30 listopada 2017 Udostępnij

Puzzle i biurowa strefa relaksu

Każda praca, czy to fizyczna, która wymaga dużego nakładu sił i energii, czy też biurowa, w której większość czasu spędza się siedząc przy biurku, nadwyrężając kręgosłup, w wysiłek sprowadza się do ciężkiej pracy umysłowej, konieczna jest przerwa. W gruncie rzeczy w pracy biurowej odpoczynek powinien być nieodłącznym jej elementem, gdyż zrobienie sobie przerwy w pracy przy komputerze jest wskazane nie tylko dla samopoczucia, ale również zdrowia i nie ma znaczenia, czy nad pracownikiem wisi widmo zbliżającego się terminu realizacji, czy może szef.

Puzzle dla dorosłych

Na szczęście coraz więcej pracowników, a co za tym idzie całych firm, czy korporacji, zdaje sobie sprawę z zalet odpoczynku, więc sprawniej i chętniej aranżuje przestrzenie biurowe, które sprzyjają relaksowi. To właśnie w takich specjalnie przygotowanych strefach relaksu można nie tylko odpoczywać, bezczynnie siedząc, ale zadbać o zmęczony umysł odpowiednio go stymulując np. układaniem puzzli. Co prawda zakup takich puzzli do biura, dla wielu można wydawać się odrobinę groteskowy, bo postrzegane są głównie, jako zabawka dla dzieci, ale przeprowadzone dotąd badania naukowe wykazały, że puzzle ćwiczą pamięć, więc warto mieć pod ręką taki prosty stymulator.

Puzzle w pracy

Tak naprawdę mało kto pracuje 8 godzin non stop, a sposób na przeryw jest bardzo wiele, choć zazwyczaj sprowadzają się do wyjścia na papierosa, kawy w pracowniczej kuchni, czy bezcelowego przeszukiwania stron internetowych. A przecież te kilka, czy kilkanaście minut można spędzić zupełnie inaczej. Wtedy właśnie przyjemną alternatywą staje się miejsce, do którego pracownicy mogą się udać, aby przed dalszą efektywną pracą odrobinę się zrelaksować, czy zregenerować siły, wybierając miłe choć niekonwencjonalne leżakowanie na kanapie, odpoczynek na hamaku, czy efektowne układania puzzli z współpracownikami. To właśnie w takich przyjemnych okolicznościach zdecydowanie łatwiej i szybciej o integrację pracowników zwłaszcza, gdy zespół zasilają nowi, nieznający jeszcze nikogo koledzy.

układanie puzzli w pracy

Być może mało kto zdaje sobie sprawę, że to właśnie gry planszowe świetnie ćwiczą umiejętności społeczne, nie tylko pogłębiając więzi, ale przede wszystkim ucząc współpracy. Umiejętność dogadywania się, działania w zespole oraz budowanie poczucia zadaniowości są jednymi z najistotniejszych elementów w pracy biurowej, ponieważ korzystnie wpływają na efektywność i sukcesywność realizowania projekty. Choć nie można zapomnieć również o tym, że puzzle pozwalają wypracowywać w zespole umiejętność skupienia się na jednej czynności, tym bardziej gdy wokoło mnóstwo jest rozpraszaczy.

Puzzle - zalety

Praca umysłowa i wykonywanie kreatywnego zawodu powoduje, że przychodzi zmęczenie i wypalenie. Jest to stan całkowicie normalny, ale na szczęście krótkotrwały, więc w zasadzie nie ma się czym przejmować. Zazwyczaj kilka dni wolnego lub dłuższy urlop pozwalają na regenerację i konieczny odpoczynek, by energia do działania powróciła, a głowa wypełniała się nowymi pomysłami. Regularny trening mózgu również jest dobrym sposobem na rozbudzenie kreatywność, a w tym świetnie sprawdzają się właśnie puzzle. Według naukowców przeprowadzających badania z wiekiem spada sprawność ośrodków kory mózgowej odpowiedzialnych za pamięć, a osoby, które regularnie kompletują obrazki ćwiczą nie tylko koncentrację, ale głównie zapamiętywanie wzrokowe. Choć niewielu zdaje sobie sprawę puzzle nie są wyłącznie zabawką dla dzieci, ale posiadają szereg walorów edukacyjnych i warto poświęcić im codziennie kilka minut, chociażby podczas przerwy w pracy.

Wbrew pozorom puzzle, to nie tylko trening dla mózgu, ale świetna zespołowa zabawa, dająca satysfakcję i mnóstwo frajdy.

Redakcja wyposaz-biuro.pl