14 września 2017 Udostępnij

Monitor interaktywny czyli interaktywna prezentacja

W największym skrócie monitor interaktywny można porównać do naprawdę dużego telewizora LCD, ale takie którego ekran na dotyk reaguje. Zupełnie w identyczny sposób jak tablety czy też telefony z ekranem dotykowym. Można jednak się doszukać kilku usprawnień zasadniczych, które z monitora czynią nie tylko telewizor z ekranem dotykowym czy też duży tablet, ale coś więcej.

Co to jest monitor interaktywny?

W największym skrócie monitor interaktywny to wyświetlacz przypominający telewizor. Podobnie jak telewizory typu smart TV posiada własny system operacyjny, w tym przypadku najczęsciej Android. Jego funkcje są jednak zdecydowanie bardziej praktyczne niż w przypadku nowoczesnego telewizora. Oczywiście jego główną zaletą jest to że jest dotykowy, a to ułatwia pracę podczas prezentacji czy wykładów. Jeśli chodzi o system operacyjny to poza wbudowanym opgrogramowaniem istnieje również możliwość zewnętrznego podłączenia komputera i również obsługiwania go za pomocą dotyku.

ekran dotykowy

Monitor interaktywny - 55" lub większy 

Są to typowe interaktywne monitory, które dostępne są tylko i wyłącznie w dużych rozmiarach. Mowa tutaj o rozmiarach od pięćdziesięciu pięciu cali w górę. Monitory te są o przeznaczeniu do dużych pomieszczeń, gdzie duża powierzchnia ekranu pozwala zapewnić widoczność bardzo dużej ilości ludzi.

Szybka ochronna frontowa hartowana - jest elementem, który zabezpiecza bardzo delikatną matrycę przed konkretnym uszkodzeniem z powodu kontaktu z ostrymi przedmiotami, twardymi przedmiotami czy z powodu silniejszego nacisku.

Nakładki dotykowe, które są przeznaczone do dużych powierzchni - zastosowanie obecnych technologii na przykład w smartfonach wzniosłyby cenę monitora interaktywnego w górę i to kilka razy. Obecnie używane są technologie, które cenowo są bardzo przystępne i oferują jednocześnie bardzo wysoki komfort użytkowania.

panel profesjonalny LCD o bardzo dużej żywotności

trwale wykonana obudowa na przykład z aluminium szczotkowanego

opcjonalnie: OPS slot, który umożliwia wbudowanie komputera do wnętrza monitora.


Monitor interaktywny z wbudowanym komputerem

Monitor interaktywny służy do odtwarzania dźwięki, wyświetlania treści oraz także dodaje dotykową funkcje. Za generowanie treści jest odpowiedzialny osobny czy też wbudowany komputer OPS. Oczywiście z zainstalowanym oprogramowaniem. Za pomocą monitora można sterować zarówno jeśli chodzi o system operacyjny jak i także aplikacje, które są dedykowane dla dotykowych ekranów. W związku z tym, że ekrany dotykowe są spotykane bardzo często w laptopach, to liczba aplikacji i programów dedykowanych stale się zwiększa. Również programów edukacyjnych. Dokonując podsumowania to monitor interaktywny potrzebuje komputera, aby w pełni wszelkie jego możliwości zastosować.

Monitor interaktywny jest rozwinięciem idei, która jest bardzo popularna w edukacji, w klasycznych zestawach interaktywnych jak i także składa się z tablicy interaktywnej oraz z projektora.

Dla przypomnienia - interaktywny zestaw służy do wyświetlania z komputera obrazu, za pomocą projektora. To na nim nauczyciel nanosi wszelkie notatki czy na przykład steruje komputerem. Dzięki programom dedykowanym nauczyciele mogą nie tylko nanosić wszelkie notatki na tablicy zwykłej, ale mogą edytować wszelkie pobrane obrazy z sieci oraz korzystać z wideo materiałów, które są dostępne na przykład na YouTube.

Gdy chodzi o stronę sprzętową to w dużym bardzo skrócie - do czynienia mamy z trzema elementami. Jest to tablicy, projektor oraz komputer. Jeśli dodatkowo chcemy nagłośnienie rozsądne musimy raczej doliczyć element czwarty, czyli głośniki.

Podsumowując - kalibracja, montaż oraz także ilość kabli znacznie podwyższa koszt instalacji oraz wypływa bardzo negatywnie na estetykę.

Interaktywny monitor jest bardzo dużym uproszczeniem schematu powyższego, który wnosi wiele korzyści użytkowych. Przede wszystkim monitor jest zarówno powierzchnią dotykową, wyświetlaczem jak i także posiada wbudowany komputer oraz wbudowane głośniki.

W przypadku najbardziej "skomplikowanym" do działania pełnego wystarczą dwa elementy. Będzie to komputer zewnętrzny oraz monitor interaktywny.

Monitor interaktywny - 55

Monitor interkatywny OPS

Powyżej został wymieniony kilkukrotnie komputer OPS. Warto zatem dowiedzieć się czym jest. Komputer OPC jest komputerem zwykłym klasy PC, który jest zamknięty w mniejszej obudowie oraz zaopatrzony w złącze specjalne. Dzięki właśnie temu może zostać wbudowany w monitor wbudowany. Posiada on dedykowane sloty. Komputer wystarczy tak naprawdę wsunąć do slotu, następnie zabezpieczyć i w zasadzie jest już gotowy do użycia. Nie jest tutaj wymagane żadne podłączenie kabli.

Zobacz również: Wskaźnik laserowy do prezentacji multimedialnej >>

Redakcja wyposaz-biuro.pl