
Mandala i chillout w biurze
Czy mówi Ci coś określenie mandala? Jeśli nie to polecamy lekturę poniższego artykułu. Odpoczynek w pracy jest bardzo ważny, pozwala nabrać energii do pełnienia dalszych obowiązków i sprawia, że uśmiech znów pojawia się na naszej twarzy. Dowiedz się jaką rolę w tym może odgrywać mandala.
W obecnych czasach większość osób pracuje w biurach – to przeciętna praca dla wykształconych ludzi, choć rzecz jasna biuro biurowi nierówne i działają one w naprawdę wielu branżach. Bez względu jednak na to kto się czym zajmuje, praca za biurkiem należy do wygodnych, ale i męczących. Dlatego też co jakiś czas należy sobie robić choć drobne przerwy, nieco się oderwać od komputera, by wzrok, ciało i umysł mogły odpocząć. Niestety, mnóstwo osób w chwilach przerwy sięga po niewłaściwe metody – na przykład po papierosy – chcąc w ten sposób się odprężyć i nabrać sił do pracy. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że papierosy zabierają płucom tlen, więc mózg i cały organizm na pewno bardziej dotlenione nie są, a co za tym idzie mniej sprawnie przystępują do realizacji kolejnych zadań. W jaki jednak sposób prawidłowo się odprężyć w biurze? Co zrobić, by umysł odpoczął, a jednocześnie nabrał sił i motywacji do dalszej pracy? Jaki pomysł na to ma współczesna psychologia?
Mandala - rysunek, który uspokaja
Każdy z nas spotkał się zapewne z informacjami na temat wpływu konkretnych kolorów na samopoczucie. Łatwo zresztą samemu stwierdzić na bazie własnego doświadczenia, że pewne barwy pobudzają, a inne uspokajają – niektóre są radosne, a inne wręcz przeciwnie. Większość osób, projektując biura w swoich firmach, wykorzystuje tą wiedzę, by stworzyć pracownikom optymalne warunki do pracy – umysł powinien być skupiony, zrelaksowany, a jednocześnie kreatywny, a do tego może przyczynić się właśnie mandala. W biurach nie widuje się raczej kolorów krzykliwych, wściekłych, rozpraszających uwagę, lecz wręcz przeciwnie – wyważone, choć z nutą pobudzającego szaleństwa.
Mandala - wzory kolorowanki, dla koncentracji i rozluźnienia
Za kolory uspokajające uważa się przede wszystkim zieleń i niebieski. Także fiolet i czerwień – połączone na przykład z uspokajającą szarością oddziałują na ludzi w pozytywny sposób, jednocześnie pobudzając i sprawiając, że umysł potrafi się wyciszyć. Ciepłą barwą jest gaszony żółty – równie często używany w biurach i łączony z brązowym, choć warto wiedzieć, że takie połączenie może nieco rozleniwiać. Warto wiedzieć coś więcej o psychologii koloru, by wykorzystać to w tworzonych przez siebie wnętrzach i w ten sposób pomóc sobie (i swoim pracownikom) efektywniej pracować. Ostatnio pojawił się trend, by w jakimś punkcie wyciszonego miejsca pojawiła się na ścianie mandala – wzór, który działa niezwykle uspokajająco! W biurach coworkingowych czasem stosuje się ją w kącikach relaksu, także mandale w postaci kolorowanki.
Mandala – znaczenie, wykorzystanie symbolu
Jeśli należysz do tych osób, które nie wiedzą czym jest i jakie mandala ma znaczenie, spieszę z wyjaśnieniem – jest to skomplikowany zwykle wzór, symbol, motyw artystyczny, który występuje głównie w sztuce buddyzmu tantrycznego, ale specjaliści od psychologii już dawno odkryli jego zaskakujące właściwości i wprowadzają go w swoich terapiach, a także polecają innym. Mandala jest uważana w swych pierwotnych środowiskach za symbol tworzenia i niszczenia – diagram, który pokazuje, że chaos w końcu przybiera harmonijną, spójną formę.
Mandala - rodzaje, wykorzystanie we wnętrzach
Tworzenie mandali jest uznawane za rodzaj medytacji i praktykowane przez buddyjskich mnichów. Skupienie w czasie tej medytacji służyć ma określonym celom – przygotowaniu do najbardziej zaawansowanej tantry jogi najwyższej. Posiada ona z tego powodu duże znaczenie religijne. Już od bardzo dawna wykorzystywana jest jednak także w świecie Zachodu – na przykład słynny psychoanalityk Carl Gustav Jung (1875-1961) przy jej pomocy leczył swoich pacjentów z trapiących ich nerwic oraz depresji. Napisał nawet książkę "Mandala. Symbolika człowieka doskonałego". Nauczał, że w podobnych rysunkach odbija się jaźń człowieka – zarówno rzeczy, których jest świadom, jak też i rzeczy nieświadome. Dzięki użytym kolorom, czy zastosowanym kształtom Jung oceniał stan psychiki konkretnego pacjenta, a obserwując zmiany w tych rysunkach na przestrzeni czasu określał, jakie zmiany w owej psychice zaszły. Obecnie mandale wykorzystywane są nie tylko w czasie sesji terapeutycznych, lecz w wielu miejscach – także i w firmach, w poczekalniach czy strefach relaksu.
Mandala - kwiaty, nie tylko te żywe
Prócz możliwości naniesienia kolorowego wzoru na ścianę w firmie, możliwe jest także jej prywatne użycie dla relaksu. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się tak zwane kolorowanki dla dorosłych, gdzie można wypełniać kolorami wzory i kształty o różnym stopniu skomplikowania. Mogą mieć kształty zwierząt, budynków, widoków, albo właśnie wzorzystej mandali – łączy je konieczność wykorzystania wielu kolorów i solidnej pracy, by wypełnić obraz do końca. Podobne mandale sprawiają, że człowiek skupia się na tu i teraz, odrywa od codzienności, przestaje myśleć o przykrych rzeczach – jego umysł odpoczywa.
Mandala - efekty
Z uwagi na coraz większą popularność takich form relaksu, a także coraz silniejszą potrzebę solidnego odstresowania (żyjemy przecież w bardzo stresującym świecie i zwykle jesteśmy przepracowani!), prowadzone są w wielu firmach warsztaty dla biur, uczące jak właściwie odpoczywać. Prócz wielu oczywistych i nieoczywistych porad wykorzystuje się również mandale, jako pomysł na odstresowanie. W czasie podobnych warsztatów najpierw odbywa się medytacja, a następnie w intuicyjny sposób ma powstać obraz. Nie trzeba mieć żadnych plastycznych umiejętności, czy profesjonalnych narzędzi – chodzi o to, żeby się odstresować. Sesja pomaga ukoić przeciążony system nerwowy – warto więc podobną możliwość wykorzystać!
Plusy i minusy stołów konferencyjnych na stojąco
VStoły konferencyjne o stałej wysokości Jednym z bardziej ekscytujących trendów w meblach biurowych jest dziś pojawienie się stojącego i regulowanego stołu konferencyjnego. Te wyższe biurka z łatwością dostosowują się do wysokości uczestników, aby poprawić koncentrację i...
Nowe trendy w projektowaniu biur
VStworzenie inspirującego miejsca pracy może przyczynić się do poprawy wydajności i zwiększenia współpracy w biurze. Tworzenie przestrzeni, która jest stylowa i przyjazna dla pracowników i klientów, jest możliwe dzięki niestandardowym meblom biurowym. Wykonane na zamówienie modułowe...
VKolor nadaje ton każdej przestrzeni, niezależnie od tego, czy projektujesz pokój dzienny, czy środowisko pracy. Istnieje wiele filozofii dotyczących tego, jakie kolory najlepiej sprawdzają się w biurze, ale ostatecznie sprowadzają się one do nauki i teorii projektowania. Zgodnie z...