22 grudnia 2016 Udostępnij

Artykuły biurowe podnoszące efektywność i wygodę pracy

Żeby praca biurowa mogła przebiegać odpowiednio sprawnie, powinniśmy zadbać o każdy najmniejszy szczegół. Już samo to, jakimi otaczamy się przedmiotami, ma decydujący wpływ na naszą kreatywność i efektywność. Mowa tu nie tylko o drukarkach czy komputerach, ale też o przyborach do pisania czy o pendrive’ach. Te pierwsze mają moc pobudzania naszych zdolności intelektualnych, a te drugie ułatwiają przechowywanie, przenoszenie i segregację ważnych pomysłów i danych.

Kolorowe markery podnoszą kreatywność!

Już na etapie szkolnym intuicyjnie pojmujemy, że kolorowe zakreślacze pomagają nam w skutecznej nauce. Dzięki markerom możemy szybko wyróżnić najważniejsze informacje, pogrupować je wedle samodzielnie stworzonego wzorca, a także po prostu zadbać o estetykę swoich notatek. Przejrzyste zapiski i łatwiejsza hierarchizacja treści to jednak dopiero część zalet posiadania specjalnego biurowego zestawu. Porządne przybory do pisania mają również realny, pozytywny wpływ na działanie naszego mózgu!

O kreatywnej funkcji materiałów piśmienniczych wiedzą dobrze producenci smartfonów i tabletów. Wystarczy szybki przegląd najnowszych aplikacji na urządzenia elektroniczne, żeby stwierdzić, iż technologia stara się umożliwić tworzenie notatek przy pomocy pisma ręcznego. Jeśli przyjrzymy się wynikom badań, takie pozornie irracjonalne rozwiązanie okazuje się całkowicie logiczne. W 2014 roku naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego udowodnili, że studenci notujący w sposób tradycyjny rozumieją materiał lepiej od kolegów, którzy piszą na laptopach. Odręczne pisanie i kolorowe zakreślanie treści nie tylko pobudzają wyobraźnię i kreatywność, ale też stymulują pamięć i wyraźnie poprawiają nasze zdolności intelektualne.

O ile menedżerowie uwielbiają tradycyjne pióra i długopisy, o tyle działy kreatywne w dobrze prosperujących biurach z zapałem zużywają kolejne kartony pisaków, markerów i samoprzylepnych karteczek. Innymi słowy - otaczanie się kolorowymi, zróżnicowanymi przyborami i ciągłe rysowanie własnych pomysłów to domena ludzi wyznaczających ścieżki rozwoju największych przedsiębiorstw.


Rodzaje markerów, które powinny znaleźć się w nowoczesnym biurze

- Absolutna podstawa to markery w kolorach czarnym, granatowym i czerwonym, koniecznie także w wersji do tablic suchościeralnych. Dwa pierwsze kolory są stosunkowo neutralne i łatwo czytelne na białym tle, dlatego perfekcyjnie nadają się do notowania dłuższych partii tekstu czy do zapisywania biurowej tablicy. Z kolei czerwień pozwala zaakcentować najważniejsze problemy i wyróżnić najpilniejsze zadania.

- Do urozmaicania zwykłych notatek przydadzą się cienkopisy, czyli pisaki o bardzo cienkich końcówkach. Podobne do długopisów, występują w zróżnicowanych kolorach i są dużo dokładniejsze - sprawdzają się nawet w rysunku technicznym. Legendarną marką cienkopisów jest Stabilo, produkująca pisaki zamknięte w sześciokątnej, pomarańczowej obudowie.

kreatywna praca biurowa

- W przypadku pracy z dużą ilością litego tekstu, np. z wielostronicowymi wydrukami, warto uzbroić się we wspomniane kolorowe zakreślacze. W ten sposób można dowolnie opracować materiał i łatwiej odnaleźć się w czarno-białych, zlewających się ze sobą notatkach.

- Do biurowego niezbędnika należy też zaliczyć marker permanentny. Specjalny pisak do śliskich powierzchni sprawdzi się zwłaszcza przy podpisywaniu płyt. Standardowy długopis zupełnie nie podoła temu zadaniu; z kolei zwykły flamaster szybko się zetrze. Tymczasem marker permanentny pozwoli uniknąć bałaganu w biurowej płytotece, a także ustrzec się przed kompromitującą biznesową pomyłką (np. przed wręczeniem klientowi złej płyty czy uruchomieniem niewłaściwej prezentacji).

- Opcjonalnie można zainwestować także w marker z mazakiem lub tzw. wymazywacz do atramentu. Specjalne substancje w nim zawarte umożliwiają wywabienie atramentu z pióra. Jeśli w jakimś dokumencie nie wypada przekreślić odręcznego pisma, zawsze można posłużyć się tym właśnie przyborem.

Pendrive, który zapamięta każdy pomysł

Inny artykuł biurowy, który znacząco podnosi wygodę pracy w firmie, to pamięć przenośna, czyli tak zwany pendrive. To małe urządzenie pozwala na łatwe i szybkie przenoszenie plików pomiędzy komputerami, a także na przechowywanie i archiwizowanie danych. Z pojemnym pendrive’em możesz mieć pewność, że nie zabraknie Ci miejsca na żaden projekt ani na ważne, ale dużo ważące pliki. Zgrywanie i wymiana informacji jeszcze nigdy nie były takie proste - transport danych nie wymaga łączności z internetem czy użycia mało pojemnych, jednorazowych płyt, nie mówiąc już o archaicznych dyskietkach.

Wybierając idealny pendrive zwróć uwagę nie tylko na pojemność, ale i na design. Na rynku są dostępne modele we wszystkich możliwych kształtach. Najlepszym gadżetem dla biznesmena będzie elegancka, prosta, stylowa obudowa. Do wyboru są m.in. gadżety ze skóry lub ze srebra wysadzane szlachetnymi kamieniami. Oprócz wyglądu liczy się jeszcze kilka innych cech, w tym funkcje dodatkowe. Jeśli chodzi o pracę w biurze, wyjątkowo pomocne są fabrycznie wbudowany antywirus oraz funkcja PC Lock, dzięki której pendrive staje się rodzajem klucza do firmowego komputera. Niektóre pamięci przenośne mają opcję szyfrowania danych - przed ich udostępnieniem wymagają specjalnego hasła. Trudno wyobrazić sobie wygodniejszą opcję przechowywania cennych pomysłów i informacji.

64, 128, czy 4GB? Odpowiednia pamięć pendrive'a

Najważniejszym parametrem pendrive’a pozostaje jego pojemność. W ofercie dostępne są urządzenia o bardzo zróżnicowanych parametrach (od 256 MB do 256 GB), a ich cena waha się od kilkunastu do 2,5 tysiąca złotych. To pojemność wyznacza limit danych, jakie będzie można gromadzić i transportować. Rozsądne minimum do użytku biurowego to pamięć 8 GB, która pozwoli na przechowywanie niemal nieograniczonej ilości dokumentów tekstowych, ale tylko kilkuset zdjęć czy innych większych plików, np. prezentacji wideo. Pendrive mieszczący ponad 16 GB sprawdzi się jako archiwum dla dokumentów czy zdjęć, ale też jako kopia bezpieczeństwa ważnych firmowych danych. Jeśli masz zamiar zbudować całą elektroniczną kartotekę, warto zainwestować w urządzenie z jeszcze większą pojemnością, np. 64 czy 128 GB.

 

Redakcja wyposaz-biuro.pl