28 grudnia 2016 Udostępnij

Jaki długopis wybrać do szkoły dla dziecka?

Kompletowanie wyprawki szkolnej dla dziecka to niełatwe wyzwanie. Poza książkami i zeszytami należy zadbać też o wszystkie niezbędne akcesoria, w tym o przyrządy do pisania. Tej kwestii należy poświęcić szczególną uwagę, bowiem właściwie dobrany długopis gwarantuje prawidłowy rozwój motoryki małej dziecka oraz będzie swoistą zachętą do sumiennego wypełniania obowiązków szkolnych.

To naturalne, że nauka i wszystko co się z nią wiąże jest dla dziecka pewnego rodzaju przymusem. Tylko garstka malców podchodzi do obowiązków szkolnych z nieskrywaną radością, cała reszta wolałaby spożytkować swój czas w nieco inny sposób. Obowiązkiem rodzica jest w tej sytuacji zachęcenie swojej pociechy do nauki, jednak praktyka pokazuje, że przymuszanie młodego ucznia do wypełniania jego obowiązków często przynosi odwrotny efekt. W tym temacie warto wykazać nieco sprytu, a efekt może być zaskakujący. Malec musi lubić swoje przybory szkolne, inaczej nie możemy liczyć, że będzie po nie sięgał z przyjemnością. Najczęściej wykorzystywanym narzędziem szkolnym jest długopis, warto zatem poświęcić mu szczególną uwagę. 
 

Paper Mate - długopis dobrany pod rozmiar dłoni

Pierwsze lata spędzone w szkole wyrabiają w dziecku nawyki, które w większości będą mu towarzyszyły także w dorosłym życiu. Prawidłowy sposób trzymania długopisu wywiera ogromny wpływ na rozwój tzw. motoryki małej. Sumienne podejście do nauki pisania jest gwarancją wypracowania starannego charakteru pisma, jednak aby rozwój grafomotoryczny mógł przebiegać w sposób prawidłowy, niezbędny jest dobór właściwych narzędzi.

Kluczowym aspektem, który bezpośrednio wpływa na właściwe ułożenie dłoni oraz na poprawność chwytu długopisu, jest jego rozmiar. Mała dłoń wymaga odpowiednio dobranego przyrządu, w przeciwnym wypadku malec wyrobi w sobie serię złych nawyków. Dziecko w wieku szkolnym każdego dnia poświęca wiele godzin na pisanie, zatem wszelkie nieprawidłowości wypracowane na etapie edukacji wczesnoszkolnej będą utrwalały się wraz z wiekiem. 

odpowiedni rozmiar długopisu
Podstawowe parametry długopisu to w tym przypadku grubość i długość. O ile masywne przyrządy do pisania doskonale leżą w dłoni osoby dorosłej, to dla dziecka okażą się całkowicie nieprzydatne. Powód jest prosty – zbyt gruby długopis sprawi, że malec będzie go trzymał w sposób nieprawidłowy, co wpłynie na szybkie zmęczenie mięśni dłoni i przedramienia oraz na wykształcenie niestarannego charakteru pisma. 

Odpowiednio cienki długopis pozwoli dziecku zastosować prawidłowy uchwyt, czyli trójpalczasty. Przyrząd do pisania powinien być trzymany w pozycji lekko ukośnej lub prostopadłej do stołu, między kciukiem a placem wskazującym. Palec środkowy powinien być czymś w rodzaju podpórki, która utrzyma narzędzie w odpowiedniej pozycji. 

Niewłaściwa grubość długopisu wymusza cały szereg błędnych chwytów. Zbyt duża średnica sprawi, że dziecko będzie trzymało przyrząd między kciukiem a palcem wskazującym, przy czym palec dłuższy będzie zachodził na krótszy. Kolejnym błędem będzie używanie palca wskazującego, środkowego i kciuka do trzymania długopisu, a serdecznego i małego jako podpórki. 

Zbyt cienki długopis sprawi, że dziecko będzie starało się go chwycić wszystkimi palcami, w sposób zbliżony do zaciskania pięści. Kolejnym błędem wynikającym ze zbyt małego obwodu jest trzymanie przyrządu między palcem wskazującym i środkowym, podczas gdy kciuk pełni rolę podpórki. 

Niebagatelne znaczenie ma też długość długopisu. Coraz modniejsze stają się modele ze skróconym wkładem, należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że takie rozwiązanie nie jest optymalne na etapie edukacji wczesnoszkolnej. Dlaczego? Ponieważ szczyt krótkiego długopisu będzie opierał się o kość śródręcza, wywołując w ten sposób uczucie dyskomfortu, a podczas dłuższego pisania – także ból. W tym przypadku zasada jest prosta – lepiej sprawdzi się przyrząd zbyt długi niż zbyt krótki. 
 

Paper Mate InkJoy – przyjaciel Twojego dziecka

Kolejna rzecz to łatwość pisania. Zakończenie wkładu długopisu powinno swobodnie ślizgać się po powierzchni papieru. Istotnym aspektem jest też komfort wynikający z braku tzw. kleksów. Właściwości funkcjonalne to jednak jeszcze nie wszystko, bardzo ważna jest też strona wizualna. Dziecko tym chętniej będzie sięgało po długopis, im bardziej będzie on dla niego atrakcyjny. 

Dla dziewczynek idealne będą modele utrzymane w żywej, jaskrawej kolorystyce. Chłopcy najczęściej preferują ciemne i bardziej stonowane barwy. Ze wszystkich przedstawionych wyżej założeń doskonale wywiązują się długopisy Paper Mate InkJoy. Ergonomicznie wyprofilowany korpus ułatwia prawidłowy chwyt, a innowacyjny tusz ULV sprawia, że pisanie to czysta przyjemność. Szeroka paleta kolorystyczna z całą pewnością trafi w gusta wszystkich malców. 

 

 

kolorowe artykuły piśmiennicze
 

Długopisy i przybory szkolne marki Paper Mate

Jakość produktów sygnowanych przez Paper Mate znajduje poparcie w wieloletnim doświadczeniu brytyjskiego producenta. Początki firmy sięgają 1941 roku, a na przestrzeni lat Paper Mate opracował wiele innowacyjnych rozwiązań.
Dziś portfolio firmy obejmuje nie tylko długopisy, ale także mechaniczne ołówki, flamastry, gumki do ścierania i wiele innych. Ciekawostką jest linia produktów biodegradowalnych. To idealna propozycja dla rodziców, którzy chcą wychowywać swoje pociechy w zgodzie z ekologicznym trendem naszych czasów.

Redakcja wyposaz-biuro.pl