12 marca 2018 Udostępnij

Biuro dla muzyka

Ogromna część pracowników biurowych posiada w swoim domu czy mieszkaniu pokój, który służy im jako „pomieszczenie pracownicze”. Znajduje się tam pełne wyposażenie biura: biurko, szafka na dokumenty, krzesło obrotowe, czasem stoliczek czy kanapa lub fotel. Muzyk nie jest jednak pracownikiem biurowym – po co więc ma aranżować przestrzeń, tworząc swoje własne biuro? Okazuje się, że może być to dla niego bardzo przydatne. Do czego? Przekonaj się!

Jak pracuje muzyk?

Niektórzy kojarzą pracę muzyka tylko i wyłącznie z koncertami publicznymi. Po co więc biuro, które nie będzie do niczego wykorzystywane? Okazuje się, że muzyk również musi mieć wydzieloną małą przestrzeń, w której będzie mógł zamknąć się, aby w spokoju skomponować utwór czy poćwiczyć grę na instrumencie. Niektórzy nagrywają również swoje próby dzięki mikrofonowi do laptopa, aby później słuchać ich i uczyć się na własnych błędach. Biuro może podczas tych procesów okazać się bardzo przydatne.

Małe biuro potrzebne jest nie tylko muzykom grającym na żywo. Przyda się również kompozytorom, wokalistom, a nawet nauczycielom muzyki, którzy co chwilę muszą oceniać sprawdziany i kartkówki uczniów. Poza meblami powinny znajdować się w nim również podstawowe artykuły biurowe, takie jak długopis, ołówek czy papierowa teczka. Przydatny może okazać się także zeszyt lub notatnik.

Nawet muzycy, którzy na co dzień koncertują, potrzebują pomieszczenia, dzięki któremu będą mogli na chwilę odciąć się od świata zewnętrznego i odpocząć. Czy w takim przypadku istnieje coś lepszego, niż prywatne biuro? Jeśli będzie w nim kanapa, możliwa stanie się nawet krótka drzemka. Warto więc pomyśleć o odpowiedniej aranżacji przestrzeni, aby biuro stało się odpowiednio dostosowane do potrzeb.

biuro muzyka

Odpowiednie wyposażenie biura

Jakie meble powinien mieć w swoim biurze muzyk? Przede wszystkim ważne jest, aby znalazło się w nim biurko oraz krzesło, przy którym będzie mógł usiąść i skorzystać z laptopa, np. w celu nagrania nowego utworu. Ważne są także szafki, gdzie przechowywane będą sterty nut oraz książki zawierające w sobie teorię i historię muzyki. Samo biuro powinno być przestronne, żeby podczas grania muzyk, który ma taką możliwość, mógł pochodzić z instrumentem. Umiejętność „spacerowania” z instrumentem może wydawać się bezsensowna, jednak w rzeczywistości jest przydatna, np. podczas koncertów, na których stanie w miejscu niczym słup soli może jedynie zniechęcić publiczność. Istotny jest także pulpit, na którym muzyk będzie mógł położyć wydrukowane na papierze nuty, akordy lub teksty. Przyda się też kanapa lub sofa, która umili chwile wytchnienia oraz mały stoliczek – miejsce na wszelkie papiery, bardzo przydatne w nieodległym czasie.

Biuro muzyka powinno pobudzać kreatywność. Potrzebne będą więc rośliny doniczkowe, obrazy na ścianach oraz małe ozdoby, np. świeczki zapachowe czy kilka porcelanowych figurek. Warto również zwrócić uwagę na kolory dominujące w pomieszczeniu. Mają one duży wpływ na samopoczucie człowieka, więc dobrze byłoby dobrać takie, które uaktywniają twórcze myślenie oraz poprawiają humor. Dużą rolę odgrywa także odpowiednie oświetlenie. W biurze powinno być dostępne zarówno światło dzienne, jak i elektryczne.

Przydatne artykuły szkolne

Artykuły nazwane szkolnymi przydają się nie tylko w szkole, ale również w dorosłym życiu, nawet podczas pracy. Przykładowo długopisy, które nie wychodzą z mody. Pisanie ręczne jest coraz bardziej wypierane przez nowoczesne technologie, jednak jeszcze przez długi czas na pewno nie zniknie. Materiały biurowe takie jak długopisy będą więc wykorzystywane. Potrzebne są nie tylko w biurach, ale również w różnych urzędach, a nawet domach. Niestety bardzo łatwo się gubią – warto więc kupić więcej, niż jedną sztukę. Ważny jest też zeszyt lub notatnik, w którym można zapisać najważniejsze daty, albo numery telefonów. W końcu każdemu zależy na zdobyciu odpowiednich kontaktów, dzięki którym łatwiej będzie wejść na rynek. Warto wszystkie zapisywać nie tylko w formie elektronicznej, ale również papierowej, ponieważ urządzenie mobilne, np. smartfon, może zostać skradzione.

Potrzebne mogą okazać się papierowe teczki i skoroszyty, w których będzie można schować zadrukowane strony, aby nigdzie nie zginęły. Można kupić je w każdym sklepie papierniczym za naprawdę niewielką sumę, podpisać odpowiednimi etykietkami i schować w szafce, w biurze. Między innymi dzięki temu muzyk będzie miał pewność, że żadna z istotnych partytur nie zaginie nagle w stercie innych papierów.

Ksero i wydruki dla muzyków

Papier ksero przyjacielem muzyka! Gdyby nie on, na czym instrumentaliści i wokaliści mieliby drukować nuty czy teksty? Warto zaopatrzyć się w urządzenie wielofunkcyjne lub znaleźć tani punkt ksero, który stale będzie chętnie przyjmował zlecenia muzyka. W mieście jest ich naprawdę dużo, czają się prawie na każdym rogu. Warto więc podejść i zapytać o cennik lub poszukać go w Internecie oraz poprosić o próbny druk, dzięki któremu mniej więcej poznamy jego jakość. Jeśli natomiast muzyk zdecyduje się na kupno urządzenia wielofunkcyjnego, dobrze byłoby przez zakupem poznać jego najważniejsze parametry. Ważny jest także dobór odpowiedniego tuszu bądź atramentu oraz papieru. Może to być nieco problematyczne, jednak dla chcącego nic trudnego. W końcu czego nie zrobi muzyk dla swoich nut?

 

Redakcja wyposaz-biuro.pl