych roślin do biura jest skrzydłokwiat. Jego cechą charakterystyczną są ciemnozielone, lancetowate liście o połyskliwej fakturze oraz delikatne, białe kwiaty przypominające ptasie skrzydło. Skrzydłokwiat posiada zdolność oczyszczania powietrza ze szkodliwych toksyn. Pochłania m.in. benzen, wydzielany przez papierosy oraz aceton i trójchloroetylen, wydzielane przez monitory. Jego piękny wygląd oraz umiejętności czyszczące sprawiają, że jest to roślina idealna do biura. Skrzydłokwiat nie jest rośliną wymagającą, dlatego z łatwością utrzymamy go w dobrej kondycji. Naturalnym środowiskiem skrzydłokwiatów są lasy tropikalne Ameryki Południowej i Azji. Z tego powodu lubią one wilgoć oraz zraszanie. Wystarczy podlewać roślinę 1-3 razy w tygodniu (w zależności od pory roku i temperatury panującej w biurze), a będzie rosła piękna i zdrowa. Skrzydłokwiat nie wymaga przycinania – wystarczy, że od czasu do czasu usuniemy uschnięte liście i kwiaty. Warto pamiętać, że roślina ta nie lubi bezpośredniego naświetlenia. Postawiony na biurku lub szafce skrzydłokwiat będzie piękną ozdobą oraz wydajnym producentem tlenu.
 

2. Fikus

Kolejną rośliną, którą warto ustawić w biurze jest fikus, znany także jako figowiec. To roślina o charakterystycznych zielonych, eliptycznych liściach o skórzastej fakturze i lekkim połysku. Zależnie od gatunku, fikus przybiera formę drzewa, krzewu lub pnączy. Roślina ta rośnie szybko i jest idealną propozycją dla wszystkich zamkniętych pomieszczeń. Dzięki dużej powierzchni liści szybko nawilża powietrze w biurze. Fikus, podobnie jak skrzydłokwiat, lubi zraszanie, jednak nie przepada za nadmiarem wilgoci. Wystarczy, że podlejemy go raz na tydzień. Fikusy czują się najlepiej w pomieszczeniach, gdzie panuje rozproszone światło. Dobrze znoszą wysuszone przez kaloryfery i klimatyzacje powietrze, dlatego z pewnością odnajdą się w każdym biurze i bez większego wysiłku włożonego w ich pielęgnację, będą rosnąć, dbając o nasze zdrowie.
 

3. Paprotka
paproć do biura

Niegdyś niezwykle popularna, dziś nieco zapomniana paproć jest rośliną bardzo wdzięczną. Rozłożyste, pierzaste liście to jej cecha charakterystyczna Duże liście szybko nawilżają powietrze. Zielony, jasny kolor koi zmysły i uspokaja. Ponadto paprotki oczyszczają powietrze i neutralizują szkodliwe oddziaływanie promieniowania emitowanego przez monitory komputerów i inne ekrany. Paprotki lubią wilgoć, dlatego warto je zraszać. Trzeba podlewać je nieco częściej, niż wymienione wcześniej gatunki. Paproć lubi półcień; ostre światło słoneczne szybko wysusza roślinę i znacznie skraca jej życie. Choć w obiegowej opinii hodowla paproci jest trudna, wcale nie wymaga to od nas wielkiego zaangażowania. Wystarczy odpowiednia częstotliwość podlewania i właściwe oświetlenie, a roślina ta będzie zdobić nasze biurko przez długi czas.

 

4. Dracena

Roślina, którą znamy pod nazwą dracena to bardzo lubiana roślina doniczkowa. Do tego rodzaju roślin należy ponad 40 gatunków, pochodzących z Azji oraz Afryki. To roślina wysoka, występująca zarówno w formie drzewa, jak i krzewu. Ozdobą draceny są liście, często przybierające dwie barwy. Lancetowate, podłużne liście unoszą się ku górze, by później miękko opaść w dół. To one są źródłem tlenu i oczyszczają powietrze z toksycznych substancji. Uprawa dracen jest bardzo prosta. Lubią one dużą ilość słońca i ciepło, dlatego możemy postawić je na parapecie lub w pobliżu okna. Nie zaszkodzi im wysoka temperatura unosząca się z ustawionego w pobliżu kaloryfera. Draceny należy podlewać z umiarem, a więc nie wymagają one od nas dużego zaangażowania i wkładu pracy. Regularne podlewanie zapewni dracenie odpowiednie nawodnienie, które wystarczy do tego, aby była ciągle zielona.
 

5. Epipremnum

Epipremnum to wiecznie zielona roślina pnąca. Jego pnącza mogą osiągnąć długość nawet 4,5 metrów. Jedna z najpopularniejszych odmian tej rośliny, epipremnum złociste, ma sercowate liście o bardzo dekoracyjnych kolorach, nakrapiane lub o żółto-zielonych smugach. Długie gałązki o gęsto osadzonych liściach filtrują powietrze i skutecznie je nawilżają. Są ponadto bardzo estetyczne. Epipremnum to roślina prosta w uprawie. Lubi miejsca ocienione, ale w słońcu kolory liści stają się bardziej kontrastowe i wyrazistsze. Od nas zależy wiec, gdzie umieścimy epipremnum i jak będzie ono wyglądać. Temperatura pokojowa to temperatura idealna dla tej rośliny. Roślina ta nie lubi nadmiernej ilości wody, dlatego podlewanie 2-3 razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Pnące gałęzie epipremnum pozwalają na ustawienie rośliny w wyższych częściach pomieszczenia – na szafach i półkach – dzięki czemu liście będą miękko opadać, tworząc atrakcyjne spirale.
 

biurowy ogród
 

6. Anturium

Jeżeli lubisz rośliny tropikalne o oryginalnym kształcie, anturium będzie idealnym rozwiązaniem. Cechą charakterystyczną tej rośliny są intensywnie zielone liście oraz niezwykle dekoracyjny kwiatostan o kontrastowym względem liści, czerwonym lub białym kolorze. Roślina ta jest bardzo połyskująca i może przypominać sztuczny kwiat. Oczyszcza ona powietrze i skutecznie je nawilża, a jej czerwona barwa oddziałuje na nas energetyzująco. To roślina nieco bardziej wymagająca od jej pozostałych biurowych kolegów z naszego rankingu, ponieważ nie lubi suchego powietrza i należy zadbać o odpowiednie jej nawodnienie. Regularne podlewanie i zraszanie jest konieczne, jednak warto podjąć ten trud, ponieważ anturium jest niezwykle pięknym, eleganckim kwiatem. Dla anturium najlepszym światłem jest to rozproszone, dlatego należy postawić je w pewnej odległości od okna. Roślina ta to idealna propozycja dla osób, które lubią intensywne barwy i szukają kwiatów, które będą stanowić ozdobę biurowej przestrzeni.
 

Stwórz piękny ogród we własnym biurze!

Pamiętajmy o tym, że rośliny to nasi sprzymierzeńcy i otaczajmy się nimi! Z pewnością poprawią nasz nastrój i sprawią, że praca biurowa będzie jeszcze przyjemniejsza. Rośliny wybierajmy biorąc pod uwagę to, jakie światło panuje w naszym biurze i ile czasu możemy im poświęcić. Polecamy Wam te, które są wytrzymałe i nie potrzebują częstej opieki, jednak jeśli macie więcej czasu i chęci, aby zasadzić prawdziwy biurowy ogród, nic nie stoi na przeszkodzie, abyście takowy stworzyli! Szukajcie inspiracji wśród roślin egzotycznych, ale i rodzimych, dobierając je według ich i swoich upodobań. Otoczcie się zielenią i odetchnijcie pełną piersią!

 

Redakcja wyposaz-biuro.pl