10 listopada 2016 Udostępnij

Jak będziemy pracować, czyli o biurze przyszłości i nie tylko…

Skaner siatkówki oka zamiast czytnika kart przy wejściu, urządzenia uruchamiane przy pomocy smartfona, inteligentne ubrania oraz drony wielkości motyla poruszające się po biurach – to tylko niektóre udogodnienia, które być może spotkamy w biurze przyszłości.

Na tę wizję za kilka lat ludzie może zareagują śmiechem, tak jak my reagujemy na stworzone sto lat temu futurystyczne wizje roku 2000. Te pomysły mogą jednak okazać się zgodne z rzeczywistością. Jedno jest pewne – przyszłość zweryfikuje nasze wyobrażenia

Rewolucja na rynku pracy

Śmierć i podatki – to dwie rzeczy, których możemy być pewni. Nikt natomiast do końca nie wie, nie tylko tego jak będą wyglądać biura w przyszłości, ale przede wszystkim tego, jak będziemy pracować.

W czasach ciągłych zmian technologicznych musimy mieć świadomość, że wiele współczesnych zawodów przestanie istnieć. Pojawią się za to nowe! Oczywiście, można powiedzieć, że tak było od zawsze. Jedne zawody musiały ustąpić miejsca innym. Współcześnie jednak ten proces, dzięki gwałtownym zmianom technologicznym, przybrał dotąd nieznanego w historii tempa. 

Do 2020 roku w wyniku automatyzacji w 15 najbogatszych państwach świata zniknie 7 milionów miejsc pracy, a pojawi się 2 miliony nowych. Do 2033 roku w USA zniknie prawie połowa miejsc pracy. Zmieni się również jej natura. Większość z nas nie będzie pracować w biurze, ale zdalnie z dowolnego miejsca na ziemi.

Milenialsi idą do pracy!

Szacuje się, że w 2026 roku aż 75% wszystkich pracowników będą stanowić Milenialsi. To generacja, która urodziła się w latach 1983-2000 i nie zna życia bez Internetu. Psychologowie twierdzą, że to za ich sprawą zmieni się sposób i kultura pracy.

Przedstawiciele tego pokolenia wiedzą, że równowaga pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym jest najważniejsza. Milenialsi udowodnili również, że dzięki sieci WWW można budować dochodowe firmy bez wsparcia wielkich korporacji.

Zamiłowanie do Internetu tej generacji może sprawić, że z biur znikną kartonowe pudełka na dokumenty, segregatory i skoroszyty, czyli wszystko to, co służy do przechowywania materiałów w wersji papierowej. Rezygnacja z prowadzenia dokumentacji papierowej to nie tylko zmiany związane z archiwizacją i przechowywaniem dokumentów. To przede wszystkim krok w kierunku nowych technologii oraz oprogramowań, które będą w stanie bardziej wydajnie niż do tej pory, prowadzić odpowiednią dokumentację.

Nowe technologie to przyszłość wielu biur. Kiedyś nasi dziadkowie nie wyobrażali sobie, że drzwi można otwierać innym kluczem niż tradycyjny metalowy. Być może my nie wyobrażamy sobie, że karty magnetyczne zostaną zastąpione skanerem siatkówki oka. Być może to przyszły sposób na wejście do naszego biura.

Wyposażenie biura

Kreatywne wnętrza

Biorąc pod uwagę, że biura już teraz są projektowane pod Milenialsów, można domyślić się, że będą to miejsca, w których przede wszystkim będzie można współpracować, ale również popracować w samotności czy odpocząć. Świetnie sprawdzają się biura typu open space z wydzielonymi przestrzeniami na pracę w samotności. Ponadto pracodawcy coraz częściej inwestują w wystrój wnętrza, by ten sprzyjał kreatywności. Na każdym etapie wyposażania wnętrza - począwszy od dobrania odpowiednich mebli, a skończywszy na drobiazgach, które rozbudzają twórcze myślenie – pracodawcy dbają o to, by pracownik czuł, że jest indywidualnym człowiekiem, a nie tylko trybikiem w machinie. Kolorowe flamastrykarteczki czy też nowoczesne zszywacze – nawet takie drobnostki mogą wprowadzić pracownika w dobry nastrój.

Coraz większą popularnością cieszą się przestrzenie coworkingowe, gdzie można wynająć biurko i pracować w towarzystwie zupełnie nam nieznanych osób. Dzięki temu można nie tylko oddzielić obowiązki zawodowe od życia rodzinnego, ale również nawiązywać kontakty biznesowe.

Inteligentne ubrania

Potrzeba matką wynalazków – te słowa sprawdzają się również, gdy chcemy ułatwić oraz usprawnić sobie pracę oraz zagwarantować bezpieczeństwo naszym pracownikom. Tekstronika użytkowa to nowa dziedzina nauki, która jest połączeniem elektroniki, włókiennictwa, automatyki, metrologii oraz informatyki. Naukowcy, którzy zajmują się tą dziedziną, na co dzień tworzą odzież ochronną, która ma zapewnić bezpieczną pracę osobom, które wykonują zawody podwyższonego ryzyka.

Zwykły kombinezon, rękawice ochronne czy kask, ustąpią miejsca takim ubraniom ochronnym, które będą nieustannie monitorować parametry życiowe. Strażacy już dziś mogą pochwalić się strojami, które posiadają wbudowane czujniki temperatury zewnętrznej i wewnętrznej, tętna czy obecności gazów.

Rozwój, nowe technologie, kreatywne wnętrza oraz rezygnacja ze standardowej formy pracy biurowej – oto, co może nas czekać w niedalekiej przyszłości.

Redakcja wyposaz-biuro.pl