24 listopada 2016 Udostępnij

Mieć realny wpływ na wystrój własnego biura – oto marzenie wielu pracowników

Wielu z nas z pewnością często marzy o tym, by mieć wpływ na to, jak wygląda nasze biuro. Zwykle musimy ograniczyć się do prawa do urządzenia własnego biurka. Zdarzają się jednak przypadki, gdy to pracownicy decydują o wystroju swojego miejsca pracy.

Giganci IT w służbie pracownikom

W taki sposób działają na przykład liderzy z branży IT. Facebook, Google czy Apple dają swoim pracownikom swobodę decydowania o tym, jak ma wyglądać ich biuro. Decyzje tych firm, wbrew pozorom, nie wynikają z tego, że ich właściciele nie mają, co robić ze swoimi pieniędzmi. Taka decyzja jest raczej efektem ich oszczędności.

Zaskakujące?

Badania wskazują, że inspirujący wystrój poprawia efektywność pracy nawet o kilka razy. Wynika to z faktu, że większość osób, właśnie wtedy, gdy czuje się najbardziej zrelaksowana ma najwięcej najlepszych pomysłów.

Po owocach ich poznacie – czyli jak segregator przynosi korzyści firmie

Przyjrzyjmy się na przykład wnętrzu Google’a. Biuro tej firmy jest naprawdę niesamowite. Z jednej strony pracownicy pracują wspólnie w przestrzeniach coworkingowych, a z drugiej mają możliwość samotnej pracy w intymnych warunkach. Domek na drzewie, sad pełen jabłek czy hamak – to nie miejsca, gdzie można przebywać podczas wakacji u babci, ale miejsca pracy w tej firmie.

Patrząc na osiągnięcia Google’a trudno oprzeć się wrażeniu, że to właśnie dzięki tak urządzonemu wnętrzu, pracownicy są bardziej kreatywni i mają więcej dobrych pomysłów.

Ponadto, na twórczą atmosferę w miejscu pracy wpływają nie tyle meble, ale przede wszystkim dodatki, od kolorów na ścianach, poprzez plastikowe pojemniki po nawet…pojedynczy klips biurowy. Każdy element może nas motywować albo rozkojarzyć podczas pracy.

Dlatego urządzając swoje biuro weźmy pod uwagę nie tylko to, jakie meble będą częścią wyposażania naszego miejsca pracy, ale również to, jak wyglądają materiały biurowe: korektor, dziurkacz czy też nóż do papieru, którymi będziemy się posługiwać podczas naszej codziennej pracy.

Jak urządzić własne biuro?

Oczywiście ze wszystkimi powyższymi twierdzeniami można polemizować – w mniejszym lub większym stopniu, ale urządzając własne biuro warto wykorzystać kilka podpowiedzi, które sprawią, że codzienna praca będzie bardziej efektywna, a przede wszystkim będzie przynosić więcej radości nam samym.

Zanim przystąpimy do malowania ścian, dobierania mebli, czy też zakupu akcesoriów biurowych, takich jak długopisy żelowe czy nożyczki, powinniśmy zastanowić się, w jakiej przestrzeni chcemy pracować.

Kreatywne biura

Przede wszystkim weźmy pod uwagę to, czy miejsce naszej pracy będzie dużą czy raczej nieco mniejszą przestrzenią. Zanim wynajmiemy bądź kupimy lokum powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak najlepiej nam się pracuje. Jeśli na przykład podczas pracy i wymyślania nowych pomysłów, lubimy chodzić i poruszać się, zadbajmy o to, by mieć miejsce do tego typu czynności.

Natomiast, jeżeli jesteśmy wzrokowcami, powinniśmy przede wszystkim skupić się na tym, by w naszym pomieszczeniu kolory ścian nas nie zdominowały. Wtedy to całą naszą uwagę poświęcimy na skupianiu się na ścianach. Kolory nie powinny więc być agresywne. Optymalne barwy to beże, pastele, biele i szarości. Jeśli wzrok to nasz dominujący zmysł, którym na co dzień się posługujemy, zadbajmy o to, byśmy mogli spisywać wszystkie swoje pomysły. Świetnie do tego nada się tablica korkowa. Z pewnością przydadzą się nam również markery do rysowania, które można wykorzystać do pisania na flipcharcie.

To zapewni nam komfort podczas pracy. Przestronne, jasne pomieszczenia to coś, co da nam pewność, że nasza praca będzie bardziej owocna. Nie możemy również zapomnieć o wygodnych fotelach, dzięki którym zachowamy nasz kręgosłup w zdrowiu.

Żadna firma nie istnieje również bez porządnie prowadzonego sekretariatu, dlatego powinniśmy zadbać o to, by w naszym biurze znalazło się również miejsce na stosy teczek, segregatorów i skoroszytów z dokumentami. Najlepiej wydzielić jeden osobny pokój, w którym będziemy mogli gromadzić wszelkie papiery. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości wykorzystajmy przynajmniej jedną ścianę na półki na dokumenty

Nasza firma przecież z biegiem czasu będzie wytwarzała coraz więcej dokumentów.

Redakcja wyposaz-biuro.pl