19 listopada 2018 Udostępnij

Druk offsetowy i cyfrowy od kuchni

Zapewne składając zamówienie na wydruk materiałów, zastanawiasz się nad tym, którą metodę wydruku wybrać. Czy postawić na druk offsetowy, czy też skorzystać z zalet oferowanych przez druk cyfrowy? Zanim podejmiesz decyzję, rozważ wszystkie za i przeciw. Poznaj główne zalety i wady tych sposobów drukowania i wybierz najlepszy.

Podstawowe definicje

Nim przedstawimy najważniejsze - z naszego punktu widzenia - plusy i minusy wskazanych przez nas rodzajów wydruku, wyjaśnijmy najpierw, czym jest "druk cyfrowy", a czym "druk offsetowy".

W branży poligraficznej funkcjonują dwa główne rodzaje wydruku. Jest to druk cyfrowy oraz druk offsetowy. W największym skrócie: druk cyfrowy pozwala na wydruk materiałów bezpośrednio z plików pdf, doc itp. itd. Natomiast technologia druku offsetowego wymaga tego, by obraz był przenoszony na papier za pomocą uprzednio przygotowanych specjalnych matryc.

Druk cyfrowy vs. druk offsetowy

Druk cyfrowy umożliwia wydrukowanie materiałów od ręki, a to oznacza, że jest o wiele wygodniejszy w porównaniu do druku offsetowego. Bezpośrednio po wydruku, dokument nadaje się do obróbki. Nie trzeba już czekać na to, by wysechł. Inaczej rzecz się ma w przypadku druku offsetowego. Co więcej, drukując materiały w technologii cyfrowej zawsze mamy możliwość edycji dokumentów. Natomiast w druku offsetowym wprowadzanie poprawek łączy się z przygotowaniem nowych form drukarskich. Takie działanie jest pracochłonne i generuje dodatkowe koszty. Prędkość druku jest znacznie większa niż w przypadku zwyczajnego druku komputerowego.

Druk offsetowy gwarantuje nam natomiast wyższą jakość wydruku, a także możliwość wydruku w kolorach dodatkowych z linii pantone czy niestandardowych: srebrnych, złotych czy innych. Dodatkowo w dobrych drukarniach praktykuje się zasadę: im większy nakład, tym koszty wydruków maleją.

Jeśli więc zależy Ci na tym, by drukować w niskich cenach, za cenę trochę niższej jakości to druk cyfrowy jest przeznaczony dla Ciebie. Natomiast jeśli decydujesz się na druk plakatów reklamowych, druk broszur w dużych nakładach czy innego rodzaju materiały, które powinny wyróżniać się najwyższym poziomem wykonania oraz nietypowymi kolorami zdecyduj się na druk offsetowy. Oczywiście, będziesz dłużej czekać na to, aż wydruk wyschnie, ale jego jakość będzie nieporównywalnie wyższa niż w przypadku druku cyfrowego.

Co było pierwsze: druk cyfrowy czy offsetowy?

Początki druku offsetowego sięgają XVIII wieku i łączy się z wynalezieniem nowej techniki wydruku: litografii. Wkrótce - ze względu na duże zapotrzebowanie na wydruki fotografii kolorowej oraz innego typu materiałów - ulepszono technologię, która odpowiada za wydruki. Druk cyfrowy narodził się znacznie później. Obecnie każda dobra drukarnia czy zwyczajna, czy też drukarnia online oferuje te dwa typy wydruków.

 

Redakcja wyposaz-biuro.pl