19 grudnia 2016 Udostępnij

Papier jako podstawa pracy biurowej

Papier w każdym profesjonalnym biurze to podstawa. Potrzebny jest na co dzień m.in. do notowania na przykład markerami Pentel, drukowania, kopiowania czy wysyłania. Przydatny na co dzień jest nie tylko papier ksero, ale i zwykłe notesy lub zeszyty. Artykuły papiernicze powinny więc zawsze znajdować się pod ręką. Warto też zadbać o ich odpowiednią jakość, gdyż jest to kluczem do ich trwałości.

Przeznaczenie papieru do plotera

Okazuje się, że w chwili obecnej niezwykle ważną rolę odgrywa papier do plotera. Na nim bowiem opiera się wiele innych produktów. Papier tego typu sprzedaje się nie w ryzach jak papier ksero, ale nawija na wielkie bele będące zresztą częścią plotera. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów papierów tego typu. Od ich właściwości  uzależniony jest efekt końcowy całego wydruku. Papiery do plotera charakteryzują się przede wszystkim zwiększoną chłonnością oraz stosunkowo krótkim czasem schnięcia po nałożeniu farby drukarskiej. Pozwalają na tworzenie bardzo precyzyjnych wydruków.

Na papierze ploterowym drukuje się m.in. billboardy i reklamy wielkoformatowe różnego rodzaju. Dlatego też spełniać musi on szereg wymogów. Nie może przede wszystkich posiadać żadnych plam, przebarwień czy być zawilgocony. Z tego powodu ważną kwestią jest jego odpowiednie przechowywanie. Ponadto farba drukarska nakładana jest tylko na idealnie gładkie powierzchnie, gdyż tylko wówczas jest pewność, że wydruk będzie idealny. Papier ploterowy najwyższej jakości wykorzystywany jest też często do druku szczegółowych map geologicznych i schematów technicznych różnego rodzaju. Coraz częściej drukuje się na nim również plany architektoniczne.

podział papierów biurowych

Rodzaje papieru biurowego

Rodzajów papieru wykorzystywanego w biurach jest wiele. Niektóre znajdują zastosowanie częściej, a inne nieco rzadziej. Jednym z najpopularniejszych typów jest na pewno popularny papier ksero. Standardowy typ ma gramaturę rzędu 70-80 g/m2 i wykorzystywany może być do kopiowania oraz do wydruków - czarno-białych i kolorowych. Dzięki odpowiedniej sztywności umożliwia niezawodną pracę wszystkich urządzeń biurowych. Sprawdza się również do korespondencji. Na rynku dostępny jest również papier ksero o wyższej gramaturze około. 200-2500 g/m2. Zazwyczaj charakteryzuje się on jednocześnie wysokim stopniem białości i przeznaczony może być do różnego rodzaju wydruków. Doskonale współpracuje zarówno z drukarkami laserowymi, jak i atramentowymi czy kserokopiarkami. Jego grubość gwarantuje brak zacięć i innych problemów podczas drukowania.

W każdym biurze powinien się znaleźć też kolorowy papier ksero. Jest on barwiony w masie celulozowej, a w sklepach dostępny w wielu kolorach i rozmiarach do wyboru. Wykorzystuje się go w drukarkach laserowych i atramentowych. Najczęściej jego barwa jest odporna na starzenie. Dzięki temu można tworzyć ciekawe wydruki, także wizytowe. Niektóre rodzaje można stosować też przy wydrukach dwustronnych. Kolorowy papier ksero jest idealnie gładki i zapewnia wysoką ostrość obrazu.

Nowością na rynku jest papier ksero sprzedawany w rolkach. Jest bezdrzewny i niepowlekany, charakteryzuje się wysokim stopniem białości, a jego produkcja odbywa się bez udziału chloru. Sprawdza się przede wszystkim w szybkich drukarkach, kserokopiarkach i maszynach ofertowych.

Papier A4 oraz inne popularne rozmiary

Najpopularniejszym i najbardziej rozpowszechnionym rozmiarem papieru jest format A4 (21cm x 29,7cm), jaki posiada m.in. zwykły papier ksero. Składając taką kartkę na pół otrzymuje się format A5 (14,8cm x 21cm), z kolei podwojenie A4 to format A3 (29,7cm x 42cm). Na polskim rynku arkusze formatu A są zdecydowanie najczęściej spotykane. A4 to rozmiar papieru do drukarki, A5 spotkany jest z kolei najczęściej w formie zeszytu czy broszury. Stosuje się go również często przy niskonakładowym druku książek w technologii cyfrowej. Natomiast format A6 spotkać można zazwyczaj w ulotkach reklamowych. Z formatu A4 poprzez złożenie na trzy części uzyskiwany jest format DL (9,9cm x 21cm), typowy dla ulotek.

Rzadziej w sprzedaży spotykany jest format B. Zdecydowanie popularniejszy jest w branży drukarskiej.  Z kolei format C wykorzystywany jest przede wszystkim w przypadku koper. Koperta C4 mieści w sobie bez składania kartkę A4, a koperta C5 kartkę A5 lub połowę kartki A4. Koperta DL ma wymiary 11cm x 22 cm i mieści w sobie wydruki w formacie DL lub kartkę A4 złożoną na trzy części.

papier do druku

Jaki papier do drukarki atramentowej?

Papier do drukarki atramentowej jest dość specyficzny. Ten przeznaczony do codziennego użytku powinien być przede wszystkim niedrogi i posiadać typową gramaturę rzędu 70-70 g/m2. Papiery przeznaczone do drukarek tego typu cechują się odpowiednią strukturą, która ułatwia tuszowi szybkie wnikanie w papier Sięgnąć można także po papier uniwersalny, który jest nieco tańszy. Zazwyczaj rolę tę pełni zwykły papier do kserokopiarek, który nadaje się także do druku w drukarce atramentowej i laserowej. Jednak w tym przypadku efekt druku jest znacznie gorszy. Lepszym rozwiązaniem jest więc zakup papieru dedykowanego do konkretnej techniki.

 Zastosowanie papieru kancelaryjnego

Papier kancelaryjny w ostatnich latach stracił nieco na popularności i spotkać go można w sklepach papierniczych  coraz rzadziej. Niekiedy nazywany jest też papierem podaniowym, jak sama nazwa wskazuje służy przede wszystkim do pisania podań i innych pism urzędowych. Wykorzystywany jest także w szkołach. W chwili obecnej coraz częściej wykorzystuje się jednak w tym celu zwykły papier ksero bądź gotowe wydruki. Klasyczny papier kancelaryjny jest w kratkę i ma format A3. Cechuje się także niską gramaturą rzędu 60 g/m2.

papier do druku wizytówek

Odpowiedni papier wizytówkowy

Wizytówki można samodzielnie wydrukować nawet przy użyciu zwykłej drukarki atramentowej czy laserowej. Wystarczy zaopatrzyć się tylko w odpowiedni papier. Papier wizytówkowy nazywany jest niekiedy również kartonem wizytówkowym. Wynika to z jego stosunkowo wysokiej gramatury, która wynosi średnio 200-250 g/m2. Dzięki temu wizytówki są sztywne i bardziej wytrzymałe, co minimalizuje ryzyko ich zgniecenia czy zniszczenia. Ponadto wizytówki wydrukowane na lepszej jakości papierze są lepiej odbierane przez potencjalnych klientów. Najczęściej stosowany jest  tym przypadku gładki papier kredowy, idealnie sprawdzający się w druku cyfrowym. Doskonale sprawdza się w przypadku wizytówek, gdyż zapewnia gładką powierzchnię oraz doskonałe odbicie grafiki i tekstu. Występuje w wersji matowej i błyszczącej do wyboru.

Wiele osób sięga  także po ozdobny papier wizytówkowy. To świetny sposób na wyróżnienie się z grona konkurentów. W chwili obecnej gama faktur i kolorów na rynku jest ogromna, dlatego też każdy znajdzie propozycję odpowiednią dla siebie. Dużą popularnością cieszy się m.in. papier perłowy i metaliczny. Ciekawym rozwiązaniem jest też papier satynowy, przeznaczony do druku cyfrowego, laserowego lub atramentowego. Wyróżnia się idealną gładkością powierzchni, dzięki czemu wizytówki prezentują się bardzo profesjonalnie. Dodatkowo satynowa powierzchnia zapewnia wierne odwzorowanie barw i wysoki stopień nasycenia barw. Więcej na http://papierdlabiura.pl/

Redakcja wyposaz-biuro.pl