14 sierpnia 2017 Udostępnij

Jak ochłodzić gorącą atmosferę w biurze, czyli o wentylatorach słów kilka


Letnie upały bywają męczące i uciążliwe. Jedną z metod, która ma zaradzić wysokim temperaturom, jest stosowanie stojącego wentylatora.  Podpowiadamy, jaki model wybrać i na co zwracać uwagę, aby zakup był satysfakcjonujący.
 

Wentylator stojący
 

Stojące wentylatory to duża grupa tych urządzeń. Istnieją wśród nich wentylatory biurkowe, ale też o większych rozmiarach. Co wybrać?


Wentylator biurkowy


Wybór wentylatora biurowego nie jest łatwy. Wszystko zależy od miejsca przy biurku – można wybrać model stojący lub też mały wentylator na biurko.


Wentylator biurkowy – jest wygodny w użyciu i niewielkich rozmiarów. Do jego głównych zalet należy niższa cena. Jednak taki wentylator ma zastosowanie tylko punktowo, ustawiony obok osoby, która z niego korzysta. Nie ma natomiast zastosowania jako ogólne urządzenie schładzające większe pomieszczenie.


Wentylator podłogowy – jest większy, często ma również większą moc niż wentylator biurkowy. Znajduje on zastosowanie w dużych pomieszczeniach, aby schładzać wiele stanowisk pracy (ustawiając obrotowy ruch). W wielu biurach obecna jest klimatyzacja, która choć skuteczna, często może prowadzić do osłabienia koncentracji. Stąd też lepiej jest stosować klimatyzację razem z wiatrakami i wentylatorami. Stosując je wymiennie, można znacząco poprawić jakość i komfort pracy.

przenośny wentylator


Wentylator domowy 


Wybór wentylatora domowego bywa jeszcze trudniejszy.  Domowe pomieszczenia mają swoją specyfiką, na którą trzeba zwrócić uwagę, decydując się na wybór wentylatora.

 
Wentylator do salonu – to kwestia nie tylko sprawności, ale także estetyki. Salon bywa bowiem kluczowym miejscem. Jest zwykle największy powierzchniowo, co  z kolei sprawia, że wentylator powinien mieć dużą moc czy kilka ustawień prędkości. Odpowiednie może być urządzenie, które sterowane jest za pomocą pilota.
 

Wentylator wyciągowy do kuchni


Wentylator do kuchni – biorąc pod uwagę wielkość kuchni, sprawdzić się może wentylator stojący lub też umieszczony na blacie kuchennym. Kuchnia jako miejsce gotowania, cechuje się wysoką temperaturą. Dlatego w letnim sezonie, nie można nie zaopatrzyć się w choćby niewielkiego rozmiaru wentylator.

Wentylator do sypialni – powinien być niezwykle cichy, a więc warto wybrać ten o niskim poziomie emisji dźwiękowej. Przy wzmożonych upałach, taki wentylator może mieć zastosowanie nawet w nocy. W tym pomieszczeniu sprawdzi się również wentylator z kilkoma poziomami prędkości, a także funkcją programowania czasu – aby móc je włączyć wieczorem i ustawić jego wyłączenie o określonej porze.

Zakup wentylatora powoduje konieczność wyboru wśród szerokiej oferty urządzeń. Co jest istotne przy jego zakupie?

  • Rodzaj wentylatora – to kwestia zarówno wielkości, jak i funkcjonalności. Wśród domowych wentylatorów najczęściej wybiera się te z obracającym się śmigłem oraz urządzenia kolumnowe.
  • Moc – wyższa wiąże się z większym użyciem energii, ale zapewnia skuteczniejsze chłodzenie.
  • Wydajność – Im wyższa, tym skuteczniejsze działanie. Określana w metrach kwadratowych.
  • Emitowany dźwięk – jest podawany w decybelach, im mniejsza wartość, tym bardziej cichy wentylator.
  • Funkcjonalność – wyróżnia się wentylatory z podstawowymi funkcjami oraz te z rozbudowaną funkcjonalnością. Zwłaszcza kolumnowe posiadają ciekawe opcje. Do funkcjonalności należą: więcej prędkości, tryb obrotowy, programowanie czasu działania oraz sterowanie pilotem.
  • Wygląd wentylatora – jest istotny w pomieszczeniach takich jak: salon czy jadalnia. Dostępne są klasyczne, białe wiatraki, ale także inne kolory, na przykład srebrne czy czarne.
  • Renoma producenta – kupując wiatrak do domu, dobrze jest kupić urządzenie znanej marki, które będzie niezawodne przez lata.
  • Jakość zastosowanych materiałów – wentylator to zakup na kilka lat, warto więc zaopatrzyć się w solidne urządzenie, które będzie sprawne przez długi czas.
  • Klasyczne wentylatory cieszą się nadal popularnością, jednak powstają nowe ciekawe koncepcje, które są warte uwagi przy wyborze wentylatora do domu:
  • Wentylatory na USB – małe urządzenia, idealne do gabinetu lub biura. Schładzają z niewielkiej odległości osobę, korzystającą z urządzania zasilającego (choćby laptopa).


Wentylator bezłopatkowy
 

Designerskie i wydajne urządzenia. Ich wadą jest wyższa cena.


Jak złożyć wentylator stojący?


Wiele typów wentylatorów nie wymaga samodzielnego montażu, ale niektóre z nich należy skręcić zgodnie z instrukcją. Typowy wiatrak składa się z kilku podstawowych elementów.
 

Redakcja wyposaz-biuro.pl