2 stycznia 2018 Udostępnij

Podnóżek biurowy - w trosce o Twój komfort pracy

Decyzja o wyborze konkretnego podnóżka do użytku domowego lub biura nie jest taka prosta, jakby się to wydawało. Sam podnóżek jest bowiem dość prostym produktem, którego podstawową funkcją jest dawanie oparcia naszym stopom. Aby być jednak pewnym, że zakupiony przez nas produkt będzie nam służył przez długie lata oraz zapewni odpowiedni komfort oraz przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które pokrótce przedstawimy w niniejszym artykule.

Podnóżek biurowy

Najważniejszą rzeczą, którą powinniśmy uwzględnić kupując podnóżek do miejsca naszej pracy, jest sama jakość wykonania produktu. Niestety, na pierwszy rzut oka ciężko jest ocenić solidność danego produktu. Jakość wykonania jest jednak na tyle ważna, że jedynie wybierając produkt dobrze zrobiony, będziemy mieli pewność, że posłuży nam co najmniej przez kilka lat. Nikt bowiem nie kupuje takiego produktu, aby po paru miesiącach wymienić go na nowy. Dużo o jakości wykonania powie nam sama gwarancja, jakiej udziela na swój artykuł jego producent. Im okres gwarancyjny jest dłuższy, tym bezpieczniej możemy się czuć użytkując dany produkt. Nawet jeśli zdarzy się awaria, zostanie on bowiem bezpłatnie naprawiony przez jego producenta.

Będące w aktualnej sprzedaży podnóżki ze względu na długość okresu gwarancyjnego możemy podzielić na trzy kategorie:

  • 12 miesięcy ochrony gwarancyjnej – m. in.producenci marek Fellowes i Kensington;
  • 24 miesiące ochrony gwarancyjnej – m. in. producenci marek Exponent i Desq;
  • 36 miesięcy ochrony gwarancyjnej – m. in. producent marki VeroTech.

Podnóżek biurowy, a BHP

Podnóżek biurowy, oprócz dobrej jakości wykonania, powinien także spełniać ściśle określone wymogi prawne oraz być wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP. Pierwszym elementem tych norm jest konieczna obecność w konstrukcji podnóżka odpowiedniej regulacji stopnia nachylenia oparcia w skali od minimum 0 do 15 stopni. W sprzedaży jest dostępnych wiele produktów spełniających to kryterium. Obecność takiej regulacji daje bowiem osobie użytkującej podnóżek możliwość jego odpowiedniego ustawienia, wedle osobistych preferencji. Kolejnym ważnym elementem jest właściwa wysokość samego produktu. Istnieją zarówno modele o stałej wysokości, jak i takie, które możemy pod tym względem regulować. Pozwala to na właściwe dopasowanie wysokości, na jakiej znajdą się nasze stopy oraz jej zmniejszania lub zwiększania w zależności od aktualnych potrzeb. Trzecim istotnym kryterium jest obecność powierzchni antypoślizgowej zarówno na oparciu dla stóp, jak i na samej podstawie podnóżka. Antypoślizg gwarantuje stabilność podnóżka oraz zapobiega zsuwaniu się z niego stóp.

ergonomiczna praca biurowa

Ergonomiczny podnóżek biurowy

Wiele dostępnych w sprzedaży podnóżków posiada także inne, użyteczne funkcje, które poprawiają komfort codziennego użytkowania. Zalicza się do nich m. in. obecność gumowych nóżek na podstawie, które zapewniają stabilność podnóżka. Oprócz tego, możemy wybrać produkt, który oferuje płynność w zmienianiu kąta jego nachylenia, co umożliwi nam idealnie dopasowanie nachylenia podnóżka do naszych preferencji. Niektóre z podnóżków oferują także funkcję masujące stopy, którą szczególnie można polecić osobom cierpiącym na zmęczenie stóp lub wiele godzin spędzających na stojąco. Dobry podnóżek ergonomiczny powinien być także wykonany z trwałych i solidnych materiałów (z metalu lub polistyrenu). Zapewni to bowiem jego stabilność. Podstawa, na której będą opierały się nasze stopy powinna być odpowiedniej wielkości, tak aby cała ich powierzchnia stóp była na niej oparta.

Podnóżek biurowy – cena

Koszt podnóżka zależy w znacznej mierze od oferowanych przez niego funkcji. Najprostsze w konstrukcji produkty zakupimy już w cenie 50 – 60 zł, z kolei bardziej złożone będą nas kosztowały około 100 zł. Najdroższe jednak będą podnóżki o zaawansowanej budowie i wyposażone w specjalistyczne funkcje. Wybierając takie produkty będziemy musieli się już bowiem liczyć z wydatkiem rzędu 130 – 150 zł. Wybór najlepszego podnóżka, który będzie spełniał nasze oczekiwania, zależy jednak od indywidualnych potrzeb i oczekiwań użytkownika. Przed jego zakupem warto jest więc zapoznać się z dostępnymi w sprzedaży podnóżkami oraz zasięgnąć porady od ich sprzedawców.

Redakcja wyposaz-biuro.pl