4 listopada 2016 Udostępnij

O wartości wody. Jaką wodę mineralną wybrać?

Wody pitnej brakuje w wielu częściach świata. Wiele teorii mówi o tym, że w przyszłości to nie o ropę, czy inne surowce naturalne będą prowadzone wojny, a właśnie o wodę. Woda jest przecież niezbędna do życia wszystkim organizmom żywym, nie tylko ludziom. Tymczasem, jej olbrzymie ilości są przez nas marnowane.

Oszczędzanie wody to taka prosta sprawa

Już w przedszkolu dzieci uczy się tego, by zakręcać wodę podczas mycia zębów. Przy okazji zajęć dotyczących ekologii, młody człowiek nabywa również wiedzę o tym, że bez wody nie ma życia. Dodatkowo dowiaduje się, że istnieją pewne regiony na Ziemi, gdzie brak dostępu do wody pitnej. Tym samym, już przedszkolakowi – kilkuletniemu człowiekowi, wpaja się szacunek do wody. Jego rodzice także starają się ograniczać zużycie wody. Częstokroć robią to jednak z mniej szlachetnych pobudek niż ich dziecko.

Dla wielu dorosłych bowiem kluczowym argumentem są oszczędności. Oczywistym jest bowiem fakt, że im mniej wody zużyjemy, tym mniejsze rachunki zapłacimy. Oszczędzamy wodę na różne sposoby. Zamiast wylewać hektolitrów wody podczas kąpieli, wolimy wziąć krótki prysznic. Kalkulacje pokazały również, że bardziej opłacalnym z punktu widzenia zużycia wody, jest mycie naczyń za pomocą zmywarki, a nie – jak to bywało wcześniej – ręcznie. Pamiętajmy jednak, że tylko wtedy, gdy zmywarka będzie w pełni naładowana, możemy mówić o oszczędnościach związanych ze zużyciem wody.

Podobnie rzecz ma się w przypadku pralki. Jeśli chcemy oszczędzić wodę, nie włączajmy jej, gdy jest tylko do połowy wypełniona. Poczekajmy, aż wypełnimy całe jej wnętrze.

Te – zdawać, by się mogło – proste działania sprawią, że nie tylko my, ale również nasza planeta wyjdzie na plus. Nie chcielibyśmy przecież, by któregoś dnia zabrakło wody.

Woda jako dobro publiczne

Badacze są pewni. Niedobory wody zdatnej do picia mogą doprowadzić do wielu konfliktów zbrojnych. W niektórych krajach Afryki, już dziś trwają liczne mniejsze bitwy o dostęp do wody pitnej.

Europa często pozostaje obojętna na potrzeby Trzeciego Świata. Mimo to – jak wskazują ostatnie działania parlamentu Słowenii – również Stary Kontynent obawia się tego, że któregoś dnia zabraknie wody i tutaj.

Mając świadomość, że w przyszłości wysokiej jakości woda Słowenii stanie się celem wielu krajów i korporacji międzynarodowych, słoweński parlament przyjął poprawki do konstytucji dotyczące wody. Tym samym woda przestała być towarem rynkowym, a stała się dobrem publicznym, który przysługuje każdemu obywatelowi.

Diamenty i woda – dwa bogactwa w jednym miejscu

Diamenty – to one wskazały naukowcom drogę do jeszcze większego bogactwa. Badacze, pracując nad zagadnieniem dotyczącym miejsca powstania w skorupie ziemskiej diamentów i określenia tej głębokości jako 1000 kilometrów, zauważyli, że w diamentach znajdują się w nich jony hydroksylowe. Te ślady wody natomiast – według naukowców – muszą znajdować się na tej samej głębokości, co diamenty. 

Ponadto, naukowcy oszacowali, że to największy jak do tej pory odkryty podwodny zbiornik wodny. Wody na naszej planecie jest więcej niż sądzono. Jednak ta znajduje się w bliskiej odległości od jądra Ziemi. Być może stamtąd będziemy w przyszłości pozyskiwać wodę.

Zdrowie z wnętrza Ziemi – jak powstają wody mineralne?

Na dużo mniejszych głębokościach wydobywa się wody mineralne. Miejscom, gdzie można pozyskać ten surowiec – przez to, że jest bogaty w wiele minerałów, które wpływają pozytywnie na nasz organizm – nadaje się honorowe nazwy – pomnik przyrody nieożywionej. Dzięki takiemu odznaczeniu, mamy pewność, że woda z takiego źródła jest zdrowa, bo bogata w wiele składników mineralnych.

Składniki mineralne wody

Przykłady takich źródeł wody mineralnej to między innymi Źródło „Za Cerkwią”. To tam wydobywana jest woda mineralna bogata w wodorowęglany, sód, wapń oraz magnez.

Skąd w ogóle biorą się składniki mineralne zawarte w wodzie. Po prostu – są wypłukiwane ze skał, przez które woda przenika do wnętrza Ziemi. Nie dzieje się to jednak w czasie jednego roku. Na to potrzeba wielu tysięcy lat. W ich trakcie woda przenika w coraz to głębsze warstwy gruntu i w ten sposób nabywa coraz to więcej składników mineralnych. Dlatego najzdrowsze są zwykle te wody, które zostały pozyskane z najgłębszych odwiertów. Doczekały się one nawet swoich nazwy – określamy je jako wody wgłębne albo artezyjskie.

Woda mineralna gazowana czy woda niegazowana?

Wodę mineralną pozyskuje się ze specjalnych odwiertów. Każde źródło musi zostać wcześniej dokładnie zbadane i zatwierdzone przez odpowiedni urząd. W Polsce na przykład takie zgody i koncesje wydaje Ministerstwo Zdrowia.

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z wodą mineralną niegazowaną, czy też wodą mineralną gazowaną, ich skład mineralny jest taki sam. Do wody mineralnej gazowanej sztucznie dodaje się tylko dwutlenku węgla, który sprawia, że w wodzie pojawiają się bąbelki.

Możemy wyróżnić cztery typy produktu, jakim są wody mineralne. Są to bardzo niskozmineralizowane wody mineralne, w których obecność minerałów jest mniejsza bądź równa 50 mg/l, następnie wody niskozmineralizowane, gdzie znajdziemy do 500 mg/l minerałów – do tej grupy zaliczymy takie wody jak Kropla Beskidu czy Dobrowianka. Średniozmineralizowane są takie wody mineralne jak Jurajska, Nałęczowianka, Cisowianka, czy Staropolanka, a obecność składników mineralnych w tych wodach waha się od ponad 500 mg/l do 1500 mg/l. Ostatnią grupę stanowią wody wysokozmineralizowane, do których zaliczymy wszystkie te, które mają ponad 1500 mg/l. Te standardy spełnia na przykład Piwniczanka gazowana oraz woda niegazowana Piwniczanka.

Oczywiście, przy wyborze wody mineralnej możemy kierować się tymi parametrami, pamiętajmy jednak, że każda z tych wód dostarcza naszemu organizmowi składników mineralnych, dlatego ważniejszym kryterium naszego wyboru powinny być nasze wrażenia smakowe. Wybierajmy więc to, co smakuje nam najbardziej.

Redakcja wyposaz-biuro.pl