25 stycznia 2017 Udostępnij

Elektroniczna, taśmowa, bezprzewodowa – różne rodzaje i zastosowania myszki

Gryzonie w biurze to wyjątkowo niepożądani goście? Nic bardziej mylnego! Nie wszystkie myszy narażą na szwank cenną dokumentacje biurową, niektóre z nich pomogą Ci w jej tworzeniu, inne natomiast poprawią popełnione przez Ciebie błędy. Zgadza się, mowa o biurowych akcesoriach, które okazują się bardzo przydatne w wielu codziennych sytuacjach. Myszka to przecież nie tylko komputerowy kontroler, takie określenie przywarło także do innych biurowych gadżetów. 

mysz

Pracę biurową bardzo często cechuje pośpiech, a „jak się człowiek spieszy...”. Wydajność jest niezwykle ważnym czynnikiem, który warunkuje sprawny przebieg procesów wewnętrznych w każdym biurze, można bowiem powiedzieć, że zespół pracowników tworzy pewnego rodzaju łańcuch, w którym każde ogniwo jest tak samo istotne. Aby można było mówić o wydajnej i efektywnej pracy, należy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia biurowe. Jednym z nich jest myszka. Choć to określenie przywarło przede wszystkim do współpracujących z komputerem kontrolerów, to w praktyce okazuje się, że w każdym biurze grasuje całkiem pokaźne stadko tych pomocnych gryzoni. 

Mini myszka – mały korektor w taśmie

Wspomniany wcześniej pośpiech, który zazwyczaj idzie w parze ze stresem, stwarza idealne warunki do popełniania błędów. Nie ma w tym nic dziwnego, od czasu do czasu myli się przecież każdy – od pracowników biurowych niższego szczebla, aż po dyrektorów generalnych największych korporacji. Ważna jest natomiast szybka korekta popełnionego błędu, a do tego będzie nam potrzebny... korektor.

Rynek akcesoriów biurowych oferuje wiele rozwiązań służących poprawianiu błędów, jednak nie każde z nich sprawdzi się w biurze. Gumka do ścierania? Te radzą sobie całkiem dobrze, jednak tylko z niektórymi rodzajami tuszu. W większości przypadków mogą narazić papier na zniszczenie, a taką sytuację od biurowego dramatu dzieli ledwie jeden krok. Dużo lepiej sprawdzi się korektor, a szczególnie tzw. mini myszka, czyli mały poręczny korektor w taśmie, który cechuje się nie tylko wysoką wygodą użytkowania, ale przede wszystkim tak bardzo pożądaną w tym przypadku precyzją. 

mini korektor

Korektor myszka – wygoda użytkowania

Korektory biurowe oferowane są w trzech wariantach – jako akcesorium w płynie, pisaku lub w taśmie. O ile dwa pierwsze narzędzia są uwielbiane przede wszystkim przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych (ze względu na możliwość używania nie tylko na gładkiej powierzchni papieru), to w biurze znacznie lepiej sprawdzi się korektor myszka.

Co wyróżnia taśmę na tle jej płynnych odpowiedników? Przede wszystkim wygoda użytkowania. Korektor taśmowy nie ma postaci ciekłej, zatem zamazana powierzchnia od razu nadaje się do ponownego zapisu. „Sucha” forma ma też jeszcze jedną ogromną zaletę – brak płynu to brak nieestetycznych nadlewów. Tego rodzaju narzędzie jest też niezwykle precyzyjne, co wynika z ergonomicznego ukształtowania obudowy. Korektor doskonale leży w dłoni, a precyzyjna końcówka ułatwia pokrycie wybranego fragmentu tekstu. Korektory taśmowe zwykle oferowane są w dwóch rozmiarach – 4 mm i 8 mm. Na podorędziu warto mieć oba warianty – pierwszy do precyzyjnego korygowania drobnych liter, drugi do wprowadzania poprawek w bardziej obszernym piśmie ręcznym. 

Zasady wyboru myszki bezprzewodowej do komputera

Myszka okaże się niezwykle pomocna nie tylko przy korygowaniu już istniejących, ale także przy tworzeniu nowych dokumentów. To w końcu najpopularniejszy wariant kontrolera, który w warunkach codziennej eksploatacji biurowej okazuje się znacznie praktyczniejszy od wszelkiego rodzaju gładzików i trackballi. Podstawowym kryterium wyboru jest w tym przypadku sposób połączenia kontrolera z komputerem. Osoby pracujące nad skomplikowanymi projektami graficznymi powinny skupić się na tradycyjnych modelach z kablem, w każdym innym przypadku znacznie lepiej sprawdzi się wariant bezprzewodowy. 

mysz do komputera

W tym przypadku należy zwrócić uwagę na sensor, który zapewnia interakcję kontrolera z komputerem. Najpopularniejszym rozwiązaniem są sensory optyczne, które zapewniają na tyle precyzyjne działanie, że bez problemu sprawdzą się w pracy biurowej. Nieco droższe modele wyposażone są w sensor laserowy, który gwarantuje wyższe DPI (wskaźnik prędkości przesuwania kursora) i działają na niemal każdej powierzchni. W biurze sprawdzą się idealnie, jednak w większości przypadków będzie to niepotrzebne podbijanie kosztów – wariant optyczny jest znacznie tańszy. 

Kolejna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, to łączność. Popularne myszki radiowe spiszą się bardzo dobrze, jednak tylko w sytuacjach, gdy w ich sąsiedztwie nie będzie zbyt wielu urządzeń łączących się z siecią Wi-Fi na częstotliwości 2,4 GHz lub działających w oparciu o łączność radiową. W takim przypadku lepszym wyborem będzie droższa, za to „bezkolizyjna” myszka Bluetooth. 

Ergonomia pracy biurowej – wygodna myszka elektroniczna

Wiele godzin spędzonych na pracy z myszką komputerową stanowi znaczne obciążenie dla nadgarstka oraz mięśni ramienia i przedramienia. Ergonomicznie ukształtowany kontroler jest zatem podstawą w każdym biurze. Odpowiednio dobrana myszka powinna zapewniać możliwość ułożenia dłoni w pozycji maksymalnie zbliżonej do naturalnej. 

Bardzo dobrym pomysłem jest zakup urządzenia, które kształtem przypomina joystick do gier wideo. Tego rodzaju mysz wymusza ułożenie dłoni, które nie skutkuje nadmiernym obciążeniem nadgarstka. Podobne właściwości wykazują myszki pionowe.

Redakcja wyposaz-biuro.pl