12 sierpnia 2020 Udostępnij

Fotel obrotowy – czym kierować się przy wyborze?

Praca w biurze nieodłącznie wiąże się z fotelem obrotowym. Większość dnia w biurze spędzamy właśnie w pozycji siedzącej, na mniej lub bardziej wygodnym fotelu. Wybierając fotel obrotowy do biura dla siebie lub innych pracowników zwróćmy szczególna uwagę na komfort siedzenia i jego ergonomiczny kształt, co będzie miało bezpośredni wpływ na ogólne samopoczucie pracownika. Wykonując w domu pracę biurową, także powinniśmy starannie wybrać fotel, by w pozycji siedzącej odczuwać jak największy komfort, co odgania od nas znużenie i zmęczenie na dłuższy czas. Jeśli siedzimy w złej pozycji, w źle dobranym fotelu, to narażamy swój kręgosłup i cały układ kostny na szereg dolegliwości, które negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Od siedzenia w niewygodnej pozycji można nabawić się nie tylko skrzywienia kręgosłupa, ale również odczuwać bóle głowy, kolan, łydek, barków, a to wszystko nie wpływa na nasz dobry nastrój. Długotrwałe przebywanie w niewygodnej pozycji na fotelu doprowadzi do problemów z koncentracją, do bóli różnego typu oraz do kłopotów z kreatywnym wykonywaniem swoich obowiązków.

Co wyróżnia dobry fotel?

Fotel obrotowy jaki powinien mieć każdy pracownik biurowy wyróżnia się przede wszystkim możliwością regulacji wysokości siedziska w pionie, tak by łatwo można je było dopasować do biurka. Oparcie powinno być wygięte w kształt litery S, ergonomicznie wyprofilowane na każdym odcinku i mieć możliwość odchylenia pod innym kątem. Ponadto fotel obrotowy dobrej jakości powinien mieć solidną podstawę składająca się z pięcioramiennego systemu jezdnego z kółkami dopasowanymi do powierzchni w biurze. Szczególną uwagę zwróćmy na to, z jakiego materiału wykonane jest siedzisko i jaka ma powierzchnię. Najlepszy jest materiał siateczkowy, przepuszczający powietrze, ponieważ zapobiega poceniu się. Ważna jest także szerokość i głębokość siedziska, oraz możliwość jego regulacji na wysokości.

Dobry fotel obrotowy ma także podłokietniki o regulowanej wysokości oraz szerokości pomiędzy nimi. Są szczególnie ważne podczas pisania na klawiaturze, ponieważ dają oparcie dla rąk, a przez to nasze ciało mnie się męczy. Popularna jest też dynamiczna zmiana pozycji siedziska i oparcia równocześnie, czyli synchronizacja tych elementów z ruchami naszego ciała podczas odchylania się do tyłu.

Przy regulacji wysokości siedziska ciekawym elementem jest amortyzator, dzięki któremu mamy zapewniona lepszą regulację wysokości siedzenia. Elementem już bardziej ekskluzywnym jest natomiast regulowany zagłówek w fotelu, który umożliwia prawidłowe ułożenie głowy.

Redakcja wyposaz-biuro.pl