29 grudnia 2016 Udostępnij

Mandala i chillout w biurze

Czy mówi Ci coś określenie mandala? Jeśli nie to polecamy lekturę poniższego artykułu. Odpoczynek w pracy jest bardzo ważny, pozwala nabrać energii do pełnienia dalszych obowiązków i sprawia, że uśmiech znów pojawia się na naszej twarzy. Dowiedz się jaką rolę w tym może odgrywać mandala.

W obecnych czasach większość osób pracuje w biurach – to przeciętna praca dla wykształconych ludzi, choć rzecz jasna biuro biurowi nierówne i działają one w naprawdę wielu branżach. Bez względu jednak na to kto się czym zajmuje, praca za biurkiem należy do wygodnych, ale i męczących. Dlatego też co jakiś czas należy sobie robić choć drobne przerwy, nieco się oderwać od komputera, by wzrok, ciało i umysł mogły odpocząć. Niestety, mnóstwo osób w chwilach przerwy sięga po niewłaściwe metody – na przykład po papierosy – chcąc w ten sposób się odprężyć i nabrać sił do pracy. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że papierosy zabierają płucom tlen, więc mózg i cały organizm na pewno bardziej dotlenione nie są, a co za tym idzie mniej sprawnie przystępują do realizacji kolejnych zadań. W jaki jednak sposób prawidłowo się odprężyć w biurze? Co zrobić, by umysł odpoczął, a jednocześnie nabrał sił i motywacji do dalszej pracy? Jaki pomysł na to ma współczesna psychologia?

Mandala - rysunek, który uspokaja

Każdy z nas spotkał się zapewne z informacjami na temat wpływu konkretnych kolorów na samopoczucie. Łatwo zresztą samemu stwierdzić na bazie własnego doświadczenia, że pewne barwy pobudzają, a inne uspokajają – niektóre są radosne, a inne wręcz przeciwnie. Większość osób, projektując biura w swoich firmach, wykorzystuje tą wiedzę, by stworzyć pracownikom optymalne warunki do pracy – umysł powinien być skupiony, zrelaksowany, a jednocześnie kreatywny, a do tego może przyczynić się właśnie mandala. W biurach nie widuje się raczej kolorów krzykliwych, wściekłych, rozpraszających uwagę, lecz wręcz przeciwnie – wyważone, choć z nutą pobudzającego szaleństwa.

Mandala - wzory kolorowanki, dla koncentracji i rozluźnienia

Za kolory uspokajające uważa się przede wszystkim zieleń i niebieski. Także fiolet i czerwień – połączone na przykład z uspokajającą szarością oddziałują na ludzi w pozytywny sposób, jednocześnie pobudzając i sprawiając, że umysł potrafi się wyciszyć. Ciepłą barwą jest gaszony żółty – równie często używany w biurach i łączony z brązowym, choć warto wiedzieć, że takie połączenie może nieco rozleniwiać. Warto wiedzieć coś więcej o psychologii koloru, by wykorzystać to w tworzonych przez siebie wnętrzach i w ten sposób pomóc sobie (i swoim pracownikom) efektywniej pracować. Ostatnio pojawił się trend, by w jakimś punkcie wyciszonego miejsca pojawiła się na ścianie mandala – wzór, który działa niezwykle uspokajająco! W biurach coworkingowych czasem stosuje się ją w kącikach relaksu, także mandale w postaci kolorowanki.

mandala

Mandala – znaczenie, wykorzystanie symbolu

Jeśli należysz do tych osób, które nie wiedzą czym jest i jakie mandala ma znaczenie, spieszę z wyjaśnieniem – jest to skomplikowany zwykle wzór, symbol, motyw artystyczny, który występuje głównie w sztuce buddyzmu tantrycznego, ale specjaliści od psychologii już dawno odkryli jego zaskakujące właściwości i wprowadzają go w swoich terapiach, a także polecają innym. Mandala jest uważana w swych pierwotnych środowiskach za symbol tworzenia i niszczenia – diagram, który pokazuje, że chaos w końcu przybiera harmonijną, spójną formę.

Mandala - rodzaje, wykorzystanie we wnętrzach

Tworzenie mandali jest uznawane za rodzaj medytacji i praktykowane przez buddyjskich mnichów. Skupienie w czasie tej medytacji służyć ma określonym celom – przygotowaniu do najbardziej zaawansowanej tantry jogi najwyższej. Posiada ona z tego powodu duże znaczenie religijne. Już od bardzo dawna wykorzystywana jest jednak także w świecie Zachodu – na przykład słynny psychoanalityk Carl Gustav Jung (1875-1961) przy jej pomocy leczył swoich pacjentów z trapiących ich nerwic oraz depresji. Napisał nawet książkę "Mandala. Symbolika człowieka doskonałego". Nauczał, że w podobnych rysunkach odbija się jaźń człowieka – zarówno rzeczy, których jest świadom, jak też i rzeczy nieświadome. Dzięki użytym kolorom, czy zastosowanym kształtom Jung oceniał stan psychiki konkretnego pacjenta, a obserwując zmiany w tych rysunkach na przestrzeni czasu określał, jakie zmiany w owej psychice zaszły. Obecnie mandale wykorzystywane są nie tylko w czasie sesji terapeutycznych, lecz w wielu miejscach – także i w firmach, w poczekalniach czy strefach relaksu.

odpoczynek w biurze

Mandala - kwiaty, nie tylko te żywe

Prócz możliwości naniesienia kolorowego wzoru na ścianę w firmie, możliwe jest także jej prywatne użycie dla relaksu. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się tak zwane kolorowanki dla dorosłych, gdzie można wypełniać kolorami wzory i kształty o różnym stopniu skomplikowania. Mogą mieć kształty zwierząt, budynków, widoków, albo właśnie wzorzystej mandali – łączy je konieczność wykorzystania wielu kolorów i solidnej pracy, by wypełnić obraz do końca. Podobne mandale sprawiają, że człowiek skupia się na tu i teraz, odrywa od codzienności, przestaje myśleć o przykrych rzeczach – jego umysł odpoczywa.

Mandala - efekty

Z uwagi na coraz większą popularność takich form relaksu, a także coraz silniejszą potrzebę solidnego odstresowania (żyjemy przecież w bardzo stresującym świecie i zwykle jesteśmy przepracowani!), prowadzone są w wielu firmach warsztaty dla biur, uczące jak właściwie odpoczywać. Prócz wielu oczywistych i nieoczywistych porad wykorzystuje się również mandale, jako pomysł na odstresowanie. W czasie podobnych warsztatów najpierw odbywa się medytacja, a następnie w intuicyjny sposób ma powstać obraz. Nie trzeba mieć żadnych plastycznych umiejętności, czy profesjonalnych narzędzi – chodzi o to, żeby się odstresować. Sesja pomaga ukoić przeciążony system nerwowy – warto więc podobną możliwość wykorzystać!

Redakcja wyposaz-biuro.pl