Pobudź mózg do myślenia, przygotuj do wysiłku w pracy rozwiązując w przerwie Sudoku
Sudoku w ostatnim okresie czasu stało się bardzo popularną łamigłówką, którą można zakupić w zasadzie w każdej księgarni i kiosku. sudoku drukowane jest też w wielu gazetach i czasopismach. Mimo, że zasada gry oparta jest na liczbach niepotrzebne są w tym przypadku szczególne zdolności matematyczne, a raczej umiejętność logicznego myślenia. Sudoku ma też zaletę podobną jak krzyżówki, można się nim zajmować samodzielnie. Małe książki z łamigłówkami można zabrać ze sobą w zasadzie wszędzie, także do biura.
Gra Sudoku
Okazuje się, że umysł można utrzymywać w dobrej kondycji i skutecznie zatrzymać dolegliwości związane z procesem starzenia się organizmu. Jest na to co najmniej kilka sposobów. Dzięki nim można się lepiej uczyć, dłużej żyć i cieszyć się większą inteligencją niż przeciętny człowiek.
Jak rozwiązać Sudoku?
Wszystkie pola trzeba wypełnić cyframi od 1 do 9, tak aby cyfry nie powtarzały się w jednym wierszu, kolumnie oraz w kwadracie 3x3 oznaczonym grubą linią.
Na samym początku dobrze jest wybrać planszę o poziomie trudności 1. To plansza 9x9 podzielona na 9 kwadratów, z tym, że każdy kwadrat podzielony jest na kolejne 9 pól. Poziom trudności sprawia, że większość pól jest już na starcie wypełnione.
Warto zacząć od wiersza, kolumny czy kwadratu, gdzie większość pól jest już wypełniona. Zwykle na poziomie 1 jest kilka obszarów, gdzie brakuje jedynie 3 czy 4 cyfr. Dobrze jest zacząć właśnie od nich. Trzeba sprawdzić jakich cyfr w danej kolumnie, wierszu czy kwadracie brakuje. Potem należy natomiast sprawdzić jaka liczba w danym polu pasuje. Jeśli w rzędzie np. nie ma 1 , to trzeba sprawdzić czy nie pojawia się ona już w kolumnie i kwadracie. W ten sposób można łatwo określić miejsca, gdzie dana cyfra może wystąpić. Szybko można się przy tym przekonać, że większość brakujących liczb nie może być w danym miejscu. Poprzez eliminację rząd wypełnia się bardzo szybko.
Czasami zdarza się też, że w określonej kolumnie, wierszu czy kwadracie nie można drogą eliminacji wypełnić pustych miejsc. W takiej sytuacji nie wolno nigdy wypełniać całości na chybił trafił. Lepiej wówczas przenieść się w inne miejsce, gdzie wypełnionych cyfr jest już więcej.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, ze podczas godzinnej przygody z krzyżówką czy sudoku można spalić więcej kalorii niż ma shake czy napój czekoladowy. Już jakiś czas temu naukowcy odkryli, że œiczenie umysłu przy quizach wszelkiego rodzaju czy puzzlach spala około 90 kalorii w ciągu 60 minut, a więc tyle ile ma jeden dietetyczny batonik.
Poza tym naukowcy są zdania, że wysiłek umysłowy może pomagać w spalaniu kalorii niemal tak samo dobrze jak wysiłek fizyczny. Mózg człowieka wymaga bowiem dostarczenia co najmniej 0,1 kalorii na minutę, aby funkcjonować prawidłowo. Niewiele o tym się mówi, ale podczas układania puzzli czy wypełniania sudoku, a więc robienia rzeczy, które wymagają wysiłku fizycznego spala się około 1,5 kalorii w ciągu jednej minuty. Warto więc na takie rozrywki również poświęcać nieco czasu.
V Praca w domu z pewnością boom w ciągu ostatnich kilku miesięcy i większość z tego jest w dół do faktu, że żyjemy przez pandemię. Wiele osób, które być może nigdy nawet nie myślał o idei wyboru do pracy w domu nagle znalazł się z ned do ustanowienia prowizorycznego biura domu...
V Istnieje wiele powodów, dla których morale w biurze może spaść. Może to być coś krótkotrwałego lub coś bardziej chronicznego i długotrwałego. Niezależnie od sytuacji, morale jest kluczowe i kiedy jest na niskim poziomie, wydajność nie jest daleko w tyle. Słaba komunikacja może...
V Praca w domu jest całkiem świetna na tak wielu poziomach. Możesz pracować w piżamie, jeśli chcesz, nie musisz dojeżdżać i możesz być tak niechlujny, jak chcesz. Jednak są też nieuniknione minusy. Jednym z nich jest ryzyko poczucia izolacji. Jeśli zawsze pracowałeś w dużym...