13 lutego 2017 Udostępnij

Pokonaj potwora prokrastynacji! 5 sposobów na zwalczenie lenistwa w pracy!

Co zrobić by wyeliminować lenistwo w pracy i poza nia? To pytanie prędzej czy później zadaje sobie każdy z nas. Poszukajmy odpowiedzi u źródła...czyli prokrastynacji.  

 

Z galopującą prokrastynacją zmaga się niemal każdy z nas. Dla niektórych to tylko przejściowy etap, dla innych upiór, z którym zmagają się na co dzień. Czym jest prokrastynacja? To zwlekanie z wykonywaniem ważnych obowiązków i odkładanie ich na później. Przyczyny takiego zachowania są bardzo różne. Prokrastynacja może być spowodowana stresem, frustracją związaną z wykonywanym zadaniem, perfekcjonizmem czy strachem przed porażką. Czymkolwiek nie byłaby ona motywowana, istnieje kilka sposobów, aby odsunąć ten problem w cień. Poniżej przedstawiamy 5 sposobów na to, jak zacząć walkę z potworem prokrastynacji.
 

1. Jak pokonać lenistwo - w pracy i poza nią?

 

Codzienne tworzenie listy zadań to najprostszy sposób, aby zmotywować się do pracy i zorganizować swój dzień. Spisując swoje zadania na najbliższe 8 godzin w pracy, wizualizujesz je sobie i zaczynasz myśleć nad ich wykonaniem. Rozmyślasz także nad efektem końcowym, co pomaga Ci się zmotywować. Tworzenie listy to-do to również dobry moment na to, aby zastanowić się nad tym, ile czasu potrzebujesz, aby wykonać poszczególne zadania. Czy nie wziąłeś/aś na siebie za dużo? A może zostanie Ci jeszcze trochę czasu, aby wypełnić pomniejsze zadania? Oszacuj czas wykonania poszczególnych punktów z Twojej listy, zapisz go na kartce przy konkretnych zadaniach, a potem skonfrontuj to z rzeczywistym czasem, w jakim uporałeś się ze swoimi obowiązkami. Pozwoli Ci to na zwiększenie kontrol nad Twoim czasem, a także pomoże Ci lepiej zrozumieć Twój sposób działania, a przede wszystkimk pokonanie lenistwa, które tkwi w każdym z nas. Dzięki temu zarządzanie czasem w ciągu kolejnych dni będzie jeszcze łatwiejsze i bardziej efektywne.

 

2. Lenistwo - wybierz 3 najważniejsze zadania

Zastanowiłeś/aś się już nad swoimi celami na najbliższy dzień i zrobiłeś/aś listę to-do? Spójrz na nią jeszcze raz. Z pewnością znajduje się na niej więcej niż trzy punkty. Zgadza się? Jeżeli rzeczywiście tak jest, zastanów się nad tym, które z tych zadań są dla Ciebie najważniejsze i możliwe do zrealizowania. Podkreśl je lub otocz kółkiem.Jest to  bardzo ważny warunek do spełnienia, aby skutczenie zacząć radzić sobie z lenistwem. Bądź ze sobą uczciwy/a i nie stawiaj przed sobą zadań, których nie możesz wykonać w ciągu jednego dnia. To Cię zdemobilizuje. Pamiętaj, że doba ma tylko 24 godziny, a Ty potrzebujesz czasu, aby spać, jeść i mieć czas dla najbliższych. Skup się na tym, co najistotniejsze, najpilniejsze, na tym, co jest dla Ciebie osiągalne w ciągu 8. godzin, które wykorzystujesz jako pracownik. W ten sposób zmniejszysz szanse na wkradnięcie się w Twoje codzienne obowiązki wszechobcenego lenistwa.

 

3.  Lenistwo - zaczynaj od najłatwiejszych zadań

Zaczynasz kolejny dzień pracy. Siadasz przy biurku, włączasz laptopa i… Od czego zaczynasz? Istnieją dwie szkoły organizacji pracy pod względem stopnia trudności zadań. Niektórzy spośród nas wolą zacząć od tych najtrudniejszych, bo później jest tylko łatwiej. Inni z kolei wolą zacząć od czegoś prostego, czegoś, co pełni funkcję rozgrzewki. Zastanów się, który z tych modeli jest Ci bliższy. Prawdopodobnie podświadomie wybrałeś/aś już któryś z nich. Zastanów się jednak głębiej nad tym, co bardziej Cię motywuje. Przemyślenie tej kwestii pozwoli Ci również na stworzenie świadomie skonstruowanego systemu nagród. Pamiętaj, że po wykonanym zadaniu należy Ci się coś przyjemnego – chwila przerwy, coś słodkiego lub inna drobna uciecha pozwoli Ci się zmobilizować i sprawi, że z nową energią ruszysz do dalszej pracy. Takie podejście do sparwy jest także skuteczną formą walki z lenistwem. 

jak pokonać lenistwo

 

4. Jak zwalczać lenistwo - dziel duże zadania na mniejsze !

Przed Tobą olbrzymie zadanie, które całkowicie Cię blokuje? Na samą myśl o tym projekcie załamujesz ręce i idziesz zaparzyć sobie melisę, a wszystkie związane z tym obowiązki odkładasz na później? Tego olbrzymiego słonia z pewnością da się pociąć na mniejsze kawałki. Wydziel mniejsze zadania z tego, które jest za duże. Odhaczając kolejne wykonane elementy, zobaczysz, że rzeczywiście posuwasz się do przodu, a tym samym przy okazji zawalczać lenistwoi, które potencjalnie pojawi się pod postacią zwątpienia przy okazji pierwszego niepowodzenia. Wielkie, przerażające zadanie zamieni się w kilka mniejszych, z którymi bez problemu poradzisz sobie w ciągu jednego dnia roboczego. Nie daj się przestraszyć i sukcesywnie posuwaj się naprzód!

 

5. Sposoby na lenistwo - odsuń się od rozpraszaczy

Twoim wrogiem są wszystkie drobne rzeczy, które odrywają Cię od wykonywanego zadania. Świadomie obserwuj swoje zachowanie w ciągu dnia pracy. Czy często sięgasz po komórkę? Sprawdzasz, co słychać w mediach społecznościowych, zerkasz na prywatnego maila, Twój telefon nieustannie wyświetla komunikaty dotyczące niepotrzebnych Ci w pracy aplikacji? Zacznij od wyłączenia nieprzydatnych powiadomień. Wycisz dźwięk i nie trzymaj telefonu w zasięgu wzroku i rąk. Jeżeli mimo to nie możesz się powstrzymać, wykasuj kuszące Cię programy.  Niestety jest to jedyny w tym przypadku sposób na lenistwo. A może rozpraszającym Cię czynnikiem są rozmowy Twoich współpracowników lub innych siedzących wokół Ciebie osób? Włóż słuchawki na uszy i włącz ulubione, motywujące Cię do pracy dźwięki. Jeżeli rozprasza Cię także wokal, wybierz muzykę instrumentalną lub kojące dźwięki natury. Zastanów się nad tym, co odrywa Cię od pracy na krótki czas. Pamiętaj, że sekundy składają się na minuty, a minuty na godziny. Mimo że wydaje Ci się, że to tylko parę chwil, powtarzające się sprawdzanie telefonu i kolejna próba skoncentrowania się na pracy to duża strata Twojego czasu i zamaskowane poróby dobicia się do Twojego planu natrętnego lenistwa.

sposoby na lenistwo

Jak zwalczyć lenistwo ? - Najważniejsze to zacząć w końcu działać !

Powyższe metody to jedynie wskazówka, jak świadomie organizować swój dzień pracy i przestać zwlekać z wykonywaniem swoich obowiązków. Sposobów na walkę z lenistwem jest oczywiście o wiele więcej, a to, który z nich będzie skuteczny w Twoim przypadku, zależy od indywidualnej motywacji, predyspozycji oraz Twojego temperamentu. Pamiętaj jednak, że już pierwszy ze wspomnianych sposobów pomoże Ci zwiększyć Twoją świadomość na temat tego, jak lubisz pracować, co Cię motywuje i czy potrafisz zarządzać swoim czasem. Postaw pierwszy krok, a drugi z pewnością okaże się łatwiejszy!

Redakcja wyposaz-biuro.pl