5 grudnia 2016 Udostępnij

Klawiatura komputerowa, a komfort pracy biurowej. Bezprzewodowa? Mechaniczna?

Liczona w tysiącach liczba uderzeń palcami prowadzić może do problemów z nadgarstkami, a w skrajnych przypadkach nawet do zespołu cieśni nadgarstka. Wyeliminować ten problem może zainwestowanie w odpowiednią klawiaturę ergonomiczną.

Ergonomiczna klawiatura dzięki swojemu kształtowi pozwala na korzystanie z komputera w wygodnej i zdrowej dla rąk pozycji. Urządzenie tego typu nie ma klasycznego, prostego kształtu, ale jest lekko lub nieco mocniej zakrzywiona, co pozwala ramionom i dłoniom pracować we właściwej dla nich pozycji. Często takie urządzenia są dodatkowo wyposażone w specjalne podkładki pod nadgarstki. Nie muszą one spoczywać już na blacie biurka, co powoduje zresztą powstawanie w stawie zbyt dużego kąta. Zazwyczaj klawiatury ergonomiczne zakrzywiają się na kształt litery L bądź V i są niezastąpione w przypadku osób pracujących  na co dzień przy komputerze - copywriterów, grafików, czy programistów. Przydatne są też graczom, którzy korzystają z nich wbrew pozorom dość często. Na urządzeniach do e-sportu dodatkowo umieszczone są niekiedy klawisze funkcyjne ułatwiające grę.

Klawiatura - bezprzewodowa, zalety i wady

Coraz większą popularnością, także w biurach, cieszą się klawiatury bezprzewodowe. Dzięki nim praca przestaje być ograniczona tylko do biurka. Mając duży monitor można pracować nawet w odległości kilku metrów od niego. Dodatkowo brak jeszcze jednego przewodu pozwala na zachowanie większego porządku i ładu w miejscu pracy.

Klawiatura bezprzewodowa łączyć się może z komputerem na kilka różnych sposobów. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest łączenie za pomocą fal radiowych. Ma ono jednak pewne ograniczenia, dlatego w biurach coraz częściej wykorzystuje się sprzęty łączące się za pomocą WiFi lub Bluetooth. Są wprawdzie nieco droższe, ale oferują większy zasięg działania. W chwili obecnej wiele urządzeń nie wymaga już także instalacji żadnych dodatkowych sterowników - działają bowiem na zasadzie plug & play. Wystarczy tylko podpiąć nadajnik do komputera i urządzenie jest od razu gotowe do działania. Akcesoria tego typu to rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę podczas pracy i estetykę otoczenia.

klawiatura bezprzewodowa

Klawiatura - programisty czyli popularne QWERTY

To przede wszystkim podstawowe urządzenie służące do porozumiewania się z komputerem. Wykorzystywana jest do jego obsługi i wprowadzania danych. Na rynku najpopularniejsze są urządzenia z blokiem klawiszy numerycznych lub multimedialnych zlokalizowanych po prawej stronie, które liczą sobie ponad 100 klawiszy. Rzadziej spotkać można urządzenia posiadające około 84 klawisze. Są one przeznaczone zazwyczaj do mniejszych laptopów. W Polsce stosowany jest standard QWERTY - tzw. klawiatura programisty.

Klawisze można podzielić na kilka grup w zależności od pełnionych przez nie funkcji:

  • klawiatura alfanumeryczna to klawisze z literami, cyframi, znakami interpunkcyjnymi i symbolami,
  • klawisze kontrolne używane są samodzielnie lub w połączeniu z innymi klawiszami w celu wywołania określonych akcji np. ALT, CTRL,
  • klawisze funkcyjne przeznaczone są do wykonywania określonych zadań (F1-F12), ich funkcje różnią się w zależności od programu,
  • klawisze nawigacyjne służą do poruszania się po stronach internetowych lub edytorach tekstowych, są to klawisze strzałek oraz m.in. INSERT, DELETE, END, HOME,
  • klawiatura numeryczna przydatna podczas szybkiego wpisywania cyfr, klawisze znajdują się w bloku przypominającym kalkulator.

W centralnej części znajdują się klawisze alfanumeryczne oraz klawisze specjalne. Klawisze numeryczne przeznaczone do operacji na liczbach zlokalizowane są po prawej stronie, a na górze znajdują się klawisze funkcyjne, oznaczone literą F. Te wszytskie funkcje niezbędne są do pracy debelopera i dlatego też nazywane są klawiaturą programisty.

Klawiatura - numeryczna i jej zastosowanie

W większości dostępnych na rynku urządzeniach, z prawej strony umieszczony jest dodatkowy blok z klawiszami numerycznymi. Swoim układem przypomina on klasyczny kalkulator. Może on mieć różne zastosowania. Wiele zależy w tym przypadku od tego czy świeci się dioda Num Lock. Diodę włącza się i wyłącza przy pomocy klawisza Num Lock, który zlokalizowany jest w górnym rogu klawiatury numerycznej. W momencie gdy dioda świeci się, narzędzie działa jak typowa klawiatura z cyframi. Pozwala to na szybkie wprowadzanie do komputera danych liczbowych. W sytuacji, gdy dioda jest zgaszona, klawiatura numeryczna ma wyłączone swoje funkcje - urządzenie działa tak jak na to wskazują oznaczenia znajdujące się na klawiszach pod cyframi. Wówczas klawisze spełniają funkcje edycyjne i kursorów.

klawiatura numeryczna

Wygodna klawiatura - najważniejsze cechy

Przede wszystkim najlepszym rozwiązaniem są takie ze standardowym układem klawiszy. Wówczas nie ma problemu z przyzwyczajeniem się do pracy z nimi. Warto pamiętać, że modele z płaskimi klawiszami zapewniają większą powierzchnię roboczą, a dodatkowo mniejszy skok. Sprawdzają się w przypadku tych osób, które korzystają zarówno z komputera stacjonarnego, jak i laptopa. Osoby spędzające w biurze długie godziny powinny sięgać po wygodne klawiatury, czyli takie które cechują się odpowiednią ergonomią. Dzięki specjalnemu wyprofilowaniu zapewniają one dłoniom odpowiednie ułożenie w trakcie pracy. W ten sposób znacznie spada ryzyko wystąpienia kontuzji, zwłaszcza w przypadku osób dużo piszących. Dobrym pomysłem są też podpórki pod nadgarstki.

Nowoczesne modele posiadają wiele dodatkowych udogodnień czyniących pracę o wiele przyjemniejszą. Przydatne bywają np. dodatkowe przyciski pozwalające na szybkie przywołanie najczęściej wykorzystywanych programów komputerowych. Niektóre wygodne klawiatury wyposażone są w oprogramowanie umożliwiające przypisanie określonym klawiszom danych funkcji. W przypadku osób, które korzystają z USB ciekawym pomysłem są urządzenia z dodatkowym portem USB. Dzięki temu aby podłączyć do komputera pendrive'a wcale nie trzeba się schylać. Pracę przy wyłączonym czy zbyt ciemnym świetle umożliwia z kolei odmiana podświetlana. Wybrane modele wygodnych klawiatur pozwalają nawet na regulowanie jej jasności i koloru podświetlenia.

klawiatura mechaniczna

Przyjmuje się, że dobra i wygodna klawiatura przeznaczona do codziennej, pracy biurowej powinna posiadać kilka podstawowych cech:

  • standardowy układ klawiszy taki jaki można spotkać w większości modeli, dodatkowym atutem są klawisze o małym skoku i dużej powierzchni roboczej,
  • dobrej jakości stopki antypoślizgowe, które stabilizują ją na biurku, dzięki czemu nie przesuwa się ona po blacie w czasie pracy,
  • wymiary dopasowane do miejsca pracy, w przypadku mniejszego biurka warto zastanowić się nad kupnem mniejszego modelu,
  • podpórka na nadgarstki zwiększająca wygodę pracy i chroniąca nadgarstki przez wszelkiego rodzaju urazami związanymi z długotrwałą pracą przy komputerze,
  • inne dodatkowe udogodnienia np. podświetlanie klawisze, port USB, zestaw niestandardowych przycisków funkcyjnych itd

Dodatki nie są konieczne, ale ułatwiają pracę, a przede wszystkim w znacznym stopniu zwiększają jej komfort. Uwagę na nie powinny zwrócić przede wszystkim osoby, które na co dzień nieustannie obcują z komputerem - programiści, graficy komputerowi czy copywriterzy.

Czego jeszcze nie wiesz o klawiaturze?

Klawiatura – jeden z najbardziej podstawowych elementów całego zestawu komputerowego. Bez jej pomocy korzystanie z większość funkcji naszego urządzenia byłoby niemożliwe. Ma ona potężny wpływ na nasz komfort – zarówno w czasie pracy, jak i podczas oddawania się rozrywce. Kompletując cały zestaw komputerowy trzeba zatem poświęcić jej sporo uwagi i mieć pewność co do tego, że wybieramy dla siebie idealny model.
Wybór takich sprzętów na rynku jest aktualnie ogromny. W sklepach znajdziemy zarówno proste modele za niewielką cenę, jak i bardzo zaawansowane urządzenia przeznaczone do specjalnych zadań i dla najbardziej wymagających użytkowników. Jeśli zależy nam na faktycznie wysokim poziomie komfortu w pracy, nie powinniśmy na tym oszczędzać. Trzeba ponadto bliżej zapoznać się z poszczególnymi rodzajami klawiatur, bowiem mogą one znacznie się od siebie różnić pod wieloma względami.

Klawiatura - mechaniczna vs membranowa

Urządzenia te należą do najważniejszych rodzajów klawiatur, z jakimi spotkamy się w sklepach. Wybór zależy tu zarówno od naszych oczekiwań, jak i możliwości finansowych. Trzeba zatem bliżej przyjrzeć się im obu. Klawiatury membranowe należą do tańszych i bardziej podstawowych modeli. Decydując się na nią można liczyć na niższą cenę, trzeba jednak zastanowić się, czy faktycznie spełni ona nasze oczekiwania. Pod klawiszami takiego urządzenia znajdują się trzy membrany, które odpowiadają za odbieranie sygnału i przesyłanie go dalej. Takie modele są stosunkowo niewielkie i lżejsze, ale odznaczają się gorszą wytrzymałością i – mówiąc ogólnie – oferują raczej niższy komfort pisania.
Klawiatury mechaniczne są bardziej rozbudowane, bowiem posiadają osobny przełącznik przypisany do każdego klawisza. Konstrukcja taka sprawia, że klawiatury te są zwykle większe i cięższe, ale oferują też znacznie lepszy komfort pracy. Przy okazji ta mechaniczna odznacza się o wiele większą wytrzymałością, często jest zatem inwestycją na długi czas.

Klawiatura - hybrydowa, czyli ciekawe połączenie

Powyższe urządzenia posiadają swoje wady i zalety. Warto myśleć na przykład o rzeczach takich, jak głośność pisania – membranowe są znacznie cichsze. Jeśli ktoś szuka kompromisu pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami, to dobrą propozycją może być klawiatura hybrydowa. Oferuje bardzo wysoki komfort pracy. Specjalna konstrukcja klawiatury hubrydowej sprawia jednocześnie, że są przy tym ciche. 

Klawiatura - podświetlana, czyli coś dla nocnych marków

Mogłoby się wydawać, że klawiatura podświetlana jest bardziej zbędnym kaprysem niż produktem, który faktycznie może być potrzebny. Tymczasem takie rozwiązanie znacznie zwiększa komfort pracy, szczególnie u osób, które często korzystają z komputera w nocy. Teoretycznie osoby, które spędzają duzo czasu przed komputerem potrafią pisać na klawiszach bez patrzenia, więc oświetlenie nie jest im szczególnie potrzebne. Niemniej jednak nawet najbardziej doświadczeni użytkownicy mogą mieć problem z trafianiem w odpowiednie klawisze, kiedy jest ciemno. Nikłe światło monitora nie jest żadnym rozwiązaniem. Kupno klawiatury podświetlanej może z łatwością rozwiązać takie problemy.

Klawiatura - dla gracza czyli klawiatura gamingowa

Jak łatwo można się domyślić, gracze mają szczególnie wysokie wymagania jeśli chodzi o klawiaturę. Musi ona być idealnie dopasowana do ich warunków tak, aby gwarantować łatwy i wygodny dostęp do wszystkich najważniejszych klawiszy. Urządzenia takie posiadają często niestandardowy kształt, dopasowany nawet do konkretnych gier. Odznaczają się też wyjątkowym stylem, zachwycając swoim zaawansowanym wyglądem najbardziej wybrednych użytkowników.

QWERTY

Klawisze na klawiaturach mogą być rozmieszczone w różnych układach. W Polsce dominuje układ "qwerty", zaczerpnięty jeszcze z maszyn do pisania. Zdaniem większości ludzi, jest to najwygodniejsze rozwiązanie zapewniające szybką i wygodną pracę. W niektórych krajach można spotkać się z innymi rozwiązaniami. Na przykład, we Francji i krajach francuskojęzycznych stosuje się układ "azerty". Pewne kraje, takie jak Turcja czy Litwa, posiadają własne układy dopasowane do charakterystyki ich języka.

 

Redakcja wyposaz-biuro.pl