Kalendarz – stary dobry sposób na organizację czasu
Nazwa kalendarz wywodzi się od greckiego słowa kaleo, które oznacza "zwołuję". W starożytnym Rzymie arcykapłan bowiem na początku każdego miesiąca zwoływał mieszkańców miasta, aby ogłosić długość nadchodzącego miesiąca oraz przypadające w nim dni świąteczne. Stąd zresztą pierwszy dzień miesiąca w języku łacińskim nazywano właśnie calendae. Z czasem księgę przeznaczoną do zapisywania wydatków i przychodów pieniężnych oraz dni, świąt i zmian fazy księżyca zaczęto nazywać calendarium.
Pierwsze kalendarze, które pojawiły się w Polsce były autorstwa duchownych katolickich przybyłych z zachodu. Wydawano je w języku łacińskim na potrzeby księży. Znajdowały się w nich ustalone daty świąt ujęte w tzw. cykle wielkanocne. Zawierały również wykaz dni w roku z świętym patronem dnia. Święta oznaczano kolorem czerwonym, rzadziej niebieskim lub złotym. Głównym ośrodkiem wydawniczym kalendarzy był wówczas Kraków. To właśnie na profesorach Akademii Krakowskiej spoczywał obowiązek sporządzania kalendarzy. Pierwszy kalendarz ścienny został wydany w roku 1474. Polskie kalendarze cieszyły się ogromną popularnością i wydawany były także m.in. w Rzymie czy Lipsku. W XVII wieku pozycję Krakowa w wydawaniu kalendarzy przejął Zamość. W wieku XVII swoje kalendarze zaczęły wydawać także drukarnie jezuickie i pijarskie. Wówczas pojawił się też typ kalendarza kieszonkowego. Obecnie do wyboru mamy przeróżne modele i wzory kalendarzy. Warto pamiętać o eleganckim artykule piśmienniczym, na przykład marki Waterman - dzięki któremu zrobimy notatki i plan dnia.
Kalendarz – podstawowe zastosowanie
Kalendarz to sprawdzony i znany od wieków sposób na organizację czasu. Zagląda się do niego niemal codziennie, notuje najważniejsze wydarzenia, terminy spotkań i spraw do załatwienia. Kalendarze wiesza się na ścianie, ustawia na biurku lub nosi w torebce w formie wygodnego organizera. Coraz popularniejsze są też kalendarze elektroniczne. To z kalendarzem w ręku planuje się najczęściej urlopowy wyjazd. Niekiedy zawiera też inne informacje - przepisy kulinarne, ciekawostki na różne temat i nie tylko. W kalendarzu znaleźć można też daty imienin i świąt. Dzisiaj chyba nie sposób już sobie wyobrazić życia bez kalendarza. Kalendarze dzienne najpopularniejsze są wśród osób, które z uwagi na swoją pracę odbywają wiele spotkań. Można za ich pomocą planować sobie rozkład dnia i robić podręczne notatki. Często wyposażone są w dodatkowy skorowidz teleadresowy. W kalendarzach tygodniowych miejsca do notowania jest nieco mniej, ale w dalszym ciągu można w nich notować najważniejsze spotkania i zadania do wykonania. Z kolei kalendarze miesięczne przeznaczone są do planowania całego miesiąca z góry. Najczęściej spotkać je można w biurach i firmach.
Ozdób pomieszczenie kalendarzem trójdzielnym
Kalendarze trójdzielne mają wciąż bardzo szerokie zastosowanie. Natknąć się na nie można w zasadzie wszędzie - w szkołach, firmach czy domach prywatnych. Są funkcjonalne, a przy tym niejednokrotnie bardzo efektowne. Kalendarze tego typu przedstawiają kolejne trzy miesiące - zazwyczaj poprzedni, obecny i przyszły. Po upływie danego miesiąca odrywa się kartki i pojawiają się kolejne trzy miesiące. Dzięki plastikowemu obramowaniu, najczęściej w kolorze czerwonym, można zaznaczyć na nich również konkretną datę. Często zawierają też imieniny oraz nazwy dni i tygodni w najpopularniejszych językach obcych (angielski, niemiecki). Pozwalają na łatwe i szybkie znalezienie interesującej daty, zarówno wstecz, jak i w przód. Są nieocenione podczas codziennej pracy biurowej i nie tylko.
Do lamusa odchodzą już powoli klasyczne kalendarze trójdzielne z nudną reklamą czy logo. Wiele osób oczekuje bowiem, że kalendarz trójdzielny będzie nie tylko pełnił rolę terminarza, ale i efektownej ozdoby na ścianie. W chwili obecnej ogromną popularnością cieszą się kalendarze autorskie, tworzone według pomysłu klienta np. z wykonaną przez niego fotografią lub grafiką. Kalendarz trójdzielny wciąż zaliczany jest także do najpopularniejszych gadżetów reklamowych rozdawanych przez firmy swoim wiernym klientom. Musi być jednak zrobiony w sposób pomysłowy i gustowny.
Wygodny kalendarz jako osobisty terminarz
Kalendarze książkowe w formacie A4 czy A5 służą niejednokrotnie jako wygodny, podręczny terminarz. Pełnią one rolę swego rodzaju plannera, posiadają bowiem zazwyczaj sporo miejsca na notatki i nie tyko. Dzięki nim można w jednym miejscu zgromadzić wszystkie terminy spotkań i spisać wszystkie cele do wykonania w danym tygodniu czy miesiącu. Mniejsze modele z powodzeniem zmieszczą się w damskiej torebce lub męskiej aktówce.
Kalendarze książkowe formatu B5 są przydatne w przypadku osób, które każdy swój dzień lubią rozpisywać godzina po godzinie np. z uwagi na dużą ilość spotkań do odbycia - właścicieli firm czy przedstawicieli handlowych. Zawierają dużo miejsca, a więc zmieszczą się w nich też podręczne notatki lub luźne przemyślenia spisywane na koniec dnia. Modele kalendarzy tygodniowych są z kolei bardziej przejrzyste. Plany są nieco rozciągnięte w czasie. Kalendarze książkowe A6 to z kolei propozycja dla wszystkich tych, którzy lubią szybkie i skrótowe zapiski.
W kalendarzach książkowych oprócz widoku dnia czy tygodnia, znajduje się zazwyczaj niewielkie kalendarium miesięczne z widokiem na aktualny miesiąc, miesiąc następny bądź nawet cały rok. Pozwala to na wygodne ustalanie terminów spotkań. Ponadto w kalendarzach tego typu znaleźć można też informacje o świętach, imieninach, wschodach i zachodach słońca czy fazach księżyca. Najpopularniejsze są na rynku terminarze w okładkach twardych, gdyż charakteryzują się dość wysoką trwałością i jakością. Jest to o tyle ważne, że kalendarze książkowe najczęściej nosi się na co dzień przy sobie.
Kalendarz na biurko – praktyczna ozdoba
Kalendarze biurkowe, zwłaszcza te z ciekawym projektem graficznym czy fotografiami, są jednym z najbardziej przydatnych akcesoriów biurowych. Ułatwiają przede wszystkim w znacznym stopniu zarządzeni swoim czasem pracy i nie tylko, a więc są bardzo funkcjonalne. Ich zaletą bywa też efektowny wygląd, dzięki któremu mogą być ozdobą całego gabinetu czy pokoju. Coraz większą popularnością cieszą się kalendarze na biurko z indywidualnym projektem, które dobrze sprawdzają się także jako prezenty.
Kalendarz tygodniowy na biurku pozwala na bezpośredni wgląd do wszystkich spotkań i zadań zaplanowanych na dany tydzień. Nie trzeba więc co chwilę sięgać do informacji zapisanych w telefonie czy notesie. Wszystko znajduje się cały czas tuż na linii wzroku. Kalendarze tego typu najbardziej popularne są w firmach i urzędach. Z informacji zapisanych na kalendarzu biurkowym mogą skorzystać różne osoby, zwłaszcza jeśli znajduje się on w miejscu ogólnodostępnym. Przy ich pomocy można też tworzyć krótkie notatki. Informacje zapisane w ten sposób raczej się nie zgubią. Ustawienie kalendarza w widocznym miejscu jest receptą na pamiętanie o wszystkich spotkaniach i zadaniach do wykonania w danym dniu czy tygodniu.
Ponadto kalendarz na biurko stanowić może funkcjonalną i efektowną dekorację zarazem. W chwili obecnej wybór na rynku jest bardzo szeroki, w sprzedaży są nawet kalendarze drewniane lub modele pełniące jednocześnie funkcję przybornika.
Więcej na stronie http://wydrukujkalendarz.pl/
V Praca w domu z pewnością boom w ciągu ostatnich kilku miesięcy i większość z tego jest w dół do faktu, że żyjemy przez pandemię. Wiele osób, które być może nigdy nawet nie myślał o idei wyboru do pracy w domu nagle znalazł się z ned do ustanowienia prowizorycznego biura domu...
V Istnieje wiele powodów, dla których morale w biurze może spaść. Może to być coś krótkotrwałego lub coś bardziej chronicznego i długotrwałego. Niezależnie od sytuacji, morale jest kluczowe i kiedy jest na niskim poziomie, wydajność nie jest daleko w tyle. Słaba komunikacja może...
V Praca w domu jest całkiem świetna na tak wielu poziomach. Możesz pracować w piżamie, jeśli chcesz, nie musisz dojeżdżać i możesz być tak niechlujny, jak chcesz. Jednak są też nieuniknione minusy. Jednym z nich jest ryzyko poczucia izolacji. Jeśli zawsze pracowałeś w dużym...