12 kwietnia 2022 Udostępnij

Dlaczego oceny pracownicze są ważnym narzędziem rozwoju

Jak się czujesz, gdy słyszysz słowo "ocena"? Czy "ocena rozwoju zawodowego pracowników" sprawia, że czujesz się lepiej?

Problem w tym, że większość pracowników denerwuje się na myśl o corocznej ocenie lub przeglądzie, podczas gdy w rzeczywistości są to fantastyczne okazje do rozwoju dla obu stron.

Oczywiście są pewne zasady, których nie należy przestrzegać, aby zapewnić, że ocena zostanie przeprowadzona we właściwy sposób. Nie usiadłbyś do stołu w sali konferencyjnej dla 10 osób, aby przeprowadzić ocenę - nadałoby to niewłaściwy ton i sprawiłoby, że od samego początku poczułbyś się raczej formalnie i zakazująco! Zamiast tego wybierz bardziej nieformalne otoczenie, np. szklane biurko i filiżankę kawy, aby uspokoić nerwy.
Tylko wtedy, gdy pracownicy czują się komfortowo, są w stanie naprawdę się otworzyć, a to samo można powiedzieć o menedżerze.

Zapoznaj się z infografiką, na której znajdziesz najważniejsze zalecenia i zalecenia dotyczące oceny.

Źródło: www.insightsforprofessionals.com/blog/dos-and-donts-of-performance-reviews

Jeśli ocena jest przeprowadzona prawidłowo, może być dla pracowników fantastycznym sposobem na omówienie problemów, z jakimi się borykają, oraz na stworzenie planu, który pomoże im w wykorzystaniu ich potencjału, np. określenie szkoleń, w których chcieliby uczestniczyć. Jest to również okazja do rozmowy o problemach, takich jak konflikty między pracownikami, czy może pracownik czuje, że jego fotel operatora nie jest wygodny i bardzo chciałby go zmienić. O takich sprawach łatwiej się rozmawia, gdy atmosfera jest mniej napuszona, a bardziej nieformalna. Jeśli dobrze to zorganizujesz, pomożesz swoim pracownikom rozwijać umiejętności i wiedzę, co przyniesie korzyści także firmie.

Redakcja wyposaz-biuro.pl