10 marca 2017 Udostępnij

Sztuka kaligrafii – wybieramy pióro wieczne

Staranne pisanie ręczne powoli odchodzi w niepamięć. W dorosłym życiu za pomocą długopisów i piór używamy coraz rzadziej. Konieczność ręcznego pisania właściwie kończy się wraz z zakończeniem edukacji. Wciąż jednak są wśród nas miłośnicy tradycyjnych przyborów do pisania.

Nawet jeśli piszemy przede wszystkim na komputerze, ciągle zdarza nam się podpisywać różnego rodzaju dokumenty, akta i rachunki. Nawet jeśli używamy pióra rzadko, warto mieć pod ręką takie, które będzie dobrze dopasowane do naszej dłoni. Oprócz tego, że praktyczne, pióro może być również eleganckim atrybutem, którym posługujemy się w pracy i podczas spotkań z naszymi klientami oraz kontrahentami biznesowymi. Pióro to nie tylko użyteczne narzędzie, ale symbol elegancji i profesjonalizmu. Wybierając odpowiedni model, czy to dla siebie, czy w prezencie dla bliskiej nam osoby, pamiętajmy o kilku cechach, na które warto zwrócić uwagę.

Pióro wieczne - jakie wybrać ?

Zastanów się nad tym, w jakich sytuacjach będziesz używać swojego nowego pióra wiecznego. Czy będziesz robić nim szybkie notatki podczas firmowych briefów i burz mózgów, czy potrzebne Ci ono przede wszystkim do składania eleganckich podpisów? Jeżeli pióro ma Ci służyć często i na co dzień, Twoim priorytetem powinna być wygoda użytkowania. Wybierz model, który będzie dobrze leżał w dłoni i nie będzie zbyt ciężki. Chwytając pióro wieczne do ręki, pamiętaj, że w sklepie papierniczym często jest ono pozbawione naboju lub tłoczka, który również odrobinę waży i może zmienić środek ciężkości pióra. Jeżeli Twoje pióro posłuży Ci przede wszystkim do składania podpisów, może być cięższe, przez co często bardziej eleganckie. W tym wypadku oprócz wygody, będzie Cię interesował przede wszystkim design. Zastanów się, jakie wrażenie wywrzesz na swoim kliencie, wyciągając z kieszeni lub torby konkretny model pióra. Niech narzędzie do pisania stanie się Twoim atrybutem, podkreślającym profesjonalizm i dobry styl, jakim się odznaczasz.Dobrze zastanów się nad tym jakie pióro wieczne wybrać, tak aby spełniało wszystkie Twoje kryteria i wymagania.

Dobre pióro wieczne - wybór stalówki

Sercem pióra jest stalówka. Ten element jest jedną z najistotniejszych części pióra, bowiem to ona pracuje na to, jak pióro wieczne prowadzi się podczas pisania i jaki jest efekt końcowy widoczny na papierze. Dlatego warto zwrócić na nią szczególną uwagę. Dobre pióro wieczne i porządna stalówka to wiele lat bezproblemowego użytkowania. Oczywiście każdemu posiadaczowi pióra zależy na tym, żeby była ona jak najbardziej wytrzymała. Ówcześnie stalówki wykonuje się przede wszystkim ze złota i ze stali szlachetnej. Te pierwsze są dużo bardziej wytrzymałe, ale jednocześnie znacznie droższe. Oprócz materiału, z jakiego zostanie wykonana stalówka naszego pióra, musimy zdecydować, jakiej grubości pismo nam się podoba. Stalówki piór wiecznych oznaczane są poprzez system literowy. Oznaczenie to sygnalizuje nam, jak grubą linię postawi na papierze dane pióro. Wyróżnia się pięć różnych typów stalówek:

  • Stalówka typu EF (extra fine) to stalówka bardzo cienka

  • Stalówka typu F (fine) to stalówka cienka

  • Stalówka typu M (medium) to stalówka średnia

  • Stalówka typu B (board) to stalówka gruba

  • Stalówka typu BB/2B (2x board) to stalówka bardzo gruba

stalówka pióra

Wybierając pióro wieczne najlepiej zacząć od wypróbowania stalówki średniej, czyli M. Stanowi ona pewnego rodzaju punkt odniesienia. Po sprawdzeniu tej grubości będziesz w stanie sprecyzować, czy szukasz czegoś o cieńszej, czy grubszej linii. Pamiętaj jednak, że oznaczenia te nie są standaryzowane, dlatego linia napisana stalówką typu M może mieć różną grubość w przypadku piór dwóch różnych producentów. Nie kupuj więc pióra w ciemno i wypróbuj wybraną stalówkę przed zakupem.

Pióro - na naboje, a może tłoczek?

Wybierając idealne pióro, staniesz przed jeszcze jednym wyborem. Jest nim wybór odpowiadającego Ci systemu napełniania pióra. Na rynku dostępne są przede wszystkim pióra na naboje i takie, do których dołączony jest tłoczek, nazywany często konwerterem lub pompką. Każdy z systemów napełniania ma swoje zalety.

  • Naboje są przede wszystkim proste w przechowywaniu i transportowaniu. Ich niewielkie rozmiary pozwalają schować je nawet do portfela czy też do najmniejszej kieszonki w torebce. Dzięki temu możesz mieć je zawsze przy sobie. Ich wymiana jest bardzo szybka. Wystarczy tylko odkręcić obudowę, wyjąć opróżniony nabój i włożyć kolejny. Ich wadą z kolei może być ograniczona ilość kolorów oraz, w zależności od producenta, relatywnie wysoka cena, podnosząca koszty eksploatacji. Ponadto kupując pióro danej firmy, musimy kupować naboje tego samego producenta, co w przypadku niektórych marek może być problematyczne ze względu na niską popularność danej firmy na polskim rynku.

  • Konwerter pozwala nam na napełnianie pióra każdym atramentem, niezależnie od marki, co może pomóc zaoszczędzić nieco pieniędzy. Ponadto umożliwia nam korzystanie z tuszy w wielu kolorach, często niedostępnych w formie. Wadą konwertera może być to, że jego napełnianie trwa nieco dłużej, niż wymiana zwykłego naboju. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to niezwykle proste. Używanie konwertera zmusza nas do posiadania kałamarza lub innego pojemnika z tuszem, co może być kłopotliwe podczas podróży.
     

Sposób napełniania pióra warto dostosować do swojego trybu życia i charakteru wykonywanej pracy. Warto pamiętać, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć oba systemy napełniania pióra wiecznego. W domu czy w pracy możemy postawić na biurku kałamarz, natomiast w podróży mieć zawsze przy sobie kilka nabojów, które w kilka sekund pozwolą nam na ponowne napełnienie naszego narzędzia do pisania.

obudowa pióra

Pióro wieczne z grawerem - z czego powinna być wykonana obudowa ?

Wybierając pióro, warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału została wykonana obudowa oraz klip. Obudowy piór są wykonywane z różnorodnych tworzyw, ale najczęściej zdarzają się pióra aluminiowe oraz plastikowe. Od materiału z jakiego zostało wykonane pióro wieczne zależy między innymi jego waga i wytrzymałość. Zastanów się, czy wolisz pisać lekkim, czy ciężkim piórem. Pomyśl również o tym, w jaki sposób będziesz transportować swoje pióro. Materiały lakierowane są mniej odporne na zarysowania, jeśli więc jesteś osobą dość chaotyczną, a pióro będziesz wrzucać bezpośrednio do plecaka lub torby, pomiędzy inne znajdujące się w środku przedmioty, zrezygnuj z takiego rozwiązania. Solidna obudowa jest również bardzo istotna w kwestii ewentualnego grawerunku, który dodaje naszemu akcesorium jeszcze większej eleganck oraz indywidualnego sznytu. Pióro wieczne z grawerem to atrybut wielu szanujących się biznesmenów. Jednak żeby wykonać porządny i trwały grawerunek niezbędny jest równie solidny grunt jakim w tym przypadku jest obudowa naszego pióra.

Przyglądając się skuwce swojego nowego pióra, zwróć uwagę na sprężystość materiału, z jakiego został wykonany klip. To jego najważniejsza cecha. Odpowiedni klip powinien pozwolić Ci zamontować pióro wieczne w etui lub kieszeni marynarki przy użyciu jednej ręki. Wypróbuj jak najwięcej piór, nie tylko pisząc, ale także umieszczając je w kieszeni koszuli lub w przeznaczonej do tego kieszonce w torbie i wybierz takie, którego klip będzie odpowiednio elastyczny.

Pióro wieczne - pisz, baw się, pracuj

Choć staranne pisanie może nam się kojarzyć z nużącym siedzeniem w ławie szkolnej, tak naprawdę staranne pisanie może być dobrą zabawą, a składanie podpisu eleganckim piórem drobną czynnością, która sprawi nam nieco przyjemności pomiędzy jednym, a drugim zadaniem w pracy. Pióro wieczne to wyróżnik profesjonalnego, prężnie działającego biznesmena. To także, a może przede wszystkim, narzędzie naszej pracy, które powinno być funkcjonalne, sprawne i wytrzymałe. Poświęć więc chwilę na dopasowanie odpowiedniego modelu do swojego trybu pracy, sposobu układania dłoni podczas pisania i osobistych upodobań estetycznych, a z pewnością zaprzyjaźnisz się ze swoim piórem i ze sztuką kaligrafii.

Redakcja wyposaz-biuro.pl