29 listopada 2016 Udostępnij

Jak wystrój wnętrza wpływa na nasze zdrowie?

Każdy wie, jak ważne jest zdrowie. Mimo to, jego szlachetność doceniamy dopiero, gdy zaczynamy chorować. Cierpimy nie tylko my sami, ale również nasze życie osobiste. Skupieni na chorowaniu, gorzej pracujemy.

Często choroba spowodowana jest czynnikami od nas niezależnymi, niejednokrotnie jednak wywołują ją wirusy i bakterie, a nawet nieprzyjemna atmosfera w miejscu pracy.

Co zrobić, by Twoje biuro nie zamieniło się w siedlisko chorób? Przede wszystkim działaj profilaktycznie!

Stwórz przyjemną atmosferę w biurze

Na pracę w komforcie i bez stresu może pozwolić sobie tylko 1% Europejczyków - wskazują ogólnoeuropejskie badania sondażowe dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy, przeprowadzone na zlecenie EU-OSHA.

Czy pracownicy Twojego biura należą do tej chlubnej grupy?

Jeśli nie, zastanów się, co może być powodem takiego stanu rzeczy.

Czego najbardziej obawiają się ludzie, z którymi pracujesz? Może problematyczny szef, zbyt duża liczba obowiązków, którym nie są w stanie podołać, a może obawa przed zwolnieniem?

Jeśli jesteś osobą decyzyjną i możesz wpłynąć na postawy swoich pracowników - zrób to. Pamiętaj, że to właśnie zrelaksowani pracownicy są najbardziej wydajni. Natomiast długotrwały stres jest jedną z najczęstszych przyczyn wielu chorób.

Nie warto w ten sposób tracić efektywnych ludzi. Dlatego zadbaj o przyjemną atmosferę w miejscu pracy. Jeśli trzeba to krytykuj, ale rób to konstruktywnie. Ciągłe wyliczanie błędów, negatywne spojrzenie na pracownika wcale nie mobilizują go do pracy. Zanim więc zaczniesz wymieniać, co nie odpowiada Ci w efektach pracy pracownika, rozpocznij krytykę od wymienienia kilku rzeczy, które pracownik zrobił dobrze. To nie tylko wpłynie pozytywnie na samopoczucie ocenianej przez Ciebie osoby, ale – jak zapewne sam się przekonasz w przyszłości – również na podejście do obowiązków.

Gdy na przykład Twój pracownik z powodu bałaganu nie jest w stanie poradzić sobie z obowiązkami, nie tylko powiedz mu wprost, że jego bałagan utrudnia mu wykonywanie obowiązków, ale dodatkowo podaj gotowe rozwiązanie: wręcz mu etui na dokumenty, w którym może umieścić różne papiery. Porządek zapewnią mu również pojemniki plastikowe, gdzie można włożyć niepotrzebne materiały biurowe.

Zadbaj o odpowiedni wystrój

Dobre samopoczucie i pomyślność – możemy to osiągnąć, dzięki odpowiednio urządzonemu wnętrzu biura. O tym, że wystrój miejsca pracy czy życia wpływa na nasze zdrowie wiedzieli już starożytni. Chińczycy stworzyli nawet własną filozofię Feng shui. Dziś jej zasady są nadal aktualne i mogą stać się dobrą inspiracją również dla nas, kiedy będziemy planować, jak wyposażyć nasze miejsce pracy. Najpierw pozbądź się wszystkich niepotrzebnych przedmiotów, następnie zadbaj o dostęp do naturalnego światła i o czyste powietrze w Twoim wnętrzu, na koniec zadbaj o obecność pięciu żywiołów: drewna, wody, ognia, metalu czy ziemi.

Komfort pracy

Wbrew pozorom to, gdzie położony jest segregator czy jakiego koloru jest zszywacz ma wpływ na wydajność pracownika. Co więcej, gdy wszystkie inne metody rozbudzania kreatywności zawiodą, możemy postawić na jeden sprawdzony sposób: stymulowanie w czterech ścianach. Ten sposób polega na zrelaksowaniu się, a potem szukaniu inspiracji, siedząc w swoim ulubionym pokoju czy miejscu do pracy, poprzez rysowanie, zapisywanie różnych skojarzeń, tworzenie map myśli.

Wystarczy dostarczyć naszym pracownikom kredki czy kolorowe cienkopisy, by Ci mogli bez stresu rozwijać swoją kreatywność, która jest jednym z najważniejszych elementów potrzebnych do szybkiego rozwiązywania problemów w pracy. Jeśli więc chcemy, by markery do rysowania stały się inspiracją dla podwładnych, dajmy im do dyspozycji kolorowe zakreślacze, papier i pozwólmy działać.

Zaspakajaj potrzeby pracowników

Słuchać, akceptować, dostarczać prowiant – brzmi banalnie i wręcz śmiesznie?

Z pozoru tak, ale tak naprawdę na tym opiera się dobra współpraca z ludźmi. Najedzony pracownik to pracownik bardziej wydajny niż ten głodny i spragniony. Pamiętaj więc o dostarczaniu napojów swojej załodze. Człowiek jak roślina bez wody umiera. Nasi pracownicy raczej nie umrą z pragnienia, ale zbyt małe nawodnienie organizmu znacząco zmniejsza koncentrację. W ten sposób sami doprowadzamy do tego, że różne projekty są wykonywane wolniej niż początkowo założyliśmy.

Ponadto, zwracajmy baczną uwagę na indywidualne potrzeby pracowników. Może na przykład się okazać, że w naszym zespole są osoby leworęczne, dla których pióro dla leworęcznych czy odpowiednie nożyczki, a nawet szybkoschnący atrament do pióra znacząco ułatwiłyby pracę.

Czyste powietrze w wielu miejscach nie jest standardem. Dlatego, jeśli w Twojej firmie trudno o nie, postaw rośliny na parapetach i w innych miejscach. Tak oto rozwiążesz większość problemów. Nie przesadzaj również z klimatyzacją. Badania wskazują, że suche powietrze zmniejsza szybkość pisania na klawiaturze o 10%.

Redakcja wyposaz-biuro.pl