23 marca 2018 Udostępnij

Praca indywidualna kontra praca zespołowa

Nie jest tajemnicą, że pracować można zarówno samodzielnie, jak i w mniejszej lub większej grupie. Nie ma jednak definicji, która wynosiłaby jeden z tych trybów pracy nad drugi. Każdy człowiek jest inny – sam decydujesz o tym czy wolisz pracę zespołową, czy indywidualną. Warto więc przyswoić sobie wady oraz zalety jednej i drugiej, abyś wiedział czego możesz się spodziewać. Gotowy? Zaczynamy!

Znaczna różnica

Praca zespołowa polega na powierzeniu określonego zadania grupie pracowników. Indywidualny oznacza natomiast właściwy tylko jednej, konkretnej osobie, dotyczący jednostki. Różnicą między tymi dwoma sposobami pracy jest więc ilość zaangażowanych w dane zadanie osób. Nie stanowi tajemnicy fakt, że zespół i jednostka będą dostawać różniące się od siebie zadania – dostosowane do ich możliwości.

Jak wiadomo, wszystko ma swoje dobre i złe strony. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że tylko praca indywidualna lub tylko praca grupowa to wspaniałe rozwiązanie. Każdy człowiek jest inny, więc aby pracowało się lepiej, należy znaleźć najlepsze dla siebie towarzystwo – ludzi, bądź niezbędnych artykułów biurowych. Obydwa sposoby pracy mogą okazać się bardzo wydajne. Należy oczywiście dobrać do nich odpowiednie zadania – wiadomo, że jedna osoba nie będzie w stanie w ograniczonym czasie zrobić tyle, co pięć czy sześć osób. Podczas pracy zespołowej mogą natomiast wystąpić spory między współpracownikami, np. dotyczące hierarchii czy po prostu odmiennych opinii na dany temat. Jeśli na rozmowie o pracę zostaniesz zapytany o to, który z nich wolisz, warto odpowiedzieć zgodnie z prawdą – przygotuj jednak odpowiednie argumenty.

Samotna praca się opłaca

Programiści działają szybciej, kiedy kodują indywidualnie, projektantom najlepiej pracuje się w pojedynkę, a artyści bardzo rzadko zachęcają kogoś do współpracy – osobom wykonującym takie zawody w grupie może iść gorzej. Niektórzy naukowcy przekonują, że mózg funkcjonuje lepiej podczas samodzielnej działalności, a gdy jesteśmy zmuszani do pracy z innymi, często występują „awarie” – podobno człowiek staje się mniej efektywny i kreatywny. Osoby odpowiedzialne za podejmowanie strategicznych decyzji biznesowych również pracują w pojedynkę. Coraz więcej pracowników stawia na indywidualność, wybierając odpowiednie materiały biurowe, zamiast towarzystwa innych ludzi.

Jedną z głównych zalet pracy indywidualnej jest brak konfliktów z członkami zespołu. Pracujesz sam, więc z kim miałbyś się kłócić? Do tego możesz przypisać sobie wszystkie zasługi oraz osiągnięcia – w końcu pracowałeś na nie w pojedynkę. Tempo działania również jest dostosowane do ciebie, a zaangażowanie innych nie ma żadnego wpływu. Decyzje możesz podejmować samodzielnie, nikt nie będzie się z Tobą spierał co do ich słuszności. Do tego korzystasz z metod rozwiązania zadania wybranych przez siebie, bez zbędnych konsultacji.

Potrzebuję pomocy!

Każdemu zdarza się nie wyrobić na czas. Starasz się przestrzegać terminów, ale tym razem nie wyszło i projekt, który miał być gotowy na następny dzień od dwóch tygodni nie ruszył z miejsca? Zmęczenie, brak pomysłów, wyczerpanie – dotyczy to wszystkich pracowników. Zastanów się więc czy praca indywidualna na pewno jest dobrym rozwiązaniem? Co będzie, jeśli faktycznie nie dasz rady bez pomocy? Nie wywiążesz się? Może to doprowadzić nawet do zwolnienia. Praca indywidualna oprócz plusów ma więc także swoje minusy.

praca w grupie

Samotna praca może być zbyt dużą odpowiedzialnością. Papier ksero, który masz do swojej dyspozycji, nie pomoże Ci w dokończeniu ważnego projektu i w razie potrzeby nie poprowadzi za Ciebie istotnego spotkania. Pracując indywidualnie dużo szybciej doprowadzisz się do stanu zmęczenia, a ilość pomysłów, na które będziesz musiał wpaść może naprawdę Cię przerosnąć. Minusem samodzielnej pracy jest także brak wsparcia oraz osamotnienie. Kto Cię wesprze, kiedy coś, nad czym długo pracowałeś nie wyjdzie?

Razem możemy więcej

Co dwie głowy, to nie jedna. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie kilka głów. Myślenie w grupie często jest wiele bardziej owocne, niż samodzielne – połączenie kilku pomysłów może być naprawdę zachwycające. Przede wszystkim, gdy podejmują się go kreatywni ludzie, mający poza pracą różne zainteresowania. Różnice w rzeczywistości mogą łączyć. Do tego każdy posiada inny talent, co umożliwia przydział zadań odpowiadających kompetencjom.

Wspólna odpowiedzialność za zadanie często pełni rolę motywującą – skoro inni się starają, Ty też będziesz. Do tego podczas pracy zespołowej istnieje możliwość zrobienia projektu wymagającego większego nakładu pracy, z którym nie poradziłaby sobie jedna osoba. Wykonywanie obowiązków zawodowych w miłej atmosferze można natomiast porównać do pracy wśród ergonomicznego, eleganckiego wyposażenia biura – jest ona przyjemna i przyciągająca.

Nie wytrzymam z tymi ludźmi!

Pracując zespołowo nie można jednak uniknąć kłótni. Zawsze znajdzie się ktoś, kto ma odmienne zdanie i będzie bronił go, niczym lew. Trzeba być więc gotowym na wyczerpującą, nieprzyjemną dyskusję, która niekoniecznie doprowadzi do najlepszego rozwiązania problemu. W pracy grupowej nie Ty jesteś najważniejszy – liczy się zdanie każdej jednostki. Czasem ciężko wykonywać obowiązki zawodowe w grupie całkowicie bezstresowo.

Kolejną wadą pracy zespołowej jest przypisywanie sobie cudzych zasług. Każdy lubi być chwalony i doceniony, więc skoro jedna osoba odniesie duży sukces, wszyscy się pod nim podpiszą. Do tego ciągłe kłótnie, nawet te najgłupsze, np. podczas wyboru artykułów szkolnych do pracy, każdego potrafią wyprowadzić z równowagi. Minusem jest także powstawanie hierarchii. Osoby, które utrzymują lepszy kontakt z przełożonym grupy będą zazwyczaj uważać się za ważniejsze i bardziej potrzebne, niż inni. Jednostki mające więcej pracy z jednej strony zaczną się tym szczycić, natomiast z drugiej narzekać, że to oni muszą wszystko robić.

 

Redakcja wyposaz-biuro.pl