7 grudnia 2016 Udostępnij

Notatnik - niezbędna galanteria papiernicza

Notatnik papierowy, opozycja dla internetowego notatnika

W dzisiejszych czasach nowoczesne technologie zdominowały każdą sferę naszego życia, gdyż niosą ze sobą funkcjonalność, która pozwala na dużą oszczędność czasu oraz pieniędzy. Jak wiadomo internet to medium, które stwarza niczym nieograniczone możliwości. Współcześnie dostępnych jest wiele aplikacji oraz programów, z których możemy korzystać w telefonie, tablecie lub laptopie. Sporą popularnością wśród nich cieszą się te, które mają nam pomóc w zorganizowaniu bieżących spraw jak na przykład kalendarze, czy notatniki internetowe. Korzysta z nich dużo osób. Największą zaletą tych programów jest dostępność. Zawsze można mieć je przy sobie, aby sprawdzić wykonane zapiski lub sporządzić nowe. Taki notes czy kalendarz online nie zajmuje dodatkowego miejsca, gdyż korzystamy z niego za pośrednictwem urządzenia, które i tak prawdopodobnie cały czas nam towarzyszy. Wiele osób go sobie chwali, zwłaszcza zwolennicy technicznych nowinek. A co z tradycjonalistami, którzy nie lubią korzystać z tego rodzaju gadżetów? Notatnik papierowy to całkowite przeciwieństwo tego internetowego, a więc doskonała propozycja dla nich. Zajmuje co prawda nieco więcej miejsca, ale ma za to urok, któremu nie dorówna żadna techniczna innowacja. Jest prosty w obsłudze, głównie dlatego, że to jego użytkownik ustala zasady. Samodzielnie wybiera sposób korzystania z niego. Wzorki, bazgroły, podkreślenia kolorowym markerem, czy zapiski piórem na przykład wiodącej na rynku firmy - Parker. Z nim wszystko jest możliwe. Notatnik papierowy ma tę zasadniczą przewagę nad internetowym, że jest to przedmiot spersonalizowany. Poprzez odręczne zapisanie notatek nadajemy mu osobistego charakteru. A w czasach, gdy każdy towar jest produkowany na masową skalę, to cecha która nabiera coraz większego znaczenia.

dostępne rozmiary notesów

Rozmiary i wzory notatników

Obecnie sklepy z artykułami biurowymi oferują szeroki wybór notesów, także każdy znajdzie wśród nich coś na miarę swoich oczekiwań. Posiadają one różne rozmiary i wzory. Na który spośród nich się zdecydować? Wszystko zależy od użytkownika oraz jego potrzeb. Najpopularniejszy jest notatnik w formacie A4. Wynika to z faktu, iż jest on bardzo wygodny i poręczny. Notesy mogą mieć formę bloczka, z którego wyrywamy kartki. To dobra propozycja dla tych osób, które preferują szybki, spontaniczny sposób notowania. Ci, którzy pragną, aby ich zapiski miały nieco bardziej uporządkowany charakter, a przede wszystkim chcą mieć pewność, że nie zaginą, powinni zdecydować się na notatnik w formie książki. Na rynku można dostać modele z miękką lub sztywną papierową okładką. W tej grupie spory rozgłos zyskał ostatnio ekologiczny notes, czyli taki który jest wykonany z papieru przyjaznego dla środowiska, bo wyprodukowanego z makulatury. Papierowe obwoluty stwarzają ogromne pole do popisu jeśli chodzi o zastosowanie różnych wzorów. Producenci ściągają się w ich wymyślaniu, ponieważ nierzadko to one właśnie są tym elementem, dla którego klienci sięgają po ten konkretny notatnik. Często spotykane są motywy kwiatowe, zwierzęce oraz krajobrazowe. Aktualnie bardzo modne są różnego rodzaju grafiki, hasła oraz napisy. Wówczas taki notes jest jak swego rodzaju manifest. Dużym powodzeniem wśród klientów cieszy się również zeszyt w którym kartki złączone są za pomocą spirali, czyli tak zwany kołonotatnik. Często miewa on dodatkową oprawę wykonaną z plastiku, aby uchronić go przed zniszczeniem. Równie trwałe, a przez to bardzo chętnie kupowane są notesy ze skórzaną okładką. Na ogół jest to miękka skóra ekologiczna, występująca we wszystkich wariantach kolorystycznych. Najbardziej powszechne wśród nich modele są zapinane za pomocą troczka lub gumki. Te trochę bardziej eleganckie są wyposażone w zapięcia magnetyczne. Aby zwiększyć atrakcyjność notesów, producenci często dołączają do nich długopisy, lepkie karteczki lub zakładki. To te elementy, które sprawiają, że każdy notatnik jeszcze lepiej wypełnia swoją rolę. A przy tym stanowi efektowny, miły dla oka drobiazg.

Notatnik

Zastosowanie i specyfika kołonotatnika

Kołonotatnik to jeden z częściej sprzedawanych produktów przez sklepy papiernicze. Wynika to przede wszystkim z jego uniwersalnego charakteru, dzięki któremu znajduje on mnóstwo zastosowań. Typową dla niego cechą jest elastyczna, podwójna spirala, która łączy kartki. To zmyślne rozwiązanie, które ułatwia swobodne przekładanie stron. Dostępne są notesy w kratkę, linię oraz te z zupełnie czystymi kartkami. Dlatego kołonotatnik z powodzeniem może służyć jako zeszyt do nauki przedmiotu lub brulion do sporządzania luźnych notatek. Chętnie sięgają po niego dzieci oraz młodzież szkolna i akademicka. Można również nabyć notatniki z kartkami w odwróconej kolorystyce, to jest stronami w szarym kolorze oraz białymi liniami. To pomysł na zmniejszenie kontrastu, dzięki czemu czytanie notatek z takiego zeszytu nie męczy wzroku. Kserokopie sporządzone z tekstów zapisanych na takich kartkach mają dużo lepszą jakość. Cecha z której najbardziej znany jest kołonotatnik to perforacja stron, dzięki czemu kartkę można bez problemu wyrwać, nie szarpiąc przy tym nieestetycznie jej brzegów. Każda strona ma również dziurki, po to aby móc ją wpiąć do segregatora, jeśli zaistnieje taka potrzeba. To z kolei powód dla którego jest on równie chętnie wykorzystywany w biznesie. Często sięgają po niego pracownicy różnych firm. Sztywna okładka oraz zastosowana sprężyna sprawiają, że można w nich sprawnie notować, nawet jeśli w pobliżu nie ma stołu, co często się zdarza podczas odpraw służbowych i innych tego rodzaju spotkaniach Zapięcie na gumkę zabezpiecza przed zgubieniem notatek roboczo zapisanych na wyrwanych z zeszytu kartkach. Kołonotatnik często posiada również miejsce na długopis, albo dodatkową kieszeń w okładce, w którą można wsadzić wizytówkę. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdza się również na szkoleniach i konferencjach. W jego wnętrzu często stosowane są kolorowe przekładki dzielące notes na kilka sekcji. Dzięki temu zawarte w nim treści zawsze będą uporządkowane. Z tak zorganizowanym kołonotatnikiem nie trzeba będzie przeszukiwać całej jego zawartości w poszukiwaniu tej jednej, konkretnej notatki.

Kołonotatnik A4 – popularny wzór i rozmiar

Kołonotatnik w formacie A4 to jeden z chętniej kupowanych wzorów. Często mówi  się o nim, że jest to rozmiar szkolny albo uniwersalny. Dla wielu osób to optymalna wielkość, dzięki której taki notes jest niezwykle praktyczny. Dobrze się w nim pisze, a przede wszystkim łatwo się go przechowuje. Zmieści się w każdej szkolnej torbie oraz plecaku. Nie jest zbyt duży, ani ciężki, dlatego nie przeciąży nadmiernie szkolnej wyprawki, która i tak już ma swoją wagę za sprawą książek. Takiej wielkości kołonotatnik bez problemu zmieści się również w służbowej teczce z dokumentami oraz w damskiej torebce. Zawsze można mieć go pod ręką i korzystać z niego, gdy tylko zaistnieje taka potrzeba. Ponadto wiele dostępnych w sklepach segregatorów jest produkowanych w tym formacie. Dlatego każdy ważny zapis dokonany na kartce w tej wielkości notesu, bez problemu można będzie potem wpiąć w skoroszyt.

 

 

Redakcja wyposaz-biuro.pl